Ivan Svatoš

Ivan Svatoš pochází z Domažlic. Je mu 30 let. Fotografování se věnuje 8 let. Zabývá se hned několika žánry fogorfarie. Zajímají ho jednoduché až minimalistické fotografie, fotí městskou architekturu, do které často komponuje náhodné chodce či zvířectvo. Vyžívá se v černobílé fotografii.

Dva Světy – Fotografie pořízena ze železničního mostu nad Náplavkou. Zaujal mě kontrast (voda-sníh,ptactvo-člověk) – Foto: Ivan Svatoš

Další Ivanovy snímky najdete na jeho facebooku. 

Tři – Byl to velice krátký okamžik spatřit tyto tři letící labutě nad Vltavou. Děkuji říční policii, že mi je tak krásně rozehnala – Foto: Ivan Svatoš

Odkdy a proč fotíš?

První mé pokusy o focení vznikly v roce 2007. Bylo mi rovných 20 let a v tu dobu jsem zdědil první ultrazoom Fujifilm FinePix S5500 od svého táty. S tímto foťáčkem se daly pořizovat v celku slušné snímky,  ale byly velice limitované nižší kvalitou.  Základy focení mi dal táta a já se podle jeho rad snažil pořizovat co nejlepší fotografie. Začátky byly jako ve všem nelehké. Po dvou letech jsem si pořídil mojí první zrcadlovku a věděl jsem, že se chci v budoucnu fotografování věnovat naplno ,neboť je to pro mě odreagování a sebevyjádření.

Svatá trojice – Mlha občas dopomůže k zajímavému snímku. Slunce vypadá jako měsíc. – Foto: Ivan Svatoš

Co tě na focení fascinuje a jakou používáš techniku?

Mám rád procházky po Praze a snažím se vše zajímavé zdokumentovat. Každý den vznikají méně či více zajímavé okamžiky, které chci zkrátka zmrazit a oslovit tím i další pozorovatele, kteří v tu dobu na daném místě nebyli nebo neviděli fotografovaný námět. Má technika je myslím jako u každého streetového fotografa jasná. Chodit po městě, dívat se kolem sebe, najít vhodnou kompozici, zajímavý námět a fotit. Snažím se zachytit Prahu jinak než ostatní. Mám pocit, že nemám ani typickou fotografii  jako jsou panoramatické Hradčany apod. :)

Vyšehrad – Ranní mlha nad Vltavou zkrátka dokáže vytvořit neopakovatelnou atmosféru – Foto: Ivan Svatoš

Proč fotíš Prahu?

Praha je kouzelné město, které mě nikdy nepřestalo uchvacovat. Přestěhoval jsem se do Prahy asi před devíti lety a dal jsem na první dojem „To je tak nádherné město – tady chci žít na stálo a vytvářet hezké snímky.” Dalo by se říci, že se Praha fotí úplně sama. :)

Odlet z ČR – Pod Pražskými mosty se neukrývají bezdomovci :) Světlo, stíny a voda vytváří tuto abstrakci a racek v ní jen proletěl – Foto: Ivan Svatoš

Které místo máš v Praze nejraději?

Prahu nejradši vidím z ptačí perspektivy. Miluji všechny věže v Praze a dokonce i Žižkovskou. Dále se rád ráno procházím uličkami na Malé Straně a rád si užiji Karlův most bez lidí. Tedy až na pár bláznů s foťákem.

Mlhavé ráno – Rybář, labutě a v pozadí Emauzy. Nedivím se, že si pán rád přivstane lovit ryby. Já naopak ulovil tento snímek – Foto: Ivan Svatoš

Proč tě baví spolupracovat s Miluju Prahu?

Ne každý den pozoruji tu hezkou Prahu na vlastní oči v nejlepším světle. Vaše stránky mi umožní vidět krásné snímky od ostatních šikovných fotografů. Rád přispěji i já pár snímky, které třeba někoho osloví . Na Miluju Prahu je i dost zajímavých tipů či zpráv, které jinde nenajdete.

Pod mostem – Poklidný život na Vltavě. Občas se vyplatí vylézt z postele dřív – Foto: Ivan Svatoš
Pražské interview – Národní divadlo z jiného úhlu- Foto: Ivan Svatoš
Labutí jezero – Labutě k Praze neodmyslitelně patří – Foto: Ivan Svatoš
Čekatel – Fotografie byla pořízena na schodišti na Pražském hradu směrem na Malostranské náměstí- Foto: Ivan Svatoš
Rutina – Takový běžný život podnikatele – Foto: Ivan Svatoš
Konverzace – Lidé se baví na náplavce. Kdo by toto místo neznal. – Foto: Ivan Svatoš
Paranoia – Odlesky z protější budovy vytváří na této zdi zajímavé obrazce – Foto: Ivan Svatoš
Namazaní rackové – Rackové plující na Vltavě. – Foto: Ivan Svatoš