Společnost British Pathé umístila na web na 90 tisíc videí ze svého rozsáhlého archivu filmových týdeníku od roku 1896 až 1976. Společnost chce svým rozsahem neobvyklým krokem zpřístupnit jedinečný archiv reportáží zájemcům po celém světě. Digitalizaci celého archivu umožnil grant britské vlády, který British Pathé před čtyřmi roky obdržela.

V archivu British Pathé se uchoval i týdeník, který pojednává o dvou koncertech Elly Fitzerald v roce 1969 v pražské Lucerně. Na videu si tak můžete posechnout jeden z jejích hitů Black Magic a podívat se na záběry Elly Fitzerald v Praze.

Do poslední chvíle fanoušci jazzu v Praze nevěřili, že první dáma jazzu Ella Fitzerald do Prahy opravdu přijede.


Poslechněte si rozhovor, který s The first lady of Song udělal v roce 1969 redaktor Československého rozhlasu Jaroslav Čmehil.

Zajímavé bylo, že se reportérovi v Praze k Elle nepodařilo dostat a původně slíbený rozhovor se neuskutečnil. Až po 14 dnech přišel Jaroslavu Čmehilovi dopis od manažera zpěvačky. že jsou v Kodani a pokud zájem o rozhovor trvá, že pošle zpáteční letenku. Po kodaňském koncertě Elly Fitzerald vznikl dvacetiminutový rozhovor, který rozhlas odvysílal 18. září 1969 v rámci cyklu „A léta běží, vážení“. Elle Fitzgerlad propůjčila hlas Jaroslava Adamová.