V novém seriálu článků vám postupně představujeme autory fotografií výstavy Všechny krásy Prahy, která je k vidění v Jindřišské věži do 28. března. V dnešním díle vám představujeme fotografa Michala Fice.

BANNERFINAL01

Reportáž z výstavy Všechny krásy Prahy, kterou odvysílala Česká televize:

Podívejte se na profily dalších autorů fotografií z výstavy Všechny krásy Prahy:

Jan HamaďákJackie TranOndřej Černín

Charlie fotografMichal JirákRichard Horák


Michal Fic - Foto: Jitka Hlaváčková
Michal Fic – Foto: Jitka Hlaváčková

Michal Fic je rodilý Pražák. Kouzlo Prahy objevil až poté, kdy se na něj začal dívat skrze hledáček digitální zrcadlovky. Je to věčný student, který má rád výzvy. Další jeho fotky můžete najít v galerii dole na této stránce nebo na jeho stránce, popřípadě jeho facebookovém profilu

Vyučil se automechanikem a po nějakém čase v oboru se rozhodl využít příležitosti a změnit svou působnost. Přesunul se do oblasti IT, které se věnuje již 10 rokem. Po nějakém čase v nové oblasti působnosti vystudoval vysokou školu. A když dostudoval, začal se focení věnovat naplno. „Vše co jsem se o fotografování naučil, vzešlo z mého samostudia a osobní zkušenosti. Fotografování se stalo nedílnou součástí mého života, bez kterého si již nedovedu představit být. Stalo se jedním z mých největších koníčků.“, říká Michal Fic. Z nejistých fotografických začátků se dopracoval až k   příležitostným fotografickým službám napříč spektrem.

Michal Fic: "Pohled na pražské mosty z Letné. Vyfoceno v mrazivém  lednovém ránu."
Michal Fic: „Pohled na pražské mosty z Letné. Vyfoceno v mrazivém
lednovém ránu.“

Odkdy a proč fotíš?
S fotografováním jsem začal na podzim roku 2008, kdy jsem dostal k narozeninám cestu do Paříže. Nešlo vyrazit s obyčejným kompaktem a tak jsem využil příležitosti zapůjčit si digitální zrcadlovku. Za ty tři dny, které jsem v Paříži strávil jsem propadl kouzlu opravdového fotoaparátu a musel si ten samý pořídit. Ze začátku to bylo nesmělé osahávání a seznamování se s tím, co fotoaparát umí a o čem fotografování opravdu je.
Spousta načtené literatury, prostudovaných fotografií zdatnějších fotografů a hodiny strávené na lovu i u počítače, mne přivedly až k dnešním dnům a stávající podobě mých fotografií.

Michal Fic: "Tento snímek vznik čtvrtý den nového roku 2011 při večerním courání a užívání si zimní atmosféry kouzelné Prahy."
Michal Fic: „Tento snímek vznik čtvrtý den nového roku 2011 při večerním courání a užívání si zimní atmosféry kouzelné Prahy.“

Co tě na focení fascinuje?
Pohled na svět z jiné perspektivy. Člověk se s fotoaparátem učí koukat na svět jinýma očima. To, co by běžný člověk přešel bez povšimnutí, může fotograf vnímat jako něco zajímavého, fotogenického. Mohu říci, že jsem fotografování propadl celou svou duší a procházka s fotoaparátem mě naplňuje a vytrhává ze všedních starostí běžných dní.

Proč fotíš Prahu?
Protože pocházím z Prahy. Proto Prahu i fotím. Praha má mnoho kouzelných zákoutí a dýchá z ní historie, tak jako z málo kterého města. Fotoaparát mne přivedl na mnoho zajímavých míst, které bych nejspíš nepotkal nebýt focení.

Které místo máš v Praze nejraději?
Mezi má oblíbená témata patří architektura celkově. Těžko odpovídat na tuto otázku a specifikovat, co mám na Praze nejraději. A je to ta historická část města v podobě našeho krásného centra, okolí Karlova mostu, Kampy či Pražského hradu.
Stejně tak mne potěší moderní architektura v Karlíně, na Budějovické či Pankráci, kde se těším z každé nové budovy, která má myšlenku a své osobní kouzlo.

