Fotograf David Šedivý
Fotograf David Šedivý

David Šedivý dal dohromady výběr svých nejlepších fotografií Prahy. Jeho cit pro světlo, znalost zákoutí i pohledů na panorama Prahy a jeho láska ke stověžaté krásce jsou předpoklady pro nádhernou knihu s názvem Praha romantická a tajemná plnou překrásných fotografií. Snímky jsou doplněné o fotografovy postřehy, mikropříběhy vzniku jednotlivých snímků. Užíjte si nejkrásnější město světa v krásné knize. Knihu si můžete objednat na našem eshopu nebo si o ní napište na mail milujup@gmail.com. Miluju Prahu je ctí, že mohlo podpořit vznik knihy Davida Šedivého Praha romantická a tajemná.

Text: David Černý – MilujuPrahu.cz

Jak tě vůbec napadlo, že své fotografie svážeš do knihy?
To se tak nějak samo vyvinulo, zpočátku jsem prezentoval pouze fotografie, ale postupem času k nim dával krátký koment.
Většinou se to týkalo nálady onoho místa, nebo popis počasí, historie, které se k místu váže. Lidé to začali docela brát a já tím trochu ukojil svoji potřebu psát, což jsem dělal už jako malý, když jsem si psal takové knížky.

Kniha je v prodeji na Eshopu Miluju Prahu
Kniha je v prodeji na Eshopu Miluju Prahu

Podívejte se na rozhovor s Davidem Šedivým o knize a  jeho fotkách. Rozhovor jsme vysílali živě na Facebooku Miluju Prahu. Záznam začíná na druhé minutě videa. 

Jak dlouho si knihu zpracovával?
Většinu fotek jsem pořizoval cca rok, ale jsou tam i snímky starší. Knihu samotnou jsem začal dávat dohromady v únoru, Nejdříve jsem vybral fotografie, které mě baví a začal je tematicky (dle lokace) jednu za druhou vkládat na stránky a postupně k nim doplňovat text.
Šlo to tak nějak samo, přirozeně. Tam, kde jsem cítil nutkání ke snímku něco napsat, tak jsem to udělal. Pak už jsem jen měl štěstí, že jsem potkal šikovné lidi z nakladatelství Vltavín a ti mi pomohli se vznikem knihy jako takové. Tiskárna Libertas vytiskla archy a v Příbrami to vše svázali a přidali k tomu perfektní obálku.

Knihu lze obejdnat na Eshopu Miluju Prahu
Knihu lze obejdnat na Eshopu Miluju Prahu

Z kolika fotek si vybíral?
Jooo, tak to bych také rád věděl :-D Ve svém fotoarchivu mám mírně řečeno nepořádek a chaos. Občas se mi nějaká fotka ztratí. Ale tipuji že jsem vybíral z cca 1500 snímků.

75
Podzimní melancholie. Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého – Praha romantická a tajemná. K dostání na Eshopu Miluju Prahu

Která fotka je nejstarší?
Je to černobílá noční fotka horního konce Thunovské ulice. To místo mám hodně rád. Teď už to takové kouzlo mít asi nebude, jelikož tam probíhá rekonstrukce a ta si s Geniem Loci moc nerozumí.
Thunovskou ulici teď vůbec vzaly stavební firmy tak trochu z gruntu, což je škoda. Myslím, že se jednalo o jedno z nejpoetičtějších a zároveň nejtajemnějších míst v Praze a nové fasády tomu kouzlu dost uberou.
Uvidíme, zda se bude jednat o rozumné rekonstrukce a výsledkem nebudou strakaté barevné fasády.

62
Nostalgie Karlova mostu – Fotografii najdete v knize Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. Kniha je k dostání na Eshopu Miluju Prahu.

Kterou z těch fotek máš nejraději?
Je jich víc, hlavně ty mlhavé z Karlova mostu. mlhu fotím moc rád a většinou mají takové fotografie svoji nenapodobitelnou atmosféru.
Jestli někdy vypadá Praha tak, jako za dob našich rodičů a prarodičů, tak je to jednoznačně když Prahu obklopí mlha, nebo ji zasype sníh. Všechno se tak nějak zpomalí, utichne a zůstává parádní atmosféra.

David Šedivý doprovodil své fotografie v knize krátkými texty. Knihu objednávejte na Eshopu Miluju Prahu.
David Šedivý doprovodil své fotografie v knize krátkými texty. Knihu objednávejte na Eshopu Miluju Prahu.

Ty jsi své fotky doprovodil texty, ve kterých vyznáváš svou lásku k Praze. Proč Prahu miluješ? 
No neznám rodilého Pražáka, který by Prahu nemiloval a věřím, že ji miluje i většina Čechů, a nejen Čechů.Praha je víc než jen město. Je to otevřená kronika těch nejzajímavějších dějin a příběhů. Když si vezmeme, že stará historická Praha je na poměrně malé ploše, tak je až neuvěřitelné, kolik památek si uchovala.
Můžeme být vděční, že Prahu světová válka téměř nezasáhla, až na pár výjimek – jako např. Staroměstskou radnici. Ale nejsou to jen památky, jsou to právě i ty dějiny a příběhy, které z Prahy dělají jedno z měst s nejromantičtější a nejtajemnější náladou.

Staroměstské předmostí Karlova mostu. Fotografii najdete v knize Davida Šedivého Praha tajemná a krásná. K dostání na eshopu Miluju Prahu.
Staroměstské předmostí Karlova mostu. Fotografii najdete v knize Davida Šedivého Praha tajemná a krásná. K dostání na eshopu Miluju Prahu.

Proč spolupracuješ s Miluju Prahu? 
S Miluju Prahu spolupracuji asi dva roky. A s kým jiným také spolupracovat? Je to komunita otevřená všem, každý si na Miluju Prahu najde své téma. A myslím, že i výborně motivuje své fanoušky fotografovat a to je mi moc sympatické.

121
Tajemství obory Hvězda. Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu
111
Praha v pozdímním kabátě. Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu
109
Pražské mosty. Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu
106
Na Novém Světě. Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu
91
Jarní romance Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu
81
Křížovnící s červenou hvězdou. Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu
73
Napadl sníh a Praha ztichla. Slyšíte jen kročeje jak chroupou sníh. Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu
64
Ukřižovaný Fotografii najdete v kinze Davida Šedivého Praha romantická a tajemná. K dostání na eshopu Miluju Prahu