Císař Karel IV. jako velký mystik miloval, když měly věci řád. Českého krále fascinovaly symboly. Když se rozhodl, že z Prahy udělá centrum světa, začal budovat úplně nové město. Město, které podléhalo vesmírnému řádu.

Na Miluju Prahu budete moci ve čtvvrtek 21. června od 20:00 sledovat toto starodávné nebeské představení. Budeme o pražském mystériu mluvit se zajímavými hosty, kteří vysvětlí tajemství pražského slunovratu

Text: David Černý

Podívejte se na video: 

Pražské mystérium, kdy slunce na letní slunovrat 21. června při pohledu z Křižovnického náměstí na úpatí Karlova mostu zapadne skrze lucerny věží svatovítského chrámu do hrobu svatého Víta, budeme vysílat na Miluju Prahu v živém přenosu. Pustíme Vám na našem facebooku i reportáže a budete moci sledovat toto fascinující představení živě.

Děkujeme našemu partnerovi Jindřišské věži a HarleyDavidson Praha za podporu, bez které bychom se při vysílání neobešli.

Chrám svatého Víta, Staroměstskou mosteckou věž, Kamenný (Karlův) most tedy Karel IV. nechal vystavět tak, aby při slunovratu bylo patrno slavné Pražské slunovratové mystérium, na které se v Praze trošku zapomnělo.

6 tajemství Karlova mostu – díl 1. – Mostecká věž

Při západu slunce opustí lucernu velké věže a míří do západní menší věže gotické - Foto: David Černý

Při západu slunce opustí lucernu velké věže a míří do východní menší věže gotické – Foto: David Černý

Základní kameny chrámu na Hradě, mostu v podhradí a mostecké obranné věže na Starém Městě byly položeny s jasným záměrem dát těmto městským dominantám kosmický řád. Proto Karlův most dnes stojí o několik desítek metrů proti proudu než jeho předchůdce Juditin most. Posunutím pražského mostu o desítky metrů stvořili stavitelé Pražské mystérium, které je možné pozorovat každý rok.

Jindříšská věž z ptačí perspektivy - Foto: Jindřišská věž

Krásná a majestátní Jindřišská věž! Co ukrývá za tajemství?

Seznamte se! Toto je svatovítská katedrála…

Slunce prosvítí západní gotickou věž - Foto: David Černý

Slunce prosvítí východní gotickou věž – Foto: David Černý

V den letního slunovratu při západu slunce projde sluneční kotouč lucernou velké jižní chrámové věže. Na své dráze putuje dále do lucerny východní gotické věžičky, aby zapadl do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta, patrona chrámu a českého království. Ideální místo pro pozorování tohoto slunečního představení je pod Staroměstskou mosteckou věží nebo kdekoliv na Křižovnickém náměstí.

Pobořený Karlův most! Takhle to vypadalo, když ho strhla voda

Slunce prokreslí siluletu Hradu - Foto: David Černý

Slunce prokreslí siluletu Hradu – Foto: David Černý

Proč to všechno?

Ve středověku pohyby vesmírných těles zasahovaly do lidských životů daleko výrazněji. Jejich postavení sloužilo jako kalendář, hodiny. Umožňovaly lidem orientaci v čase. Při slunovratu má slunce vůči zemi jedinečné postavení a proto se tradičně využíval k orientaci staveb. Vzpomeňte na Stonehenge nebo třeba chrám Abú Simbel v Egyptě. Slunce zapadá na obzoru v nejzazší poloze a další dny se začíná zase vracet.

Jak se čte orloj?

Pražské mystérium je neuvěřitelná podívaná - Foto: David Černý

Pražské mystérium je neuvěřitelná podívaná – Foto: David Černý

Symbolika Pražského slunovratového mystéria

Symbolika pražského slunovratu má několik rovin. Vesmírné divadlo vyzdvihuje jméno Karla IV. Pocházel z rodu Lucemburků. Přičemž Lux znamená světlo a Burg je hrad tedy hrad světla .Západ  slunce do siluety Pražského hradu je jakýmsi podpisem vladaře Lucemburka.

Když promluví Zikmund…největší zvon království
Zapomenutá lanovka na Letnou

Slunce opouští západní věž a míří do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta

Slunce opouští východní věž a míří do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta – Foto: David Černý