Jeden z nejnebezpeč­nějších požárů vypukl před 55 lety šestého ledna 1961 v dopoledních hodinách. Vznikl v michelské plynárně, kde začal hořet plynojem.

Požár vypukl před desátou hodinou dopoledne a zaměstnal pražské hasiče až do večerních hodin. Začal hořet plynojem který byl 84 metrů vysoký a měl přes 50 metrů v průměru. V době požáru v něm bylo 147 tisíc krychlových metrů plynu (k úplnému naplnění chyběly 3000).

banner_hauptvogel

Požár plynojemu
Požár plynojemu
Video: Když zabloudí autobus. 167 ve slepé ulici

Požár zasáhl nejdříve vršek objektu, kde hořely stovky litrů těsnícího oleje. Protože pražský hasičský sbor neměl techniku potřebnou k dosažení 84 metrů ( a nemá ji ostatně dodnes) byl učiněn pokus uhasit plameny pomocí pytlů cementu shazovaných z vrtulníku (byl to nejspíš první pokus využít vrtulník k hasebnímu zásahu v ČSR). Padající pytle ovšem spíše ohrožovaly zasahující hasiče a hasební efekt byl minimální.
Kolem poledne se zřítila kovová konstrukce střechy dovnitř plynojemu, odkud se vyřinulo asi sto tisíc krychlových metrů plynu nad píst a vznikl ohnivý sloup který dosahoval výšky až dvou set metrů.

Požár plynojemu
Požár plynojemu
  Podívejte se! 12 nejhezčích fotek ohňostroje…

Vyhořením plynu sice částečně pominulo nebezpečí mohutné exploze, kterému byli vystaveni zasahující hasiči i stovky zvědavých diváků, ale vzňalo se 150 tun těsnícího oleje v jímkách na dně plynojemu. Devíti útočnými proudy hasiči ochlazovali do ruda rozpálené stěny plynojemu. Po jejich částečném ochlazení v nich vyřízli autogenem otvory a jimi pak zahájili vnitřní zásah na vodu a pěnu. V 17 hodin se jim podařilo požár lokalizovat a po sedmé hodině večer zcela uhasit. Po celou dobu zásahu bylo celé okolí evakuováno protože se v něm nachází množství obytných domů.

Požár plynojemu
Požár plynojemu

Příčina požáru měla souvislost s poruchou den předtím, kdy byl zjištěn únik plynu nad střechu plynojemu a nebyl učiněna potřebná opatření k zamezení vzniku požáru.

Zdroj: Historie Hasičského sboru hlavního města Prahy 1853–1993 (vydáno ke 140 výročí sboru)