Miluju Prahu se stalo mediálním partnerem Domovů pro seniory Anavita, která společně s nadací Život s demencí pořádá charitativní Galavečer „Alzheimerova choroba – Nejste na to sami“ v pražské Lucerně. Vyvrcholí křtem kalendáře klientů a celebrit. Pozvánku na akci najdete tady.
Anavita

 

Charitativní Galavečer v kultovní pražské Lucerně, jehož cílem je upozornit veřejnost na rostoucí riziko vzniku Alzheimerovy choroby, alarmující nárůst počtu nemocných a nutnost prevence a osvěty, chystá v návaznosti na Světový den Alzheimerovy choroby nadace Život s demencí. Vyvrcholením slavnostní akce, jejíž součástí bude také přehlídka kolekce známé módní návrhářky Ivety Řádkové v podání nejkrásnějších dívek Čech a Moravy, bude křest kalendáře nadace na rok 2016. Ten nafotili klienti renomované tuzemské sítě Domovů seniorů Anavita, specializovaných právě na Alzheimerovu chorobu. Zvýšit povědomí o smrtelné nemoci, označované za tichou epidemii 21. století, se snaží společně se známými herci, zpěváky, sportovci i Miss. V kalendáři se tak po boku seniorů objeví například fotbalista Petr Švancara, zpěvačka Ilona Csáková, modelka Aneta Vignerová, či její kolegyně a zároveň projektová manažerka nadace Život s demencí Tereza Fajksová s Veronikou Procházkovou, která je nejen organizátorkou večera, ale i členkou správní rady nadace. Na charitativní večer, jehož moderování se ujme herec a moderátor Jan Čenský, zve nadace Život s demencí do kultovní pražské Lucerny 1. října 2015 od 20 hodin.

Galavečer bude uvádět herec Jan Čenský - Foto: Anavita
Galavečer bude uvádět herec Jan Čenský – Foto: Anavita

„Chceme veřejnost každoročně v tomto čase prostřednictvím Galavečera v Lucerně seznámit s činností nadace, ale zejména vyburcovat ke společenské diskusi a k prevenci Alzheimerovy nemoci. Rostoucí počty seniorů, kterým lékaři diagnostikují Alzheimerovu chorobu, totiž u nás aktuálně šplhají už k 140 tisícům. Do roku 2050 se ovšem tato čísla podle odhadů zřejmě ztrojnásobí,“ uvedla alarmující čísla členka správní nadace Pavla Hýblová, která celý život bojuje za důstojnou péči o seniory s touto chorobou. V rámci nadace například přednáší o demenci pro odbornou i laickou veřejnost po celé České republice, aby upozornila zejména na nutnost včasné diagnózy.

Ve čtvrtek 1. října 2015 od 20 hodin provede slavnostním Galavečerem s pěveckým programem plným hvězd i módní přehlídkou za účasti většiny posledních Miss známý herec a moderátor Jan Čenský. Záštitu nad touto charitativní akcí převzala členka správní rady nadace Život s demencí a 2. Vicemiss 2007 Veronika Procházková- Chmelířová.

„Velmi mě překvapilo, jak pozitivně a vstřícně zareagovaly oslovené Miss, zpěváci i herci na nabídku stát se součástí celého projektu a podpořit osvětu Alzheimerovy choroby. Většina podobných projektů je totiž zaměřená na jinou cílovou skupinu a senioři jsou v naší společnosti spíše na okraji zájmu. Rádi bychom postoje české společnosti i díky této chystané osvětě postupně měnili,“ uvedla za pořadatelskou nadaci Veronika Procházková.

Pozvání nadace k účasti na Galavečeru v Lucerně přijali například zpěváci Marek Ztracený, Radim Schwab, Roman Vojtek, Ondřej Ruml, Martin Chodúr či herečka a zpěvačka Daniela Šinkorová.

