Třetí řetězový most, který stával v Praze, byla lávka spojující vltavské břehy mezi Klárovem a tehdejším rejdištěm (Tummelplatz) v místech dnešního náměstí Jana Palacha u Rudolfina. Postavena byla v letech 1868-69. Lávka stála v blízkosti dnešního Mánesova mostu. Polohu lávky připomíná dnes už jen ulice U železné lávky na malostranském břehu. U vyústění této ulice k Vltavě je dosud zděný výstupek v břehu s hrázděným domkem v místech, kde stával levobřežní pilíř lávky. Kvůli zbudování lávky musel být zanedbaný staroměstský břeh upraven. Současné mohutné nábřežní zdi byly postaveny až v roce 1878.

Fotografie Rudolfovy lávky  a dalších starých pražskchý mostů najdete v kalendáři Mosty staré Prahy, který se můžete objednat na našem eshopu tady. 

Poslechněte si rozhlasovou reportáž: 

RUDOLFOVA LÁVKA - Foto: Historicke-foto.cz
RUDOLFOVA LÁVKA – Foto: Historicke-foto.cz Kalednář objenávejte na ESHOPU MILUJU PRAHU

Celková délka lávky byla 192 metrů. Mostek měl dvě pole o délce 96 metrů s jedním pilířem uprostřed řeky. Na středním pilíři byla litinová mostní brána 17 a půl metrů vysoká. Mostovka byla široká 3,3 metrů. Řetězy byly kotveny ve zdivu krajních opěr.

PROHLÉDNĚTE SI KALENDÁŘ MOSTY STARÉ PRAHY: 

Rudolfova lávka s panoramatem Pražského hradu od fotografa Jindřicha Eckerta
Rudolfova lávka s panoramatem Pražského hradu od fotografa Jindřicha Eckerta

Stavba byla zahájena 1.7. 1868 a dokončena za necelých 17 měsíců. 22. – 25. listopadu 1869 proběhla zatěžkávací zkouška lávky. 28. listopadu byla lávka zpřístupněna chodcům. Osvědčila se velmi dobře. Pražané jí oceňovali zvlášť v zimní době, kdy led často znemožňoval plavby přívozu, který byl v těchto místech odpradávna provozovaný.

banner-stare-mosty

 

Vojenská plovárna pod řetězovou lávkou
Vojenská plovárna pod řetězovou lávkou
Lávka měla dvě pole, která byla usazená na jediném pilíři uprostřed řeky
Lávka měla dvě pole, která byla usazená na jediném pilíři uprostřed řeky

Přes popularitu lávky se ale mělo všeobecně zato, že nebude možné dlouho odkládat výstavbu nového mostu v těchto místech, který pojme i vozovou dopravu. Lávka sloužila Pražanům 44 let a byla nahrazena mostem arcivévody Františka Ferdinanda, který se dnes jmenuje Mánesův most. Tedy i tento třetí visutý most.

hrazdeny-domek-z-mostu
Hrázděný domek výběrčího mostného na Rudolfově lávce a v pravo od něj pobřežní pilíř jsou posledními pozůstatky Rudolfovy lávky, která 44 let sloužila Pražanům – Foto: GoogleMaps
Umístění Rudolfovy lávky - Mapa: Google
Umístění Rudolfovy lávky – Mapa: Google