Praha mívala vedle slavného staroměstského orloje i astrologické hodiny na Novém Městě pražském. Novoměstský orloj byl umístěn také na radnici ovšemže novoměstské na Karlově náměstí.

Novoměstský orloj nebyl zdaleka tak okázalý, neměl srovnatelnou architektonickou výzdobu a zcela chyběla výzdoba figurální. Zajímavý byla ale tím, že měl zcela odlišné řešení. Byl to orloj italského typu, jehož nejslavnější představitel je v italské Padově na Pallazzo del Capitano.

Povídání o druhém pražském orloji  najdete i v knize Davida Černého 25 tajemství Prahy. Objednat ji můžete na tomto odkaze. 

Podobru orloje zachytil J. J. Dietzler při zobrazení císařského průvodu v roce 1743
Podobru orloje zachytil J. J. Dietzler při zobrazení císařského průvodu v roce 1743

Na hodinách v Padově uprostřed velikého ciferníku vystupují polokoule, které představují zeměkouli. Na soustředných kruzích jsou pak postupně zobrazeny Měsíc se svými fázemi a ekliptická znamení. Vnější kružnice je pak 24 hodinový ciferník. Padovský orloj je ještě doplněn o rafii, která nese puklici znázorňující Slunce.

Orloj na zobrazení z roku 1863
Orloj na zobrazení V. Morstadta z roku 1863

Orloj na novoměstské radniční věži byl menší než padovský. Na dochovaných zobrazení jsou vidět zobrazení fází Měsíce, znamení zvěrokruhu. Orloj ukazoval i oběh Slunce. Na novoměstské radnici chyběla vnější 24 hodinová kružnice.

Budova soudu a radnice na Karlově náměstí
Budova soudu a radnice na Karlově náměstí kolem roku 1900 – Na věži už není orloj, ale jsou tam ještě věžní hodiny

Zajímavostí  je, že jak padovský tak novoměstský orloj měly znázorněny jen jedenáct znamení zvěrokruhu. U padovského jedno znamení chybí zřejmě proto, že tamní konšelé umělci řádně nezaplatili a ten se jim pomstili tím, že jedno znamení vypustil. U novoměstského orloje šlo zřejmě jen o prosté opomenutí nebo ještě spíše, že kreslíři si kresbu špatně rozvrhl a dvanácté znamení se na astroláb prostě nevešlo.

Současná podoba radniční věže bez orloje a věžních hodin
Současná podoba radniční věže bez orloje a věžních hodin

Novoměstský orloj vznikl zřejmě kvůli starodávné řevnivosti mezi Starým a Novým Městem pražským, které byly samostatnými městy až do roku 1784. Ostatně stroj novoměstského orloje byl odstraněn právě koncem 18. století a výklenek mezi stropem kaple a druhým patrem byl zazděn. Staroměstský orloj unikl podobném osudu jen tak tak.

 

Total
53
Shares