Rokytnice nad Jizerou je desítky let oblíbeným místem, kde Pražané tráví své letní i zimní dovolené, ale i víkendy. Není divu, toto krkonošské městečko je nádherné a nabízí spoustu možností k výletům a sprotovního vyžítí. Rozhodně se vyplatí tam zajet i v létě. A ještě vám prozradíme, kde se vzal název Rokytnice. Obec jej získala od původního názvu Huťského potoka, kterému se říkalo rokytná podle toho, že se jeho vody prodíraly mezi rokytami, tedy vrbičkami. Pojďme se podívat, kam se dá v Rokytnici zajít. A na závěr se podívejte na skvělou nabídku pro ty, kteří si chtějí zkusit geocaching.

Článek vznikl s podporou Rokytka Snowhousu v Rokytinci nad Jizerou.

Rokytka Snowhouse Vám nabízí komfortní a moderní ubytování v Rokytnici nad Jizerou. Našim hostům je k dispozici 15 apartmánů, které jsou prakticky vybaveny a poskytují pohodlí všem hostům.

Proč právě v Rokytce Snowhouse?

  • Moderní prostorné pokoje

  • Uzamykatelné kóje na uskladnění Vašeho vybavení

  • Nekuřácké prostředí

  • Velké parkoviště přímo před domem

  • WiFi ZDARMA

  • Zastávka skibusu u domu

  • Ubytování 50 metrů od lanovky

    KONTAKTY:

    INFO@ROKYTKASNOWHOUSE.CZ
    +420 727 865 374
    ROKYTNICE NA JIZEROU ČP. 237
Foto: Rokytka Snowhouse
Foto: Rokytka Snowhouse

Muzeum Galerie Starý kravín ve Františkově

Muzeum a galerie Starý kravín ve Františkově nabízí stálé expozice popisující dřívější nelehký život v Krkonoších. K vidění jsou nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu, či sbírka hasičské techniky. Muzeum dále nabízí i sezónní výstavy místních umělců různých oborů.

Srdečně Vás zveme na prodejní výstavu. Koná se v prostorách Starého kravína na Františkově. Jsou zde díla fotografky Helenky Janků, malíře Roberta Konečného a výtvarníka Michala Járy.

Foto: rokytnice.com
Galerie Starý Kravín ve Františkově – Foto: rokytnice.com

Otevřeme Vám vždy na zazvonění. Rádi Vám také ukážeme starou hasičskou techniku, nářadí a náčiní, které dříve sloužilo k obživě lidí u nás na horách.

Přijďte pobejt.

• Františkov 63, 512 45 Rokytnice nad Jizerou

• Tel.: +420 732 732 078

• E-mail: promag@seznam.cz

• Web: www.rokytnice.com/stary-kravin

• GPS: 50° 42′ 59.384″N, 15° 28′ 45.692″E

Foto: Rokytka Snowhouse - apartmán
Foto: Rokytka Snowhouse – apartmán

Vrch Stráž

Vrch Stráž (u nás zvaný Strážník) je jedním ze strážných vrchů, z kterých v minulosti měli být varovány okolní vesnice před vpádem nepřítele. Toto ohňové poselství se mělo od nás z hor dostat přes vrch Kozákov až do kraje, do středu Čech. Skalní vyhlídka Strážník leží v nadmořské výšce 778 m.n.m. a nabízí krásný výhled nejen na celou Rokytnici, ale i na Lysou horu a Kotel.

Foto: rokytnice.com
Vyhlídka Stráž – Foto: rokytnice.com

• GPS: 50°43’11.685″N, 15°26’56.431″E

Dvoračky a Štumpovka

Horská chata Dvoračky a Štumpovka leží v nadmořské výšce 1.140 m n.m. mezi Lysou horou a horou Kotel na křižovatce turistických cest Dvoračky – Rokytnice n. J., Studenov, Harrachov, Mísečky, Špindlerův Mlýn, Rezek. Dále kolem Dvoraček stoupá jedna z nejstarších stezek nazvaná Česká, známá už v 10. století. Prochází Rokytnicí n. J. a přes Labskou louku pokračuje do Slezska. Po České stezce procházel 19. září 1684 průvod královehradeckého biskupa Krištofa z Talenburgu, ubírajícího se vysvětit Labský pramen a právě tady někde zmožen stoupáním padl velbloud nesoucí jeho rekvizity.

