Reportér našeho partnerského projektu NatocVideo.cz David Horáček natočil ve Špindlu málo vídaný jev – takzvané parhelium neboli paslunce.

Olympijský park z ptačí perspektivy. Podívejte se, co vás čeká

TOP – sníh a závěje, hladové labutě a let nad Letnou

Co o parheliu píše web Ukazy Astro:

„Parhelia se objevují jako dvě světlé skvrny na stranách vedle Slunce, s nímž mají totožnou výšku nad horizontem. Obě skvrny se nacházejí na vnější straně malého hala (to však nemusí být zároveň patrné), jejich úhlová vzdálenost od Slunce však závisí na výšce nad obzorem. Je-li Slunce právě na horizontu, jsou vedlejší slunce viditelná ve vzdálenostech 22° přímo na malém halu, s rostoucí výškou Slunce se vzdalují od malého hala – například při výšce 50° nad obzorem by vedlejší slunce byla vzdálena asi 32° od slunečního disku.

12 nejkrásnějších lednových fotek na Miluju Prahu…

Parhelia, další častý halový jev, bývají duhově zbarvená a mohou být velmi jasná. Vznikají totiž lomem paprsků, které procházejí bočními stěnami krystalků ve tvaru destiček, které se vznášejí v ovzduší podstavami téměř v horizontální rovině. Stejně orientované ledové destičky mohou dát vzniknout také halovému sloupu – to pokud se světlo odráží od jejich podstav.“

Neuvěřitelné snímky venkovské Prahy. Holešovice, Dejvice, Braník…