V neděli večer vypukne na sparťanském stadionu na pražské Letné v pořadí již 285. derby pražských „S“. Tradiční rčení praví, že derby nemá favorita. Letos se po dlouhé době síly obou týmu skutečně vyrovnávají. Sparťané budou do zápasu vstupovat posíleni historickým úspěchem v podobě postupu do čtvrtfinále Evropské ligy, slávisté jsou zase naplněni optimismem díky finanční stabilizaci klubu a výraznému posílení kádru.

BANNERFINAL01

Spartu požene kupředu nejen čtvrteční historická výhra nad Laziem Řím, ale také vyprodaný domácí stadion. Největším mínusem je poměrně krátká doba odpočinku mezi čtvrtečním zápasem v Římě a soubojem se Slavií. Záložník Martin Frýdek však věří, že se Sparta dokáže z Evropské ligy na tu tuzemskou v klidu přepnout: „Když se daří, je to lehčí, než kdyby se nedařilo. Doufám, že derby zvládneme.“

Slavia momentálně ztrácí na svého soka 11 bodů, ale to podle trenéra sešívaných Dušana Uhrina nic neznamená.„Derby je úplně jiné utkání než všechna ostatní, protože je jedno, jestli je někdo v tabulce první nebo poslední. Před půl rokem jsme na tom finančně byli špatně, měli jsme své problémy, zatímco Sparta byla na podzim na koni, ale vyhráli jsme. Teď je to trošku jiné, ale Sparta je pořád před námi, je to dlouho očekávané utkání, bude tam velká nervozita hráčů.“ Velkým problémem však může být rozsáhlá marodka hráčů. Slávistickou kabinu skolila chřipková epidemie. Nad startem některých klíčových hráčů tak visí otazník.

výstava 3

Mobilizace fanoušků – průvod slávistů a velké sparťanské choreo

Už několik týdnů dopředu se na zápas chystají oba tábory fanoušků. Vstupenky na zápas zmizely z pokladen letenkského stadionu během několika málo dní. Hráče v rudém tak požene kompletně vyprodaný stadion. Jako již tradičně bude na protější tribuně (od hlavní) připravena rozsáhlá choreografie. K jejímu rozmístění se fanoušci letenského klubu sejdou už v dopoledních hodinách.

10329186_485320261656157_1294428314782633377_n
Program průvodu slávistických fanoušků

Sešívané požene na stadionu zhruba 2 000 slávistů, kteří jim určený hostující sektor vyprodali v rekordním čase. Už ve 14:30 vyrazí na zápas průvodem od svého stadionu v Edenu. Ze stanice Strašnická se metrem přesunou na Muzeum, dále projdou Václavským náměstím až na náměstí Republiky. Odtud pak vyrazí rovnou na Letnou. Téma letošního průvodu zní  „Gentlemani z Edenu„. Odkazovat se slávisté chtějí na předválečné období, kdy bylo běžné chodit na fotbal ve společenském obleku s kloboukem. Odpovídat tomu bude i speciání oblečení, které si budou moci účastníci průvodu na místě pořídit.

Souboj o Klíč primátora hlavního města Prahy

Od roku 2013 nesoupeří týmy Sparty a Slavie pouze o body do tabulky a celkovou prestiž, ale také o Klíč primátora halvního města Prahy. Jedná se o ocenění, které vždy na půl roku získává právě vítěz pražského derby. Pokud by utkání skončilo remízou, je klíč do dalšího utkání uložen na neutrálním místě na pražském magistrátě. V současné době drží klíč od Prahy Slavia, která vyhrála podzimní derby 1:0.

ČTĚTE TAKÉ: Zapomenutý lunapark v Edenu. Horská dráha měřila 5 kilometrů

Historie derby pražských „S“

Tradice nejvypjatějšího zápasu českého fotbalu se začala v 29. Března roku 1896. Obě mužstva se střetla na hřišti na Císařské louce. Hned první zápas přinesl skandál. Sparťané dosáhli gólu, ale Josef Rössler-Ořovský jeho platnost po zápase odvolal. První zápas tedy skončil remízou 0:0. Podle tehdejších pravidel musely s golem souhlasit oba týmy. Slávisté nesouhlasili a rozhodčí tedy sparťanský gol zrušil. Tradice derby pražských „S“ a vzájemné nevraživosti byla na světě.

Na stadionu Slávie byly dvě tribuny, které tak stály vedle sebe až do povstání v květnu v roce 1945, kdy byly vypáleny
Na stadionu Slávie byly dvě tribuny, které tak stály vedle sebe až do povstání v květnu v roce 1945, kdy byly vypáleny
Stadion Sparty v roce 1933 stál od slávistického na dohled
Stadion Sparty v roce 1933 stál od slávistického na dohled

Dlouhá léta stadiony Sparty a Slavie stály od sebe na dohled. Oba byly totiž na Letné. Ten slávistický byl úředně schválen 10. srpna 1901. Stál v jihovýchodní části Letenské pláně a měl první zcela travnaté hřiště na území dnešního Česka. První zápas se na slávistické Letné hrál 8. září 1901. Slavie rozdrtila Alemanni Pforzheim 15:2. Sparťanský stadion stál nedaleko v podstatě už na místě, kde je dnes. Poprvé se na něm hrálo v roce 1917.

Čtěte také: Když ještě stál stadion Slávie na Letné…

Slavistický stadion je na snímku v pravém rohu dole. Sousedí s hřištěm klubu DFC, tedy Deutsche Fussbal Clubu. Velký ovál je dostihové závodiště. Stadion Sparty je vpravo. V místech, kde stojí dodnes.
Slavistický stadion je na snímku v pravém rohu dole. Sousedí s hřištěm klubu DFC, tedy Deutsche Fussbal Clubu. Velký ovál je dostihové závodiště. Stadion Sparty je vpravo. V místech, kde stojí dodnes.

Na fotbal se jezdilo po jezdících schodech, které začínaly v místech, kde je dnes Letenský tunel a končily u Letenského zámečku. Schody byly vystavěny v původní dráze lanovky na Letnou. Přečtěte si článek: Zapomenutá lanovka na Letnou.

A jak to na Letné vypadlo, když se hrálo derby v roce 1931? Podívejte se na sestřih ukázek z filmu Muži v offsidu: