Rokytnice nad Jizerou a její okolí poskytuje ideální podmínky pro poznání jedinečné krkonošské přírody při jízdě na kole. Můžeme ale tady jezdit jen po vyznačených cykloturistických trasách, pohybujeme se totiž v oblasti národního parku. Poloha Rokytnice nad Jizerou poskytuje velmi dobrou dostupnost do okolních lokalit, jako je např. Harrachov, Kořenov, Vysoké nad Jizerou, Paseky nad Jizerou, Poniklá, Benecko, ….

Článek vznikl s podporou Rokytka Snowhousu v Rokytinci nad Jizerou.

Musíte počítat se spoustou náročného stoupání, horší sjízdnosti terénu, prudkých sjezdů, ovšem na druhé straně vám bude odměnou výhled na naše krásné hory. Při plánování krkonošských vyjížděk doporučujeme pečlivě zvážit délku a fyzickou náročnost zvolené trasy, vyslechnout předpověď počasí a zkontrolovat stav vašeho kola, zejména brzdy, jejichž bezvadný stav v prudkých sjezdech oceníte.
Od června do září jsou pro vás připraveny KRKONOŠSKÉ CYKLOBUSY, které vás přiblíží na vrcholky hor, každý autobus přepraví minimálně 15 kol. V Krkonoších je rozsáhlá síť cyklo stezek, ze kterých lze pozorovat překrásné scenérie našich nejvyšších hor. Tyto stezky jsou určeny zejména sportovně založeným jedincům, protože jejich náročnost je v některých úsecích vysoká.

Cyklobusy vás dopraví do hor - Foto: rokytnice.com
Cyklobusy vás dopraví do hor – Foto: rokytnice.com

 

Máme pro vás pár typů na výlet

 

Krátký výlet do Vysokého nad Jizerou (22 km)
Kratší, ale v počátcích a ve stoupání hodně obtížná trasa vedená po silnicích II tř. a zpevněných cestách. Druhá polovina Vás okouzlí pohodovými sjezdy – to je trasa vedoucí do Vysokého nad Jizerou.
Nejprve vystoupáme okolo hřbitova až na rozcestí Hranice, odtud uhneme vlevo a sjedeme do Vilémova. Pokračujeme prudkým stoupáním do kopce tzv. Havírnou po vrstevnici do Pasek nad Jizerou a opět stoupáme ke kostelu. Otevře se nám nádherný výhled na hory. Dále pokračujeme do Vysokého nad Jizerou a sjíždíme přes Tříč do Jablonce nad Jizerou. Po silnici se vrátíme zpět do Rokytnice. U benzínové pumpy můžeme ještě uhnout do kopce a čeká nás ještě jedno stoupání, za které nám bude odměnou pohled na Rokytnici z letní strany.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jiz. nám. – okolo hřbitova – Hranice – Vilémov – Paseky nad Jizerou – Vysoké nad Jizerou – Tříč – Jablonec nad Jizerou – Rokytnice nad Jizerou (U Kroupů) benzínová stanice – okolo Domova důchodců – Rokytnice nad Jizerou nám.

Trasa do Vysokého nad Jizerou - profil: rokytnice.com
Trasa do Vysokého nad Jizerou – profil: rokytnice.com


Po hřebenech našich hor (27 km)
Trasa pro náročné, vhodná pro horská kola.
Vede převážně po lesních zpevněných cestách až od Ručiček je asfaltová komunikace. Na začátek naší trasy se dostaneme cyklobusem č.1 z Rokytnice nám. do Vrchlabí. Tam přesedneme do dalšího cyklobusu, který nás zaveze do Špindlerova Mlýna v 10°° hod. a můžeme vyrazit na obtížnou, ale nádhernou trasu. Vyjedeme ze Špindlerova Mlýna stoupáním na Horní Mísečky a poté dalším kopcem se dostanete do Sedla pod Dvoračkami. Po Krakonošově cestě se dostaneme do Harrachova. Pokud budeme už moc unavení, v Harrachově se můžeme nechat vyvézt lanovkou. Přepraví i naše jízdní kola a trať si tak můžeme zkrátit.

Popis trasy:
Špindlerův Mlýn – Bedřichov – Horní Mísečky – Jilemnická bouda – Hotel U Skálů – Kozelský potok – rozcestí Vidlice – Sedlo pod Dvoračkami – chata Dvoračky – rozcestí Ručičky – Krakonošova cesta – Harrachov Rýžoviště (Sporthotel) – Studenov – u Janovy skály – Hranice – Rokytnice nad Jizerou nám.