Foto: rokytnice.com
Dvoračky a Štumpovka – Foto: rokytnice.com

Dvoračky je velmi stará bouda, původně horská zemědělská usedlost. Rozlehlé okolní lučiny s hustou travou umožnili chov dobytka. Založena byla roku 1707 rodinou Schierovou. V březnu 1893 vyhořela a spáleniště koupil hrabě Harrach a přestavěl ji na hostinec. Bouda byla hojně navštěvována, a to i v zimě. Pořádalo se zde v únoru 1902 sedmé mistrovství Čech v lyžování. V roce 1921 přešla při pozemkové reformě do rukou státu a byla pronajata české rodině Půhonných, která ji později koupila. Tato rodina přestavěla Dvoračky do dnešní podoby.

Mezi nejvzácnější hosty, kteří se zde zapsali do pamětní knihy patřil president dr. Eduard Beneš s chotí Hanou, kteří Krkonoše milovali a na Dvoračkách před válkou i po ní trávili volné chvíle oddechu. Dnes jsou Dvoračky navštěvovány pro svou domácí pekárnu, vynikající kuchyni, horské speciality a přijatelné ceny. Otevřeny jsou pro Vás 365 dní v roce od 9 do 24 hodin.

Na okolních loukách rostou vzácné rostliny – arnika horská, hořec tolitovitý, sasanka narcisokvětá atd.

GPS: 50°44’51.087″N, 15°30’41.599″E

Ručičky

Důležité rozcestí v Rokytnici nad Jizerou jen 300m od konečné stanice lanové dráhy Horní Domky. Odkud vás cesty zavedou např. na Voseckou boudu, na Rýžoviště a do Harrachova, na Studenov, na Dvoračky a dále na Pramen Labe. K dispozici je vám zde kiosek s rychlým občerstvením jak v zimních, tak i letních měsících. Vaši pozornost zajisté zaujme krásná dřevěná socha Krakonoše.

GPS: 50° 44′ 59.808″N, 15° 29′ 4.695″E

Huťský vodopád

Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m a vodopád je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky.

Huťský vodopád - Foto: rokytnice.com
Huťský vodopád – Foto: rokytnice.com

Název Huťský vznikl podle první sklářské huti v Krkonoších, ve které pracovala známá sklářská rodina Schürerů od roku 1562. Později, po vyčerpání zásob dřeva v okolních lesích, sklářské hutě zanikly a od roku 1625 za podpory Albrechta z Valdštejna rozvíjela se zde těžba stříbra, mědi a olova. Po Valdštejnově smrti došlo k úpadku důlní činnosti, kterou se již nepodařilo obnovit. Místní obyvatelé se poté začali orientovat na výrobu sukna a plátna a současně na budní hospodářství.

GPS: 50°44’15.479″N, 15°29’49.942″E

Dolní náměstí

Dolní náměstí je vybudováno v centru města Rokytnice nad Jizerou. Bylo dostavěno na konci roku 1998, je to tedy nový, moderní objekt s hezkou architekturou, která nijak nenarušuje styl krkonošských chalup.

Dolní náměstí - Foto: rokytnice.com
Dolní náměstí – Foto: rokytnice.com

Na Dolním náměstí naleznete prodejny sportovních potřeb, informační centrum, obchodní pasáž, banky, pošty, restaurace , bistro, diskotéku, prodejny potravin, autobusovou zastávku, radnici s Městským úřadem, dětského lékaře, zubního lékaře, městskou policii …

GPS: 50°43’44.658″N, 15°27’1.93″E

Horní náměstí

V horní části Rokytnice nad Jizerou, v místě jako stvořeném pro rekreační centrum největšího lyžařského areálu v Čechách, vzniklo v roce 1996 urbanisticky dokonalé soběstačné náměstí. Náměstí tvoří 11 čtyřpodlažních domů lemovaných podloubím s obchody, restauracemi a jinými službami.