Dům seniorů Anavita - Foto: Anavita
Dům seniorů Anavita – Foto: Anavita

„Po pěveckých vystoupeních bude následovat módní přehlídka známé návrhářky Ivety Řádkové.  Její modely předvedou někdejší královny krásy Nikol Švantnerová, Andrea Kalousová, Aneta Vignerová, Monika Leová, Gabriela Kratochvílová či Tereza Fajksová,“ vyjmenovala organizátorka večera, na koho se hosté Galavečera mohou letos těšit. Vstupenky na tuto charitativní akci budou v prodeji přímo na místě, vstupné je dobrovolné.

„Vyvrcholením celé akce bude křest kalendáře nadace na rok 2016. S klienty specializovaných Domovů seniorů Anavita a celebritami jej ve skvělé tvůrčí atmosféře nafotilo Photostudio 23 známých brněnských fotografů, bratří Lumíra a Marka Smělíkových.

Zájemci o kalendář se už nyní mohou těšit na emocemi nabité fotografie našich klientů s celebritami často o tři generace mladšími. Filozofií letošního projektu kalendáře je reminiscence klientů s Alzheimerovou chorobou na oblíbené činnosti, které kdysi tolik milovali. Objeví se tak například hluboké a silné snímky s fotbalistou Petrem Švancarou, který si s jedním z klientů zahrál na kluzišti lední hokej, Tereza Fajksová v lidovém kroji či zpěvačka Ilona Czáková u vánočního stromečku. „Ten pán, se kterým fotil na kluzišti v Brně Za Lužánkami, byl naprosto úžasný. Rád spolupracuji na projektech, které mají smysl. A dělat radost těm, kdo to potřebují – v tomto případě starým lidem – má rozhodně obrovský smysl,“ přiznal po zimním focení silné emoce oblíbený brněnský fotbalista Švancara.

K zakoupení budou kalendáře přímo na Galavečeru, v sídle nadace Na Poříčí 25 v Praze i v jednotlivých Domovech seniorů Anavita v Čechách i na Moravě (více na www.anavita.cz).

Nadace Život s demencí podporuje prevenci, léčbu a kvalitní péči o lidi s Alzheimerovou chorobou a dalšími onemocněními spojenými s kognitivní poruchou. Jednou z jejích hlavních náplní je 24 hodinové sociální poradenství, a to na čísle 725 444 200, dále pak edukační a osvětová činnost, zaměřená na prevenci a léčbu Alzheimerovy choroby. Podílí se na publikační a propagační činnosti a podporuje zachování kvality života seniorů a jejich aktivní účast na životě občanské společnosti. Prostřednictvím své činnosti podporuje nadace Život s demencí zejména rozvoj zdravotně sociální péče, diagnostické a léčebné metody zabývajících se problematikou pacientů s demencí. Nadace přispívá také na vybavení domovů pro seniory, zdravotnická zařízení, s cílem zlepšovat podmínky a prostředí pro seniory a pacienty. Kromě toho nadace podporuje vzdělávání odborníků ve zdravotní a sociální péči, pořádá národní semináře a kongresy. Nadace podporuje preventivní zdravotní péči se zaměřením na demenci a její prevenci, včetně publikační a osvětové činnosti. Její ambicí je podporovat financování výzkumu a vzdělávání odborníků zejména v oblasti neurologie a psychiatrie, včetně zahraničních stáží a studijních pobytů či pořádání národních seminářů.

Nadace Život s demencí spolupracuje s významnými českými neurologickými i psychiatrickými pracovišti. Vážíme si toho, že odbornou pomoc a poradenství můžeme poskytovat také prostřednictvím našich partnerů, kterými jsou zejména AD centrum jako jedno z pracovišť Národního ústavu duševního zdraví v oblasti neurologie a Clinterap v oblasti psychiatrie.

 

Číslo účtu nadace: 2110 985698/2700

www.zivotsdemenci.cz