Michal Fic: "Den po Štědrém dni roku 2010 při pohledu na pražské dominanty v krásných vánočních barvách."
Michal Fic: „Den po Štědrém dni roku 2010 při pohledu na pražské dominanty v krásných vánočních barvách.“

Proč spolupracuješ s Miluju Prahu?
Těší mne, když mé fotografie osloví a lidé na nì reagují. Díky široké rozšiřující se základně fanoušků Miluju Prahu jsem rád, když se mohu podělit s diváky o to, co se na mých procházkách podařilo zachytit. Odměnou jsou mi komentáře těch, které nenechá obsah mých fotografií bez emocí. Věřím, že je přede mnou dlouhá cesta ve společnosti fotoaparátu. Moc rád se na ni vydám a budu rád, když se na ní setkám s dalšími z vás, kteří propadli kouzlu fotografie.

výstava 3

Podívejte se na další fotografie Michala Fice:

Michal Fic: "Úspěšné úlovky z předešlých ranních procházek toho letošního podzimu mě donutilo k zopakování  ranního courání tentokráte od Dvořákova nábřeží. Pohled Pařížskou ulicí na Staroměstskou radnici."
Michal Fic: „Úspěšné úlovky z předešlých ranních procházek toho letošního podzimu mě donutilo k zopakování
ranního courání tentokráte od Dvořákova nábřeží. Pohled Pařížskou ulicí na Staroměstskou radnici.“
Michal Fic: "Listopadové ráno na Karlově mostě. I přes ranní čas bylo tentokráte na mostě několik fotografů bažících po tom samém co já. Po krásných ranních fotografiích zachycujících ráno na jednom z nejkrásnějších mostů."
Michal Fic: „Listopadové ráno na Karlově mostě. I přes ranní čas bylo tentokráte na mostě několik fotografů bažících po tom samém co já. Po krásných ranních fotografiích zachycujících ráno na jednom z nejkrásnějších mostů.“
Michal Fic: "Tato první ranní procházka po dlouhé době mě víc než nadchla a dodala chuti do dalšího ranního vstávání. Ráno nad Prahou mne odměnilo kouzelnými barvami podzimu a poskytla mi i několik nových úhlů pohledu na mnohokrát prochozenou oblast."
Michal Fic: „Tato první ranní procházka po dlouhé době mě víc než nadchla a dodala chuti do dalšího ranního vstávání. Ráno nad Prahou mne odměnilo kouzelnými barvami podzimu a poskytla mi i několik nových úhlů pohledu na mnohokrát prochozenou oblast.“

prodej fotek 2

Michal Fic: "Křížem krážem Hradčany a jejich zákoutími. "
Michal Fic: „Křížem krážem Hradčany a jejich zákoutími. „
Michal Fic: "Přicházející podzim posunul čas ranního východu slunce do únosné hodiny. Po dlouhé době jsem se  odhodlal k ranní procházce a zvolil procházku po Hradčanech."
Michal Fic: „Přicházející podzim posunul čas ranního východu slunce do únosné hodiny. Po dlouhé době jsem se
odhodlal k ranní procházce a zvolil procházku po Hradčanech.“
Michal Fic: "Pohled z vrchu Vítkova na pražské věže."
Michal Fic: „Pohled z vrchu Vítkova na pražské věže.“
Michal Fic: "Cestou na narozeninovou párty mého přítele Marka, kterou jsem si užíval na Vítkově před samotným započetím akce. Východy a západy slunce nad Prahou jsou krásné."
Michal Fic: „Cestou na narozeninovou párty mého přítele Marka, kterou jsem si užíval na Vítkově před samotným započetím akce. Východy a západy slunce nad Prahou jsou krásné.“
Michal Fic: "Pohled na Malostranskou vodárnu v předvánočním čase roku 2011."
Michal Fic: „Pohled na Malostranskou vodárnu v předvánočním čase roku 2011.“
Michal Fic: "Tentokráte pohled z mostu Legií na Vyšehrad zalitý ranními paprsky podzimního slunce."
Michal Fic: „Tentokráte pohled z mostu Legií na Vyšehrad zalitý ranními paprsky podzimního slunce.“
Michal Fic: "Toto ranní listopadové ráno roku 2011 bylo chladivé, světlo mělo krásnou barvu. Vyrazil jsem z Malostranské ranní procházkou do práce a byl jsem moc rád, že jsem ráno našel odhodlání a sílu  vylézt z postele."
Michal Fic: „Toto ranní listopadové ráno roku 2011 bylo chladivé, světlo mělo krásnou barvu. Vyrazil jsem z Malostranské ranní procházkou do práce a byl jsem moc rád, že jsem ráno našel odhodlání a sílu
vylézt z postele.“
Michal Fic: "Tato fotografie vznikla při jedné z mých prvních večerních toulek, která nás vedla s kamarádem Davidem na Vyšehrad. Byť je to jedna z mých fotografických prvotin, nepodařilo se mi od té doby pořídit lepší snímek z tohoto místa."
Michal Fic: „Tato fotografie vznikla při jedné z mých prvních večerních toulek, která nás vedla s kamarádem Davidem na Vyšehrad. Byť je to jedna z mých fotografických prvotin, nepodařilo se mi od té doby pořídit lepší snímek z tohoto místa.“