Na Staroměstském náměstí byl vztyčen vánoční strom.

Krásně rostlý a hustý smrk ztepilý vyrostl na soukromém pozemku majitele, jenž ho přihlásil do soutěže kvůli výšce, která začala ohrožovat přilehlý dům.

Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí 29. listopadu 2014 a potrvají do 1. ledna 2015. Vítězný strom se slavnostně rozsvítí v sobotu 29. listopadu od 17hod..

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Praha připravila vánoční trhy na Staroměstském náměstí od 29.11. do 6.1.2015. Trhy začnou slavnostním rozsvícením vánočního stromu a následně už můžete nakupovat a ochutnávat zajímavé produkty, které vám nachystají prodejci. Na trzích naleznete desítky stánků, ve kterých najdete například vánoční zboží, dárky, keramiku, porcelán, hračky, cukroví, občerstvení (punč, grog, bramboráky, trdelníky, atd.) nebo ukázku tradičních řemesel. Také se podívejte na kulturní program, kde vystoupí známé i méně známé osobnosti.

Na Václavském náměstí se trhy konají od 29.11. do 6.1.2015.
Na náměstí Republiky se konají od 29.11. do 30.12.2014
Na Tylově náměstí začínají 23.11. a končí 24.12.2014
Na náměstí Míru trhy začaly již 20.11. a skončí 24.12.2014

Doporučení magistrátu

V době rozsvěcení vánočního stromu bývá na Staroměstském náměstí větší množství lidí. Žádáme návštěvníky o maximální ohleduplnost a trpělivost. Z bezpečnostních důvodů nedoporučujeme účast při rozsvěcení rodinám s kočárky a malými dětmi. Dále žádáme Pražany a návštěvníky metropole, kteří mají zdravotní problémy či pohybová omezení, aby zvážili svou účast. Ti, kteří zůstanou v domácím prostředí, mohou sledovat slavnostní rozsvícení vánočního stromu u televizních přijímačů v živém vysílání.

Na bezpečnost při rozsvěcení vánočního stromu bude v sobotu dohlížet 80 strážníků Městské policie hl. m. Prahy a 30 policistů. Záchranná služba bude mít k dispozici dvě vozidla RZS a vozidlo Smart s kvalifikovaným pracovníkem. Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy bude mít k dispozici jedno vozidlo CAS.

Staroměstské náměstí bude pro vjezd vozidel i pěší v době od 16.00 do 20.00 hodin uzavřeno. Uzavírka bude platit pro Pařížskou ulici (od ul. Jáchymova), ul. Dlouhou (křížení s ulicí Dušní), uzavřena bude Melantrichova ulice (od Kožné), Železná ulice (od ul. Havelské), Malé náměstí (od Staroměstského náměstí), Celetná ulice (v křížení s ulicí Štupartská), dopravní omezení se mohou dotknout i dalších komunikací v okolí Staroměstského náměstí.

K cestě na Staroměstské náměstí doporučujeme využít městskou hromadnou dopravu, zejména metro. Dopravní omezení se bude týkat autobusové linky 294 v době od 15.30 do 19.00 hodin. Linka bude ve směru na Florenc odkloněna. Do zastávky Mariánské náměstí beze změny… Platnéřská – Maiselova – Jáchymova – vlevo Pařížská (jízda protisměrem za asistence MP HMP) – vpravo Kostečná – vpravo Dušní – vlevo Dlouhá … a dále po své trase.

Prosíme návštěvníky, aby respektovali pokyny strážníků, policistů a bezpečnostní služby pořadatele a zároveň věnovali maximální pozornost i moderátorovi svátečního programu, který bude informovat v případě potřeby o aktuálních bezpečnostních opatřeních. K východu ze Staroměstského náměstí využijte vždy nejblíže přilehlou ulici.

Vánoční strom je vysoký 20 metrů, dva metry jsou v kotvící jámě. Je upevněn ocelovými lany a byl prověřen odborníky, zda je zdravý. Letošní strom pochází z Nespek na Benešovsku.

V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Poprvé jej postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Fotografie vánočních stromků na Staroměstském náměstí od roku 2007 pod dnešek najdete v galerii na konci článku. 

Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách. Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčky, jedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivem, perníkem a především ovocem – jablky nebo hruškami, mandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.

V roce 2007 vyrostl smrk pro Prahu v Dolním Dvoře u Vrchlabí. Smrk vyrostl do výšky 33 metrů, dřevorubci jej však zkrátili na 22 metrů. Na kácení stromu pracovalo 12 lidí.

V roce 2008 přicestoval do Prahy vánoční strom 25. listopadu. Rozsvítil se o čtyři dny později v sobotu 29. Strom pocházel z Rudolfova údolí u Jánských Lázní.  Strom rostl téměř 90 let .

V roce 2009 ozdobil Staroměstské náměstí smrk, který vyrostl nedaleko Vrchlabí. Pokáceli ho Miloš Erlebach a Rudolf Slavík. Zkušení dřevaři museli strom zkrátit na povolených 22 metrů. Smrk se rozzářil 28. listropadu 2009.

V roce 2010 přicestoval pražský vánoční strom ze vsi Zaječova nedaleko Příbrami. Zaječovští byli na svůj strom náležitě pyšní a přijeli se na něj několika autobusy do Prahy podívat.

V roce 2011 byl na Staroměstském náměstí vztyčen dvacetimetrový smrk z Malých Kyšic na Kladensku. Pořadatelé jej poté ozdobili světýlky, obřími dukáty s královskou korunou a trumpetami s červenými vlaječkami. Na špici stromu umístili královské jablko.

V roce 2012 daroval vánoční smrk Praze Jerome Colloredo-Mansfeld. Strom vyrostl nedaleko Holoubkova na Plzeňsku. Po sedmdesáti letech života ho pokácel mistr České republiky v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček.

Letošní smrk pochází z Ratají nad Sázavou a měří dvacet metrů. Je ozdoben klasickými červenými a zlatými ozdobami ale také zlatými ozubenými kolečky a cibulovými hodinami.

Rozsvěcení stromku v roce 2013:

A takhle vypadá stromek za bílého dne:

Kam dál?  

Fotky Malostranského hřbitova Martina Šlapáka najdete tady.
Fotky Karla Dobeše najdete tady.
Fotky Jana Hamaďáka najdete tady.
Fotky Marka Kijevského najdete tady.
Fotky Michala Jiráka najdete tady.
Fotky Michala Lukače najdete tady.
Fotky Dagmar Veselkové najdete tady.
Fotky Jaromíra Chalabaly najdete tady. 
Jak číst orloj? 
16 pater pod Strahovem
Fotky ze života pražských hasičů