(Praha 14. září 2020) Pražané spolu se všemi milovníky ohňostrojů se opět nemusejí bát o tradiční formu oslav příchodu nového roku! Velkolepý ohňostroj 1. ledna opět ozáří nebe nad českou metropolí, a lidé tak budou mít příležitost přivítat příchod roku 2021, který snad přinese více radosti než rok letošní. Po nevídaném úspěchu „neoficiálního“ novoročního ohňostroje na začátku letošního roku se realizátoři předchozích pražských novoročních ohňostrojů a spolek Ohňostroj pro Prahu z. s. dohodli na dlouhodobé spolupráci. Spolek, jak již dříve avizoval, se letos mnohem více také zaměří na svoji kampaň #NEBUDUSTŘÍLET, kterou chce bez zákazů a restrikcí napomoci k uklidnění dění okolo zábavní pyrotechniky na konci roku.

„Novoroční ohňostroj je hlavně tradicí a oslavou života, oslavou radosti, a to je něco, co by jednoduše mělo být zachováno,“ říká předseda spolku Ohňostroj pro Prahu z. s. Jan Šaršoun. “Letošek není úplně šťastným rokem, řešíme krizi, kterou jsme nikdy neřešili a lidem chybí radost, kultura, umění. Lidé jsou společenští, chtějí se setkávat, chtějí zažívat společné zážitky, a to je to, co ten novoroční ohňostroj lidem dokáže zprostředkovat,“ dodává Šaršoun. Dle jeho vyjádření, se spolek dohodl s realizátory na dlouhodobé spolupráci, aby zachovali tradici novoročních ohňostrojů v Praze tak dlouho, jak jen bude v jejich silách. „Ve své podstatě jsme se dohodli, že dokud tu budeme my, budou tu i pražské novoroční ohňostroje,“ potvrzuje Martin Peter, choreograf posledních šesti novoročních pražských ohňostrojů.

Titulní strana kalendáře Miluju Prahu 2021 od Lenky Petruželové pro objednání klikněte na obrázek.

Ohňostroje se historicky odpalovaly z Letenských sadů, z Vítkova, Petřína nebo z hladiny řeky Vltavy a přilákaly stovky tisíc diváků a turistů. Financování pražských ohňostrojů a jejich organizace probíhala v předešlých letech ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy. Neoficiální pražský ohňostroj letos na Nový rok byl odpálen díky záštitě rady městské části Prahy 2 z Bastionu nad parkem Folimanka a lidé jej nejvíce sledovali z Vyšehradu. Financován byl z veřejné sbírky organizované spolkem Ohňostroj pro Prahu. „Za propůjčení odpaliště pro ohňostroj chceme poděkovat právě radě městské části Prahy 2, to nám hodně v přípravách pomohlo,“ říká Martin Peter. I letos nad tradičním novoročním ohňostrojem převzala záštitu rada městské části Prahy 2 a odpalovat se opět bude z Bastionu nad parkem Folimanka.

Spolek i letos, stejně jako loni, otevřel transparentní účet veřejné sbírky, na který může kdokoli přispět libovolnou částkou a stát se tak přímou součástí pražského novoročního ohňostroje. Číslo transparentního účtu veřejné sbírky: 2901748576/2010. Loni jsme díky veřejné sbírce dokázali na novoroční ohňostroj peníze získat, letos tedy pokračujeme ve stejném formátu, opět jsme ovšem také oslovili firmy s tím, zdali by se na vzniku ohňostroje chtěli podílet. Loni jsme byli velkou neznámou a věříme, že díky úspěšné realizaci předchozího ohňostroje již nebudeme pro firmy jen snílky,“ dodává předseda spolku.

Tématem tohoto novoročního ohňostroje bude dle tvůrců „Praha žije!“, kterým chtějí všem lidem vlít radost zpět do žil. „Téma jsme s panem Peterem i panem předsedou Šaršounem probírali velmi dlouho a myslím, že jsme došli k velmi krásnému a pozitivnímu scénáři. K tomu tématu patří i podtitul
… se srdcem na dlani, jelikož tak naše hlavní město vnímáme, živoucí, otevřené všem a v tom srdci je ta symbolika, lásky, naděje, štěstí, a to vše chceme těm lidem předat,“ dodává David Černý, autor za projektem Miluju Prahu a dvou knížek o Praze. Právě Miluju Prahu je i letos mediálním partnerem celého projektu. „Téma jsme měli připravené, nicméně stále jsme s ním nebyli zcela spokojeni, a proto jsme dali znovu hlavy dohromady, tentokrát i s panem Černým,“ říká předseda spolku Jan Šaršoun.

Foto: Petra Skůpová

Kampaní #NEBUDUSTŘÍLET pak spolek naslouchá i hlasům odpůrců pyrotechniky. Dle slov předsedy Šaršouna jde o druhou hlavní činnost spolku, která spolkne stejně času, jako přípravy ohňostroje. Spolek prý skutečně nechce nikomu nařizovat, aby zábavní pyrotechniku užíval, nebo ne. Jde o šíření osvěty, jak ji používat správně, rozumně a bez zbytečného nebezpečí pro sebe i své okolí. „Loni jsme tuto kampaň úspěšně spustili, jde o dlouhodobý projekt, jak ten konec roku uklidnit. Město se pravděpodobně chce vydat cestou zákazů a restrikcí, což je to nejjednodušší, co může udělat. Ale bude to k něčemu?“ Ptá se Šaršoun. „Navíc tím primátor i celé vedení hlavního města ukazuje, že lidem nevěří, že si myslí, že pomohou jen zákazy, a to není dobré znamení,“ dodává. Spolek letos znovu připravuje odborné přednášky pro školy, tak i pro veřejnost, a navíc začal pracovat na krátkých animovaných spotech, které černým, až brutálním humorem mají ukázat na úskalí neobezřetného nadužívání zábavní pyrotechniky. „Je to zábavné a zároveň brutální, vždy jsem pyrotechniku respektoval a po shlédnutí těch spotů by už snad měl každý,“ dodává svůj názor k této části kampaně Martin Petr. Spoty jsou nyní v přípravě a spolek doufá, že minimálně dva z několika plánovaných, budou hotové do konce října.

Zároveň předseda spolku uvádí i jeden z dílčích úspěchů kampaně #NEBUDUSTŘÍLET. „Letos jsme také velmi aktivně oslovovali obchodní řetězce a řešili jejich přístup k prodeji zábavní pyrotechniky. Mnoho našich zpráv zůstalo nezodpovězených, nicméně rádi bychom uvedli společnost Bauhaus jako první vlaštovku, která přestává počínaje letoškem prodávat zábavní pyrotechniku,“ říká Šaršoun a dodává, že jde ve své podstatě o jedinou pozitivní zpětnou vazbu ze všech oslovených řetězců. Dle Šaršouna pak není úplným cílem donutit obchodníky, kteří se přímo na pyrotechniku nespecializují, přestat pyrotechniku prodávat, ale hlavně se zamyslet nad daným portfoliem a alespoň omezit prodej těch nejproblémovějších druhů zábavní pyrotechniky, například petardy, které jsou odpovědné za nejvyšší počet zranění.

 

 

David Černý (Tiskový mluvčí projektu): davidcerny40@gmail.com, +420 604 227 879
Jan Šaršoun (Předseda spolku Ohňostroj pro Prahu z. s.): sarsoun@ohnostrojproprahu.cz, +420 737 788 216Martin Peter (Designer pražských ohňostrojů 2015-2019): martin@makalufire.cz, +420 721 723 821

Total
2
Shares