V celém areálu Horního náměstí nalezne návštěvník velmi kvalitní ubytování v 60 apartmánech pro více než 250 hostů.

Horní náměstí - Foto: rokytnice.com
Horní náměstí – Foto: rokytnice.com

Dřevěné štíty domů připomínají tradiční krkonošskou architekturu, avšak řada stavebních  prvků (arkýře, věžičky, balkony) přibližují alpský styl. Je tu tedy prostor, který vyvolává pocit centra, jistou základnu pro pohodlný pobyt a sportovní výpady do hor pro rekreanty všech věkových kategorií.

Náměstí je umístěno na úpatí Lysé hory (1343 m n.m.), kde bylo vybudováno největší lyžařské středisko s velkokapacitní 4 sedačkovou lanovkou o délce 2200 m a přepravní kapacitou 1800 lyžařů za hodinu. V těsné blízkosti náměstí je dostatek parkovacích míst (i hlídaných), v místě jsou k dispozici garáže, pošta, samoobsluha, autobusové nádraží, pivnice, restaurace, lyžařské školy, sauna, fitness, sportovní obchody, půjčovny lyží a horských kol. Děti rády budou využívat 100 m vzdálené 3 lyžařské vleky Poma.

Horní náměstí se ihned po jeho dostavbě stalo nejen špičkovou pobytovou základnou pro velký počet rekreantů, ale i hlavním východiskem pro všechny druhy zimních i letních sportů v západní části Krkonoš.

GPS: 50°43’49.705″N, 15°28’20.934″E

Geocaching v Rokytnici nad Jizerou

 

Co to je?

Geocaching je celosvětová hra plná dobrodružství, sportu a turistiky. Registrovaní hráči pomocí GPS navigací hledají ukryté poklady – „cache“[keše] po celém světě. Každá založená cache se většinou vztahuje k nějakému příběhu vázaného k místu, kde se nachází.  Geocaching tedy není nesmyslné bloudění po lese s GPSkou, ale zábavná a naučná hra, u které se každy „geocacher“ dozví něco nového o lokalitě, ve které se právě nachází.

Jak hrát?

Každý nový geocaher by se měl registrovat na nějakém z geocachingových serverů.

Vytvořením svého profilu po registraci pak získáte přístup k souřadnicím keší i k jejich hodnocení od navštívených geocacherů. Hledat keš se můžete vydat i třeba jen s mapou a popisem místa, které je u každé keše vedeno.

Avšak komfortní hledání s moderní GPS navigací Vaše hledání určitě urychlí. Souřadnice keší pro GPS jsou vedeny spíše na registrovaných serverech, to aby nebyly volně  přístupné i lidem, kteří nemusí mít zájem o to, takovou cache najít, ale spíše vyrabovat, či úplně zničit.

Pravidla

O pravidlech hledání, záměny věcí v keši a zakládání keše se více dočtete zde:

Cache v okolí Rokytnice nad Jizerou

Kešky ze série rokytnických kapliček

• Kapličková finálová (dřevosochařská) cache

• Kaplička Rokytno

• Kaplička nad Rokytnicí

• Rokytnická kaplička Na skále

• Rokytnická kaplička U lípy

• Rokytnická kaplička U Hásku

Další kešky

• Skalní vyhlídka Strážník

• Dvoračky

• Harrachov

• Můstky na Kamlu

• „Sachrák“

• Vodník Pantoflíček

• Pytel

• Pohledem skokana

• Čertova hora – 1021m.n.m.

Informace byly čerpány z oficiálních informačních stránek Rokytnice nad Jizerou