Nahoře na Letné stojí tak trochu zapomenuté Národní zemědělské muzeum. Je to dvojče o poznání slavnějšího Národního technického muzea, před který se často vinou dlouhé fronty převážně tatínku s dětmi těšících se na letadla, auta, hodiny a mnohé další technické historické exponáty. A přitom v zemědělském muzeu najdete také skvosty a děti budou nadšené. A dávejte si pozor na zcela neočekávaném místě se skrývá býk-inseminátor. 

Podívejte se nakomentovanou procházku po střeše Národního zemědělského muzea s neskutečným výhledem na Prahu.

Instituce vznikla v roce 1918 a muzeum se od samého počátku potýkalo s nedostatkem prostoru, i když časem vznikly ještě pobočky v Bratislavě, Brně a Opavě – tedy zemských hlavních městech. Proto v třicátých letech vznikl projekt na výstavbu nové hlavní budovy v Praze na Letné. Tato budova, která je dnes významnou památkou českého funkcionalismu, byla postavena v letech 1937–1939 jako společný projekt s budovou Národního technického muzea podle projektu architekta Milana Babušky. Těsně po dostavbě byla však zabrána německou okupační armádou. Po válce byla sice budova navrácena muzejním účelům, ale již v roce 1950 byla budova rozhodnutím Státní dislokační komise dočasně uvolněna pro potřeby nově vzniklých projekčních organizací. Do letenské budovy se Muzeum nastěhovalo až v roce 1994.

Kalendář Miluju Prahu 2018 objednávejte na eshopu. – Foto: Kamil Procházka

Živá zahrada

Živou zahradu najdete na střeše pražské budovy Národního zemědělského muzea. Vyhlídková terasa nabízí nejen nádherný pohled na Prahu nebo prostor pro piknik, ale i možnost přivonět k bylinkám, pozorovat včely při práci, sledovat, jak dozrávají jablka, nebo si prohlédnout výstavu.

Živá zahrada na střeše Národního zemědělského muzea – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz

Voda v krajině

Voda jako základ života, voda jako krajinotvorný prvek ve všech jejích podobách, voda jako živel i ta zkrocená, sloužící lidem, tvoří dějové okruhy a vrstevnaté obrazy vystavené v expozici. Dominantou expozice je plastický model České republiky, na němž se promítají „příběhy“ vody, oživují hlavní rybniční soustavy, povodí i rozvodí, vysvětlují skutečné příčiny a zákonitosti povodní v kontrastu s nejsuššími oblastmi ČR a důvody, proč tomu tak je.

Expozice voda v krajině – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz

Objevovna

Objevovna nemá charakter typicky expoziční a blíží se spíše studovně – badatelně.

Myslivost

Tajemný svět všemožných smyslových vjemů kombinuje dojem reality i pohádky. Ve vrstvách lesa návštěvník může potkávat lesní zvěř a sledovat její stopy. V další části je možno si vyzkoušet vlastní reakce a schopnosti v roli myslivce a nechat se unést reakcí přírody, zvěře i lidí na proměnu přírodních podmínek.

Rybářství

Expozice rybářství je moderní, interaktivní a využívá množství audio-vizuální techniky se zapojením zvukových a animačních technologií, 3D prezentace a rozšířené reality. Expozici oživují velká akvária s živými sladkovodními rybami. Návštěvníci tak uvidí např. sumce, štiku, kapra nebo krmné plotice.

Laboratoř ticha

Laboratoř ticha umožňuje návštěvníkům díky moderním technologiím nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu. Audiovizuální instalace byla do Národního zemědělského muzea přemístěna z českého pavilonu Světové výstavy EXPO 2015.

Tento multidimenzionální projekt, jehož realizátorem je Full Capacity, s.r.o., představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře.

Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, projekční plochy, mikrofony, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci. Projekt přímo reaguje na lidskou potřebu přítomnosti v přírodě.

Ticho léčí a přivádí nás od pouhého povrchu do hloubky věcí.

Laboratoř ticha – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz

Jede traktor

Expozice na ploše přes 500 m² představuje více jak dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců od roku 1917 do roku 1953. Pro děti jsou tu připraveny šlapací traktůrky nebo herní simulátor.

Vystavené traktory upoutají svou různorodostí, ať už konstrukční či v užití. Návštěvníky mnohdy překvapí detailnější zajímavosti, například z jejich někdy trochu nebezpečnější obsluhy.

Každý si může vyzkoušet, jaké je to sedět za volantem historického traktoru Zetor 15, který je také možno využít k fotografování.

Expozice Jede traktor – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz
Expozice Jede traktor – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz
Expozice Jede traktor – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz

Gastrostudio

A pokusům, ačkoliv zcela odlišného ražení a s voňavými a lahodnými konci, bude zasvěceno i Gastrostudio. Je postaveno a pojato jako tréninkové místo pro kuchaře a cukráře národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR, který reprezentuje naši republiku na mezinárodních soutěžích v kulinářském umění. V Gastrostudiu se budou jeho členové „rozcvičovat“ před velkými mezinárodními kláními a návštěvníci budou moci jejich práci sledovat díky kamerám nad pracovní plochou v detailním přímém přenosu nebo ze záznamu na obrazovkách před studiem. Sami se ale mohou také učit a zkoušet – v Gastrostudiu se budou pod vedením těch nejzkušenějších odborníků konat kurzy vaření.

Gastrostudio – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz

Dětská gastronomická herna

A jak už se stalo v NZM milým zaběhnutým pravidlem, vítáni zde budou i malí návštěvníci – kuchaři, o které bude postaráno v dětské gastronomické herně v bezprostřední blízkosti Gastrostudia. V ní budou moci děti napodobovat dospělé při vaření v dětských kuchyňkách a navíc se budou hravou a zábavnou formou učit základům stolování a etikety. Veškeré aktivity v Gastrostudiu budou zaštítěny Kulinářským institutem Marie Sandtnerové.

 

Dětská gastronomická herna aneb Pohádkové vaření – Foto: Olga Smrčková/MilujuPrahu.cz