Po hřebenech našich hor - profil: rokytnice.com
Po hřebenech našich hor – profil: rokytnice.com


Prdek a rozhledna Štěpánka (29 km)

Kratší, středně těžká trasa vedoucí po silnicích a zpevněných lesních cestách se spoustou zajímavých míst.
Trasu zahájíme na Dolním náměstí Rokytnice nad Jizerou a sjedeme po silnici do Pasek nad Jizerou. Dále pokračujeme k Hostinci Na Perlíčku (lidově Na Prdku), který skýtá báječný výhled na panorama našich hor. Vyšlápneme k Rozhledně Štěpánka na hoře Hvězda, kde si vychutnáme další příjemnou zastávku s překrásným výhledem do kraje. Odtud uvidíme západní Krkonoše i polské Jizerky. Sjedeme na Mýto (soutok řeky Jizery a Mumlavy) a po zpevněné lesní cestě zvané Planýrka a  podél řeky Jizery se dostaneme až do Vilémova. Prudším sjezdem tzv. Havírnou sjedeme do Vilémova a přes kopec se vracíme do Rokytnice nad Jizerou.

Popis trasy:
Dolní Rokytnice nad Jizerou nám. – Paseky nad Jizerou (Makov) – Na Perlíčku – rozhledna Štěpánka – Příchovice – Kořenov – Na Mýtě – Planýrka – Havírna – Vilémov – přes kopec Rokytnice nad Jizerou nám.

Výlet na Prdek - profil: rokytnice.com
Výlet na Prdek a Štěpánku – profil: rokytnice.com


Okolo horských chalup (33 km)
Středně těžká v počátečním stoupání až obtížná trasa, vedená po silnicích II.tř., lesních i polních cestách.
Začátek výletu si zpříjemníme výletem z Rokytnice nad Jizerou k Huťskému vodopádu, kam nás zavedou turistické značky od Hotelu Starý mlýn. Vrátíme se zpět a od hřiště vystoupáme po zpevněné cestě okolo horských chalup Světlanka a Hájenka na rozcestí Ručičky. Pokračujeme ve stoupání na Dvoračky a poté nás čeká příjemné klesání až do Vítkovic. Ještě jedno stoupání na Rezek a sjezd serpentinami do Rokytnice. Pod chatou Družba můžeme uhnout v prudké pravotočivé zatáčce na trasu č. 22 a podél lesa po zpevněné cestě sjet zpátky do Rokytnice.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou hřiště – Hotel Starý Mlýn – Huťský vodopád – Světlanka – Hájenka – Ručičky – Dvoračky – Sedlo pod Dvoračkami – Kozelský potok – Hotel Skála rozc. – pod Janovou Horou – Na Starém mlýně – Vítkovice – Křižlice – Roudnice (hotel Aldrov) – Rezek, rozcestí – Pod Vlčím hřebenem – Nad Františkem – Sachrův Hřeben – Rokytnice nad Jizerou.

Okolo horských chalup - profil: rokytka.com
Okolo horských chalup – profil: rokytka.com


Přes Dvoračky do Harrachova (33,5 km)

Středně náročná, ve stoupání až náročná trasa.
Počáteční stoupání nás odmění v polovině Vlčí cesty překrásným výhledem na Rokytnici nad Jizerou. Zpevněná štěrkovácesta nás vede 4,5 km sjezdy a stoupáním až do Sedla pod Dvoračkami. Na horské chatě Dvoračky se občerstvíme a pokračujeme na rozcestí Ručičky a dále po upravené cestě podél Plešivce na Krakonošovu snídani. Při sjezdu se nezapomeneme zastavit u Mumlavského vodopádu. Přes Rýžoviště a Krakonošovu snídani se vrátíme do Rokytnice. Pokud jsme již hodně unaveni, můžeme se nechat vyvést v Harrachově lanovkou a pak se podle značené cesty vrátit do Rokytnice.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou hřiště – Sachrův hřeben – Vrata – Vlčí cesta – Dvoračky – Ručičky – Kládová cesta okolo Plešivce – Krakonošova snídaně – sjezd podél řeky Mumlavy – Mumlavský vodopád – Harrachov autobusové nádraží – Rýžoviště – Studenov – Krásná vyhlídka – Hranice – Rokytnice nad Jizerou nám.

