Nejstarší česká zvonohra je umístěná ve věži Lorety. Není běžně přístupná, protože hodinový stroj zcela vyplňuje místnost ve zvonici a pro návštěvníky by mohl být jeho chod nebezpečný. Při pozorování stroje musíte být zcela u stěny zvonice a stále pozorovat chod stroje. Hrozí totiž, že by vás mohly roztočené větrníky zasáhnout a způsobit zranění. Podívejte se na reportáž, která vznikla ve spolupráci s Jaroslavem Marešem z projektu badatele.net a fotografky Lenky Petruželové. Děkujeme kurátorce kapucínských sbírek v Loretě paní Markétě Baštové a řediteli Lorety panu Petrovi Baštovi za milé přijetí a umožnění navštěvy a natáčení v prostorách zvonkohry. Další informace o Loretě najdete zde.  Podívejete se na reportáž. 

Hodinový stroj v pražské loretě sestrojil pražský hodinár Petr Neumann během několika měsíců roku 1695- Foto: Lenka Petruželová
Nová kniha Davida Černého 25 tajemství Prahy – objednávejte na eshopu

Stroj funguje v nezměněnné podobě od roku 1695, tedy déle jak 320 let. Sestrojil ho během několika měsíců pražský hodinář Petr Neumann na objednávku kapucínů. Potřeba hodinového stroje vznikla poté, kdy bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova věnoval Loretě 27 zvonů od amsterodamského zvonaře a dělolijce Claude Fremyho.

Závaží, které pohánějí hodinový stroj loretánské zvonohry se musí každý den ručně natahovat – Foto: Lenka Petruželová

Menchanismus zvonohry funguje na principu kovového válce, jaký známe třeba z flašinetů. Do válce se umisťují různě kolíčky, které svým tvarem a umístěním na válci zavadí o  táhla, která rozezní příslušný zvon. Zvonohru může rozehrát i hráč na zvony tzv. carillonneur pomocí klaviatury o rozsahu 2 a půl oktávy. Hráč sedí v budce, která je umístěná v patře zvonice přímo mezi zvony. Zvonkohra se v tomto případě ovládá pomocí ruční klaviatury a nožního pedaliště.

Hodinový stroj v pražské Loretě. Stropem místnosti vedou táhla, která aktivuje válec osazený kolíky – Foto: Lenka Petruželová

Funčnost stroje a jeho fungování v systému táhel a převodů je zcela původní. U většiny srovnatelných zvonkoher v Evropě vždy v průběhu staletí došlo k zásahu do mechanismu, jednotlivé části zvonkoher byly přestavovány nebo elektrifikovány. Zvonkohra na Loretě je zcela původní. Funguje úplně stejně jako před 320 lety.

Loretánská zovnkohra je osazena 27 zvony, které umožňují hrát písně a melodie v rozsahu 2 a půl oktávy – Foto: Lenka Petruželová

Stroj je zcela unikátní v autentičnosti svého dochování. 8. září 1695 na svátek svatého Václava se loretánské zvony rozezněly na pražskými střechami poprvé.

Výhled z loretánské zvonice. Zelená střech patří ke středobodu Lortey Svaté chýši. Podle legendy je svatá chýše domek, ve kterém žila Panna Marie v Nazaretu, který andělé při vpádu saracénů přenesli přes moře do jihoitalského Loreta. Z tohoto poutního místa se úcta šířila do celé Evropy a byly zakládány kopie či napodobeniny domku – kaple. Loretánská kaple na Hradčanech vznikla při klášteře kapucínů, kteří ji od počátku až dodnes spravují. – Foto: Lenka Petruželová

V současné době zvonkohra hraje každou celou hodinu od 8:00 do 18:00 mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe. A každou neděli v 15.30 minut si můžete poslechnout na Loretánském náměstí vystoupení carillionneura, který vždy hraje několik písní. Program koncertů na zvonkohru najdete na tomto odkaze.

Soška loretánské černé madonny, která dominuje Svaté chýši.  – Foto: Lenka Petruželová
Total
1
Shares