Ve spolupráci s fotografem Robinem Puškášem pro vás připravujeme několikadílný seriál zaměřený na fotografování mobilním telefonem.V tematicky zaměřených článcích se dozvíte například to, jaké fígle použít při focení mobilem, jak fotky v mobilu upravovat nebo jaké aplikace jsou k úpravám ty nejlepší.

BANNERFINAL01

Robin Puškáš je profesionální portrétní a svatební fotograf, který má zároveň velkou slabost pro focení večerních a městských scenérií kouzelné Prahy. Tentokrát ani jedinou z těchto fotografií nepořídil z profesionální zrcadlovky, ale z mobilu! A o tom se s vámi v dnešním článku chceme podělit a ukázat vám, že se úchvatné fotky dají pořídit i z běžného mobilního telefonu, který má každý u sebe.

Více z Robinovy tvorby najdete na jeho webových stránkách a instagramu

Ptačím pohledem k Staroměstskému náměstí - Foto: Robin Puškáš
Ptačím pohledem k Staroměstskému náměstí – Foto: Robin Puškáš

Robine, prozraď nám, opravdu se dají pořídit tak úchvatné fotky pouze mobilním telefonem?

Ano, opravdu dají, jen se musí dodržovat pár takových malých pravidel. Dnešní mobilní telefony jsou opravdu výkonné a některé typy se vyrovnají i běžným amatérským zrcadlovkám. Nabízejí vysoké rozlišení, vykreslovací režimy, hdr, umí skvěle fotit v protisvětle, nabízí panoramatický režim apod. Co se mě osobně nejvíc líbí a určitě mi dá za pravdu spoustu profesionálních fotografů je, že je to malinká krabička, která se strčí do kapsy a kdykoli vytáhne, když je před vámi nějaká hezká scenérie k focení a nemusíte se tak tahat s těžkou zrcadlovkou, nebolí vás záda a navíc jí máte stále při ruce.

Vznešená labuť na břehu Vltavy - Foto: Robin Puškáš
Vznešená labuť na břehu Vltavy – Foto: Robin Puškáš
Kostel svatého Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí - Foto: Robin Puškáš
Kostel svatého Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí – Foto: Robin Puškáš

Co je na focení mobilem nejtěžší?

Musíme mít na paměti, že se pořád jedná především hlavně o mobilní telefon a fotoaparát, který je v něm zabudovaný, je spíš takový doplněk. Především zoomování, nebo-li přibližování u mobilu moc nedoporučuji, protože každým menším přiblížením se výsledná kvalita snižuje. Lepší je, pokud to samozřejmě jde, přiblížit se ke scéně blíž a zoomovat co nejméně, nebo spíše vůbec. Další problém představuje u mobilu šum. Ten je způsoben hlavně velmi malým snímačem, tak se zde vyskytuje ve značné míře a především za zhoršených světelných podmínek. Proto je lepší fotit ve dne a za jasného počasí, nastavit co nejmenší citlivost iso a fotit v dobrých světelných podmínkách. Pokud máte v mobilu k dispozici vykreslovací režim, nebo plně manuální režim, kde si můžete nastavit expoziční čas a nastavit nejmenší iso a clonu, tak máte zaděláno na skvělou fotku a to i v noci! Neobejdete se však ale bez stativu, jedině mobil o něco opřít.

Neopakovatelný pohled ze Smetanova nábřeží na Novotného lávku, Karlův most a panorama Hradčan - Foto: Robin Puškáš
Neopakovatelný pohled ze Smetanova nábřeží na Novotného lávku, Karlův most a panorama Hradčan – Foto: Robin Puškáš
Žofín - Foto: Robin Puškáš
Žofín – Foto: Robin Puškáš

Co tě na focení nejvíce baví a jaké máš plány do budoucna?

Baví mě dělat hezké obrázky :) Je to určitá část kreativity. Venku je krásně, jdu načerpat síly, něco hezkého si vyfotím, pak si s fotkama hraju v počítači, kde si je upravím a je to pořád proces tvoření. To samé platí u svateb, kterým se věnuji nejvíce. Tam člověk pracuje s lidmi, musí si je umět nastavit, pomoct jim, aby nebyli v křeči, focení si zároveň užili a měli vzpomínku na dlouhá léta, někdy i na celý život :) a jsem nadšený, když je kvalitní výsledek a lidé jsou s mojí prací spokojeni. Proto jsem byl také osloven jednou firmou a nově začínám pořádat fotografické kurzy právě na focení mobilem, nebo zrcadlovkou, pro začátečníky i středně pokročilé, kteří by si rádi vyfotili kouzelné fotky Prahy, která je prostě nádherná a stojí za to jí fotit. Žádná zdlouhavá teorie, kurz bude zaměřen především na focení v praxi, cestou si řekneme něco málo o teorii a pak už budeme jen fotit a já budu pomáhat a říkat na co si dávat pozor, jak nastavit foťák, rovnou na jaké hodnoty, v různých světelných podmínkách.

Podívejte se na další fotografie Robina Puškáše:

Staroměstská radnice - Foto: Robin Puškáš
Staroměstská radnice – Foto: Robin Puškáš
U Karlova mostu - Foto: Robin Puškáš
U Karlova mostu – Foto: Robin Puškáš
Neopakovatelný pohled ze Smetanova nábřeží na Novotného lávku, Karlův most a panorama Hradčan - Foto: Robin Puškáš
Neopakovatelný pohled ze Smetanova nábřeží na Novotného lávku, Karlův most a panorama Hradčan – Foto: Robin Puškáš
Zlatá kaplička - Foto: Robin Puškáš
Zlatá kaplička – Foto: Robin Puškáš

bannereshop

Meditace na Staroměstském náměstí - Foto: Robin Puškáš
Meditace na Staroměstském náměstí – Foto: Robin Puškáš
Kočár na Staroměstském náměstí - Foto: Robin Puškáš
Kočár na Staroměstském náměstí – Foto: Robin Puškáš
Přístavní molo na Vltavě, Karlův most a panorama Hradčan - Foto: Robin Puškáš
Přístavní molo na Vltavě, Karlův most a panorama Hradčan – Foto: Robin Puškáš
Na Karlově mostě - Foto: Robin Puškáš
Na Karlově mostě – Foto: Robin Puškáš
Průhled Celetnou ulicí - Foto: Robin Puškáš
Průhled Celetnou ulicí – Foto: Robin Puškáš
Čertovka - Foto: Robin Puškáš
Čertovka – Foto: Robin Puškáš

V dalších dílech seriálu si postupně řekneme jaké fígle použít při focení mobilním telefonem, jakým způsobem se dají fotografie přímo v telefonu upravovat nebo jaké aplikace jsou k úpravám ty nejlepší.