Přes Dvoračky do Harrachova - profil: rokytka.com
Přes Dvoračky do Harrachova – profil: rokytka.com


Výlet do Sytové (36 km)

Příjemná vyjížďka po silnicích II. tř. a asfaltových cestách.
Po hlavní silnici z Rokytnice dojedeme do Jablonce nad Jizerou, kde uhneme doprava a vydáme se do Vysokého nad Jizerou přes Tříč – čeká nás náročnější a delší stoupání. Ve Vysokém se na náměstí vydáme doleva, odkud nás silnice dovede do Roprachtic. Pak sjedeme do Dolní Sytové (mezi zajímavosti obce patří dřevěná zvonice a nejstarší železobetonový most v ČR z roku 1910). Poklidná cesta po rovince nás čeká až do Maříkova. Odtud začínáme stoupat do Stromkovic. Ještě nás čeká jeden kopec na křižovatku Nad Františkem a už jen po silnici sjedeme do Rokytnice nad Jizerou.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou nám. – Rokytnice nad Jizerou (U Kroupů) – Jablonec nad Jizerou nám. – Dolní Tříč – Horní Tříč – Vysoké nad Jizerou nám. – Roprachtice – Dolní Sytová – Horní Sytová – Nová Ves, Poniklá – Maříkov – Stromkovice – Nad Františkem – Sachrův hřeben – Rokytnice nad Jizerou hřiště

Výlet do Sytové - profil: rokytnice.com
Výlet do Sytové – profil: rokytnice.com


Na rozhlednu Žalý (43 km)

Okružní, ve stoupání obtížná trasa, vedoucí po silnicích II. třídy a zpevněných lesních cestách.
Začínáme v Horní Rokytnici stoupáním a serpentinami na Rezek, dále sjedeme Vítkovicemi k Hotelu skála do Dolních Štěpanic. Pokračujeme vystoupáním na rozhlednu Žalý, kde nám bude odměnou nádherný výhled do kraje. Při návratu nás čeká ještě jedno stoupání na rozcestí Vidlice a pak už jen sjedeme do Rokytnice nad Jizerou.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou ČSAD – Rezek – Vítkovice – Roudnice – Hotel U Skálů – Dolní Štěpanice – Benecko – rozhledna Žalý – Vítkovice – Vidlice – Rezek – Vrata – Františkov – Háskov – Končiny – Rokytnice nad Jizerou.

Na rozhlednu Žalý - profil: rokytnice.com
Na rozhlednu Žalý – profil: rokytnice.com


Výlet na Zlaté návrší, vrchařská prémie (43 km)
Ve stoupání hodně obtížná trasa, vedoucí po silnicích II. třídy, zpevněných lesních cestách a štěrkových komunikacích.
V první polovině cesty nás čeká převážně stoupání, ale v dobrém počasí nám bude odměnou výhled ze Zlatého návrší. Vrátíme se zpátky po stejné trase až k hotelu Skála, odkud můžeme pokračovat dále po místní komunikaci a přes Vítkovice se vrátit zpět do Rokytnice.
Cestu si ještě můžeme zpestřit odbočkou u Chaty Družba do Františkova a přes kopec se vrátit zpět do Rokytnice nad Jizerou. Vyhneme se tak sjezdu v nebezpečných serpentinách.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou hřiště – Rezek – Kozelský potok – rozcestí Vidlice – Hotel Skála – U Třídomí – Dolní Mísečky – Horní Mísečky – Vrbatova bouda – Zlaté návrší – zpět k Hotelu Skála – Hotel Praha – Vítkovice – Rezek – Vrata – Chata Družba – Františkov – přes kopec Rokytnice nad Jizerou nám.

Výlet na Zlaté návrší - profil: rokytnice.com
Výlet na Zlaté návrší – profil: rokytnice.com


Harrachov a Krakonošova snídaně (44 km)
Středně obtížná ve stoupání a při sjezdech obtížná trasa, převážně pro horská kola. Vede po asfaltových silnicích II třídy, zpevněných lesních cestách a upravených stezkách.
Na počátku vystoupáme na Hranice. Stoupání vystřídá sjezd na Janov k pile. Odtud se vydáme po silnici na Mýto, směrem na chatu Jizerka a vystoupáme lesní cestou do Harrachova. Průjezd Harrachovem směrem na státní hranici si můžeme zpříjemnit prohlídkou sklářského muzea či pivovaru. Od Novosvětského průsmyku se vydáme po lyžařské magistrále, přes Krakonošovu snídani a rozcestí Ručičky zpět do Rokytnice.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou nám. – Krásná vyhlídka – Hranice – Na Kamlu – Janov (pila) – Mýto (soutok Jizery a Mumlavy) – chata Jizerka – ČSAD Harrachov – Nový Svět – Novosvětský průsmyk – pod Kamencem – pod Voseckou boudou – Krakonošova snídaně – pod Ptačincem – Ručičky – Kostelní cesta – Rokytnice nad Jizerou.

