Karlův most v neděli 9.7. oslaví 660 let, Praha připravila neobvyklé akce 
9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut položil Karel IV. základní kámen nového pražského mostu a oficiálně tak zahájil jeho stavbu. Tuto neděli uplyne přesně 660 let od jeho založení. Hlavní město připravilo k této příležitosti celodenní program pro veřejnost. Zahájí jej nad ránem dobová fanfára z Malostranské mostecké věže, pokračovat bude neobvyklými prohlídkami a oslavy ukončí mimořádné promítání Kinobusu.

Registrace na akce pouze telefonicky denně 8.00 – 20.00 na telefonu 221 714 560.  při registraci řekněte, že jste se o akci dozvěděli na Miluju Prahu

V 5:31 nebo v 6:31?
„Letošní oslavy se neuskuteční v 5:31, ale až o hodinu později vzhledem k zavedení
letního času. V tu chvíli se nad Vltavou rozezní dobová fanfára trubačů z Malostranské mostecké věže a člen řádu křižovníků s červenou hvězdou Marek Pučalík požehná mostu. Pražané i návštěvníci, které neodradí brzký rann víkendový čas, budou mít možnost stát se součástí dalšího historického milníku mostu a připomenout si i později v průběhu dne řadu dějinných souvislostí a zajímavostí,“ řekl radní hl. m. Prahy Jan Wolf a dodal: „Nepřipravujeme žádné velkolepé akce, chceme lidem letos hlavně přiblížit atmosféru celého místa jinak, než ji znají.“

Foto: Tomáš Sysel

Prohlídky z řeky i mystické příběhy Karlova mostu
Praha ve spolupráci s Pražskou informační službou a Pražskými Benátkami připravila dvě prohlídky Karlova mostu z Vltavy. Mají kapacitu 30 osob, začínají u Muzea Karlova mostu v 10 a ve 14 hodin. Průvodci vezmou návštěvníky na prohlídku lodí, aby si mohli prohlédnout most tak, jak ho běžně nemají šanci vidět.

„Všichni si jistě pamatují rozsáhlou rekonstrukci mostu v letech 2006 – 2010. Málokdo ale ví, že se v tu dobu opravovala pouze horní stavba, mostovka a zábradlí. Do budoucna nás čeká ještě rekonstrukce pláště, podstavců soch a spodní stavby. Do té patří například všechny mostní oblouky,“ doplnil náměstek primátorky a radní pro dopravu, sport a volný čas Petr Dolínek.

Komentované prohlídky se uskuteční i přímo na Karlově mostě. První hned ráno v 6:30 a druhá ve 20 hodin, kdy bude mít průvodce připraveny mystické příběhy, které se k mostu vážou.

Na všechny prohlídky je nezbytné se registrovat. Registrace najdete tady

Noc na Karlštejně před Rudolfinem
Ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy připravila Praha také večerní mimořádné promítání populárního Kinobusu zdarma. Návštěvníci uvidí přímo v centru města Noc na Karlštejně. Kinobus bude stát před Rudolfinem na náměstí Jana Palacha. Filmové představení začne ve 21:30 hodin.

Magické datum i čas
Základní kámen Karlova mostu byl podle kronikáře Beneše Krabice z Weitmile položen 9. července 1357 v blízkosti kostela sv. Klimenta na Starém Městě. Toto místo je svou polohou identické s dnešním Křižovnickým náměstím. Čas 5 hodin a 31 minut nebyl vybrán náhodně. Za sebou seřazené číslice data a času 1 3 5 7 9 7 5 3 1 je možné číst zepředu i zezadu stejně, a navíc jde o řadu lichých číslic od 1 do 9 a zpět. Právě takto vybrané a vypočtené datum a čas měly most do budoucna chránit před přírodními živly.

Podrobné informace k programu jsou k dispozici na www.karluvmost660.cz.

NEJSTARŠÍ FOTOGRAFIE KARLOVA MOSTU. Mostecká věž a Karlův (tehdy nazýaný Kamenný) most. Rovněž z roku 1856. – Foto: Andreas Groll

Oslava výročí Karlova mostu.

 • 6.30 – Přijďte na Karlův most v neobvyklý ranní čas. Uslyšíte dobovou slavnostní fanfáru z Malostranské mostecké věže v čase, kdy Karel IV. položil před 660 lety základní kámen stavby. Člen řádu křižovníků s červenou hvězdou mostu požehná a vyrazíte na mystickou ranní prohlídku slavné památky.
 • 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 a 18.00 – Neobvyklé prohlídky z Vltavy. Vydejte se s průvodcem lodí po Vltavě a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí.
 • 20.00 Večerní prohlídka Karlova mostu inspirovaná mystickými příběhy z dob Karla IV.
 • 21.30 Večerní promítání Noci na Karlštejně z Kinobusu na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.

Všechny prohlídky i večerní promítání Kinobusu jsou pro návštěvníky zdarma!

 

Podrobné informace k jednotlivým prohlídkám:
Kapacita účastníků OMEZENA.
Zájemci se mohou registrovat POUZE TELEFONICKY, denně 8.00 – 20.00 na telefonu 221 714 560, při registraci řekněte, že jste se o akci dozvěděli na Miluju Prahu.

 • 660. výročí Karlova mostu
  9. 7. 2017 – začátek akce v 6.30 hodin u Malostranské mostecké věže, Malá Strana, Praha 1
  Komentovaná prohlídka Karlova mostu s důrazem na význam symboliky čísel při jeho založení.
  Vydejte se s námi na jedinečnou ranní mystickou prohlídku Karlova mostu! Zahájí ji dobová slavnostní fanfára v čase, kdy Karel IV. položil před 660 lety základní kámen stavby, poté člen řádu křižovníků s červenou hvězdou mostu požehná. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu. Nezmeškejte příležitost vyfotit si slavnou památku v době, kdy na ní nejsou davy turistů!
  Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 50 osob.

  Registrace pouze telefonicky denně 8.00 – 20.00 na telefonu 221 714 560.  při registraci řekněte, že jste se o akci dozvěděli na Miluju Prahu.

 • Karlův most jinak
  9. 7. 2017 – začátky akcí v 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 a 18.00 před Muzeem Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
  Komentované prohlídky Karlova mostu spojené s plavbou pražskými Benátkami.
  Poznejte Karlův most z Vltavy! Vydejte se s námi pražskými Benátkami lodí kolem pilířů mostu a prohlédněte si Karlův most jinak, než jste zvyklí. Zájemci budou mít možnost podívat se po celý den zdarma i do Muzea Karlova mostu.
  Vycházky jsou zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 30 osob/akce. Registrace pouze telefonicky denně 8.00 – 20.00 na telefonu 221 714 560. Na místě se nelze registrovat.
 • 660. výročí Karlova mostu
  9. 7. 2017 – začátek akce ve 20.00 hodin u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí, Staré Město, Praha 1.
  Komentovaná večerní prohlídka Karlova mostu inspirovaná mystickými příběhy z dob Karla IV.
  Večerní komentovaná prohlídka Karlova mostu vás seznámí s atmosférou doby Karla IV. a připomene historický význam mostu z několika úhlů pohledu. Na prohlídku bude od 21:30 hodin volně navazovat promítání filmu Noc na Karlštejně z Kinobusu na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.
  Vycházka je zdarma. POZOR! – omezený počet účastníků na 50 osob.

  Registrace pouze telefonicky denně 8.00 – 20.00 na telefonu 221 714 560.  při registraci řekněte, že jste se o akci dozvěděli na Miluju Prahu.