V novém seriálu článků vám postupně představujeme autory fotografií výstavy Všechny krásy Prahy, která je k vidění v Jindřišské věži do 28. března. V dnešním díle vám představujeme mladého fotografa Michala Jiráka.

BANNERFINAL01

Reportáž z výstavy Všechny krásy Prahy, kterou odvysílala Česká televize:

Podívejte se na profily dalších autorů fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy:

Profil Jana Hamaďáka - autora fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy
Profil Jackieho Trana - autora fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy
Profil Ondřeje Černína - autora fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy
Profil Charlieho fotografa - autora fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy
Fotograf Michal Jirák - Foto: Braňo Poláček
Fotograf Michal Jirák – Foto: Braňo Poláček

Michal Jirák je z Prahy a je mu 24 let. Fotí od roku 2010, kdy dostal do ruky první DSLR. Fotografování nikdy nestudoval, je samouk a snaží se na všechno přijít sám. Vystudoval střední průmyslovou školu a pracuje v agentuře na reklamní předměty. Poslední dva roky fotí hlavně skateboarding, který sám dělá. A proto ví, jak má trik na fotce vypadat.

Baví mě to, protože je to akce, fotí se na rychlou závěrku, dá se vymyslet spousta triků, lokací a nejsou v podstatě žádné hranice. Zároveň u toho vzniká spousta portrétových fotek, které mě taky hodně baví. Samozřejmě díky tomu, že mám i slabost pro dlouhé noční expozice vzniklo dost fotek  Prahy a David s Jakubem mi dali možnost je ukázat světu na stránce Miluju Prahu.“ říká Michal.

Michal Jirák: "Možná jedna z mých nejoblíbenějších fotek. Byla zima, asi -10, ale musel jsem ji vyfotit. Foceno je to z vyhlídky v parku na Letné."
Michal Jirák: „Možná jedna z mých nejoblíbenějších fotek. Byla zima, asi -10, ale musel jsem ji vyfotit. Foceno je to z vyhlídky v parku na Letné.“

Michale, proč vůbec fotíš? Co tě na focení baví? 

Důvod je úplně jednoduchý – na fotce miluju zachycení okamžiku, který už se nikdy nebude opakovat. Fotím v podstatě všechno, co mám rád a líbí se mi to. Když ne foťákem, tak mobilem.  Beru to jako koníček, nehraju si na žádného fotografa profesionála,  jsem jen obyčejný kluk s foťákem v ruce.

Michal Jirák: "Fotka vznikla při zvláštní příležitosti focení obalu na CD jednoho českého zpěváka, kdy jsem se dostal na jednu střechu v centru. Bylo to těsně po západu slunce a ještě bylo trochu světla. Neměl jsem stativ, takže jsem fotil z ruky. Doufám, že se ještě někdy dostanu na nějakou střechu, abych měl víc času na takové fotky."
Michal Jirák: „Fotka vznikla při zvláštní příležitosti focení obalu na CD jednoho českého zpěváka, kdy jsem se dostal na jednu střechu v centru. Bylo to těsně po západu slunce a ještě bylo trochu světla. Neměl jsem stativ, takže jsem fotil z ruky. Doufám, že se ještě někdy dostanu na nějakou střechu, abych měl víc času na takové fotky.“

Co máš na svých fotkách rád?

Každá fotka, kterou jsem kdy vyfotil má pro mě jedinečnou hodnotu. Snažím se vždycky z každé situace vytěžit maximum a přenést to na fotku tak, aby to odpovídalo mým představám. Ve fotografii mě baví volnost a nepřeberné množství možností. Taky fakt, že člověk se musí spolehnout jen sám na sebe a záleží jen na něm, jak bude fotka vypadat a jak bude kvalitní. Všechny situace, kdy fotím jsou tak individuální, člověk se musí umět přizpůsobit podmínkám, světlu, předmětu, který fotí, to mě na tom strašně baví a žene mě to dopředu. Když se mi pak povede to, co jsem si představoval je to nejlepší pocit.

Michal Jirák: "Ten den jsem byl za kamarádem na Vyšehradě natáčet. Hned, když zapadlo slunce, se naskytl tenhle krásný pohled na Pražský hrad. Zase jsem neměl stativ, ale naštěstí jsem měl pevnou ruku a dlouhý objektiv."
Michal Jirák: „Ten den jsem byl za kamarádem na Vyšehradě natáčet. Hned, když zapadlo slunce, se naskytl tenhle krásný pohled na Pražský hrad. Zase jsem neměl stativ, ale naštěstí jsem měl pevnou ruku a dlouhý objektiv.“

Proč fotíš Prahu?

