Text: Markéta Baštová – kurátorka Lorety

Je to tak! Po zhruba 100 letech se změní melodie, kterou hraje automat loretánské zvonohry. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe bude od 20. května 2020 nad hradčanskými střechami každou hodinu zaznívat melodie barokní mariánské písně Maria, Maria, nad sluce jasnější. Na facebookovém profilu Miluju Prahu budete moci sledovat slavnostní uvedení nové písně, koncert pěveckého kvarteta Bohemia Voice a rozhovory o Loretě s povolanými hosty – pořad bude uvádět Pavel Anděl. Přijďte si poslechnout novou melodii a podpořte Loretu svou návštěvou. BránA Lorety se OTEVŘE 25. KVĚTNA!

Slavnostní uvedení nové mariánské písně na loretánské zvonkohře

Účinkují:
ZUZANA SEIBERTOVÁ, soprán
ELIN ŠPIDLOVÁ, mezzosoprán
BRONISLAV PALOWSKI, tenor
LUKÁŠ SLÁDEK, basLoretánská zvonohra po 120 letech mění hudbu, kterou hraje hodinový stroj na Hradčanech v celou hodinu. Mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe nahradí skladba Maria, Maria nad slunce jasnější. Ve středu 20. května v 18:00 hodin poprvé zazní z loretánské zvonohry píseň Maria, Maria, nad slunce jasnější.

Při teto příležitosti se v pražské Loretě uskuteční koncert vokálního kvarteta Bohemia Voice, které společně se zvonkohrou odzpívají koncert doprovozený mariánskou zvonkohorou. Koncert bude doplněn rozhovory o pražské Loretě, loretánsé zvonohře a staleté hudební tradici Lorety. Pořadem bude provázet Pavel Anděl. V přímém přenosu budete moci slavnostní koncert sledovat na facebooku Miluju Prahu a v TV Noe.

Povídání o loretánské zvonohře najdete i v knize Davida Černého Nová tajemství Prahy

Tradice loretánské zvonohry
Na první pohled by se mohlo zdát, že tato změna je narušením staleté tradice… ano, píseň Tisíckráte pozdravujeme Tebe byla sice nastavena na automatu již více než 100 let, ale to jen proto, že se postupně zapomnělo, jak se má tento mechanismus používat. Automat zvonohry byl totiž navržen tak, aby se melodie mohly relativně snadno a často měnit, v tom byl jeho půvab. Je doloženo, že v 18. století se písně měnily třeba i 10-12x ročně, podle svátků a střídajícíh se období církevního roku: mariánské písně zaznívaly o mariánských svátcích, o velikonocích to byly velikonoční a o vánocích zase vánoční nápěvy.

 

Hrací automat v loretánské zvonohře – Foto: Lenka Petruželová

Změna, která se nyní odehrála, je tedy návratem k původní tradici měnících se melodií. „Novou“ píseň Maria, Maria automat prokazatelně hrál, v době poslední změny byla tato melodie tou druhou alternativní. Díky umu a schopnostem loretánského regenschoriho pana Radka Rejška byla píseň nastavena na druhou sadu 64 lišt původními barokními kovovými količky, které vymezují melodii na tónovém válci automatu zvonohry. Pokud jste byli zarytými příznivci melodie Tisíckráte pozdravujeme Tebe, nemusíte smutnit – tato píseň zůstala naprogramována na sejmuté sadě lišt a je možno ji kdykoli na automat vrátit… ! Počítáme, že změny melodií v budoucnu budou provázet chod zvonohry častěji. Je to totiž dobré i pro vzácný mechanismus – skutečnost, že tu jedna píseň byla nastavena tak dlouhou dobu, rozhodně stroji neprospívá, neboť se dlouhodobě namáhaly stále stejné části. Takže nová změna je vlastně ozdravnou kúrou pro stařičký mechanismus zvonohry!

Přijďte si poslechnout, jak barokní píseň Maria, Maria krásně zní v podání loretánských zvonů! Ti z vás, kteří melodii znají, bude možná překvapivý rytmus písně – je trochu jiný, než jak jej uvádějí dnešní kancionály. Píseň byla totiž na automat zvonohry nastavena ve starší, barokní rytmizaci.