Pražané se v příštích letech možná dočkají dalších lanových drah. První z nich by měla vést ze Starého Města na Letnou, druhá by pak spojila Podbabu s Bohnicemi se zastávkou u zoologické zahrady.

BANNERFINAL01

Lanová dráha na Letnou – návrat starých časů?

Z historického pohledu by lanová dráha vedoucí na Letnou nebyla žádnou novinkou. Přesně před 125 lety totiž v Praze zahájila provoz vůbec první lanová dráha, která vedla právě na Letenskou pláň. O histori první pražské lanové dráhy jsme přinesli samostatný článek:

Před 125 lety zahájila provoz první lanová dráha v Praze

Novou lanovou dráhu na letnou plánuje postavit skupina investorů. Ti se momentálně chystají představit svůj projekt městským částem Praha 1 a Praha 7. Právě na jejich území by se měla lanová dráha nacházet. Její začátek by měl být zhruba někde v místech Revoluční ulice, vést by měla přes Vltavu na Letnou a končit by měla v místech parkoviště, které se nachází u fotbalového stadionu pražské Sparty.

Dolní zastávka lanové dráhy na Letnou. Model a fotografie její trasy.
Dolní zastávka lanové dráhy na Letnou. Model a fotografie její trasy.

Skepticky se k projektu staví starosta Prahy 7 Jan Čižinský, podle kterého hrozí jak narušení zeleně na letenském svahu, tak celkového pohledu na horizont.

Kladně se naopak k projektu staví šéf pražských památkářů Jiří Skalický, podle kterého by lanová dráha neměla narušit celkové panorama Prahy tak výrazně, jako nyní velmi diskutované ruské kolo.

Náklady na výstavbu nové lanové dráhy na Letnou by se měly pohybovat mezi 70 a 90 miliony korun.

Z Podbaby do Bohnic – mezistanice: ZOO

Další lanová dráha, která by se v Praze v budoucnu mohla vybudovat, by měla vést z Podbaby, kolem pražské zoo do Bohnic. Tento projekt by již měl být fináncován z veřejných peněz. Projekt se snaží prosadit radnice Prahy 6.

Petřínská lanovka - Foto: Archiv DPP
Petřínská lanovka – Foto: Archiv DPP

Celý projekt je však teprve na svém začátku. Prozatím není provedena kalkulace výsledné ceny a není známo ani samotné umístění jednotlivých stanic. Výstavbu lanové dráhy by měl financovat magistrát hlavního města. Lanovka by se následně stala součástí systému hromadné dopravy.

trickamilujuprahu_vyprodej