Praha je krásné město, troufnu si říct, že je nejhezčí v Evropě. Má svojí atmosféru, nádherné památky, které nikde jinde nejsou.  Ve všech ročních období je kouzelná, já ji mám nejraději v zimě, když na střechách domů leží sníh, to je super.

Michal Jirák: "Foceno od metronomu na Letné. Líbilo se mi, jak je na spodní části fotky už stín a Žizkovská věž je nasvícená. Mraky za ní mi přijdou skoro jako hory."
Michal Jirák: „Foceno od metronomu na Letné. Líbilo se mi, jak je na spodní části fotky už stín a Žizkovská věž je nasvícená. Mraky za ní mi přijdou skoro jako hory.“

Proč spolupracuješ s Miluju Prahu?

Když jsem měl poprvé fotku na téhle stránce, měl jsem strašnou radost, protože  jsem viděl, že se lidem moje práce líbí. Další věc je, že správci stránky, se kterými mluvím jsou skvělí a vždycky mi vyjdou vstříc a moje fotky se tak dostanou mezi ohromné množství lidí. Tímto díky Davidovi a Jakubovi, vážím všeho, co pro mě udělali.

Michal Jirák: "Foceno také od metronomu na Letné. Ten den mě zaujaly paprsky slunce, které procházely skrz protrhané mraky. Pěkná podívaná."
Michal Jirák: „Foceno také od metronomu na Letné. Ten den mě zaujaly paprsky slunce, které procházely skrz protrhané mraky. Pěkná podívaná.“

výstava 3

Podívejte se na další fotografie Michala Jiráka:

Michal Jirák: "Pohled na Pařížskou ulici od metronomu - bylo mínus 10."
Michal Jirák: „Pohled na Pařížskou ulici od metronomu – bylo mínus 10.“
Michal Jirák: "Metronom na dlouhou expozici, kde je vidět jeho pohyb."
Michal Jirák: „Metronom na dlouhou expozici, kde je vidět jeho pohyb.“
Michal Jirák: "Fotka vznikla, když za mnou přijel kamarád Tomáš Kulaja z Uherského Brodu, vzal jsem ho na prohlídku Prahou."
Michal Jirák: „Fotka vznikla, když za mnou přijel kamarád Tomáš Kulaja z Uherského Brodu, vzal jsem ho na prohlídku Prahou.“
Michal Jirák: "Ten den byla horší viditelnost, ale na fotku se mi to hodilo, chtěl jsem vždycky mít na jedné fotce starou architekturu s novou v pozadí."
Michal Jirák: „Ten den byla horší viditelnost, ale na fotku se mi to hodilo, chtěl jsem vždycky mít na jedné fotce starou architekturu s novou v pozadí.“
Michal Jirák: "Žebráci na Karlově mostě jsou celkem běžná věc, tady měl sebou ještě psa."
Michal Jirák: „Žebráci na Karlově mostě jsou celkem běžná věc, tady měl sebou ještě psa.“

bannereshop

Michal Jirák: "Byli jsme se s přítelkyní projít kolem Vltavy, tak vznikla tahle fotka Karlova mostu."
Michal Jirák: „Byli jsme se s přítelkyní projít kolem Vltavy, tak vznikla tahle fotka Karlova mostu.“
Michal Jirák: "Jedna z mých první fotek, kterou jsem vyfotil cca před 3 lety. "
Michal Jirák: „Jedna z mých první fotek, kterou jsem vyfotil cca před 3 lety. „
Michal Jirák: "Katedrála sv. Víta s rybím okem. Krásná architektura, bez komentáře."
Michal Jirák: „Katedrála sv. Víta s rybím okem. Krásná architektura, bez komentáře.“
Michal Jirák: "Boty na Letné - na kabelu elektrického vedení. Tohle začalo před lety a dělali to skejťáci, kteří když zničili boty, svázali jim tkaničky a hodili je na tohle místo. Stala se z toho trochu zažitá tradice a teď už se tam najdou např. lední brusle, boty na snowboard apod."
Michal Jirák: „Boty na Letné – na kabelu elektrického vedení. Tohle začalo před lety a dělali to skejťáci, kteří když zničili boty, svázali jim tkaničky a hodili je na tohle místo. Stala se z toho trochu zažitá tradice a teď už se tam najdou např. lední brusle, boty na snowboard apod.“
Michal Jirák: "Moje první panoráma Prahy, které jsem vyfotil - v zimě 2011"
Michal Jirák: „Moje první panoráma Prahy, které jsem vyfotil – v zimě 2011“