Harrachov a Krakonošova snídaně - profil: rokytnice.com
Harrachov a Krakonošova snídaně – profil: rokytnice.com

Zřícenina hradu Nístějka přes podhorské vesničky (45 km)
Ve stoupání hodně obtížná trasa, vedená po silnicích II. a III. třídy a zpevněných lesních cestách.
Od rokytnického hřiště vystoupáme na Sachrův hřeben. Pokračujeme přes Vrata, Hejlov a Dolní Dušnici. Za zmínku a zastávku stojí zřícenina hradu Nístějka. Na další cestě objevíme krásy podhorských vesniček. Exkursní cestou a stoupáním na Dvoračky se nám otevře nádherný výhled na vrcholky našich nejvyšších hor. Sjezdem z Dvoraček se dostaneme na  další důležité křižovatky cykloturistických tras, odkud si cestu můžeme ještě zpestřit návštěvou dalších zajímavých míst. Přes Ručičky sjedeme na studenovské rozcestí a přes Krásnou vyhlídku se vrátíme zpátky do Rokytnice.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou hřiště – Sachrův hřeben – Nad Františkem – Vrata – Hejlov – Dolní Dušnice – Nístějka, zřícenina hradu – Maříkov – Poniklá Přívlaka, rozcestí – Poniklá – Jestřabí v Krkonoších – Zabylý – Stromkovice – Ve starém mlýně – Rezek, rozcestí – Exkursní cesta – rozc. Vidlice – Sedlo pod Dvoračkami, rozcestí – Dvoračky – Ručičky – Studenov, rozcestí – Liščí díra, rozc.- Krásná vyhlídka – Hranice, rozcestí – Rokytnice nad Jizerou nám.

Zřícenina hradu Nístějka přes podhorské vesničky - profil: rokytnice.com
Zřícenina hradu Nístějka přes podhorské vesničky – profil: rokytnice.com


Za krásami Jizerských hor (49,5 km)
Středně obtížná poněkud delší trasa, vedená po silnicích II. a III. třídy, lesních cestách a upravených štěrkových silnicích.
Z Rokytnice se vydáme po silnici do Pasek nad Jizerou – Makova. Dorazíme až na Mýto, kde se můžeme zastavit u soutoku Jizery s Mumlavou. Překrásná cesta podél řeky Jizery nás zavede až do Jizerských hor k restauraci Bukovec. Odtud se můžeme vydat po mnoha značených cykloturistických stezkách. Záleží na naší chuti a zdatnosti. Po návratu zpátky na trasu sjedeme zpět na Mýto a uhneme z frekventované silnice na zpevněnou lesní cestu zvanou Planýrka. Opět podél toku řeky Jizery se vrátíme až do Pasek nad Jizerou a zpět do Rokytnice nad Jizerou.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou nám. – U Kroupů – Paseky nad Jizerou Makov – Mýto (soutok Jizery a Mumlavy) – Kořenov – Horní Kořenov – podél Jizery, Saská cesta – pod Bukovcem – Smědava – Na Kůrovci – Hraniční cesta – Václavíkova studánka – Souš rozcestí – Horní Polubný – Horní Kořenov – Na Mýtě – Planýrka – Paseky nad Jizerou – Paseky nad Jizerou Makov – Rokytnice nad Jizerou nám.

Za krásami Jizerských hor - profil: rokytnice.com
Za krásami Jizerských hor – profil: rokytnice.com


Bozkovské jeskyně přes Vysoké nad Jizerou (55 km)

Středně obtížná trasa vedoucí většinou po asfaltových silnicích a zpevněných lesních cestách.
Z Rokytnice se vydáme po silnici do Pasek nad Jizerou. Vystoupáme příjemnou krajinou až do Vysokého nad Jizerou. Zde můžeme navštívit kostel sv. Kateřiny a Vlastivědné muzeum. Přes Stanový a Jesenný sjedeme do Bozkova. V Bozkově nezapomeneme prozkoumat  překrásné Bozkovské jeskyně. Trochu náročnějším stoupáním se dostaneme do Poniklé, kde se můžeme osvěžit na místním koupališti. Přes Buřany a Františkov se vrátíme zpátky do Rokytnice nad Jizerou.

Popis trasy:
Rokytnice nad Jizerou nám. – Paseky nad Jizerou – pod Tomášovým vrchem – Vysoké nad Jizerou – Stanový – Jesenný – Bozkov (Bozkovské jeskyně) – Příkrý – Škodějov – Roprachtice – Nová Ves – Poniklá (koupaliště) – Maříkov – Horní Dušnice – Buřany – Františkov – Rokytnice nad Jizerou hřiště.

Bozkovské jeskyně přes Vysoké nad Jizerou - profil: rokytnice.com
Bozkovské jeskyně přes Vysoké nad Jizerou – profil: rokytnice.com

 

Půjčovna kol:
Svoje kola nemusíte ani vozit sebou, můžete si je půjčit v Rokytnici nad Jizerou přímo u lanovky Horní Domky v penzionu Kamínek na parkoviště P1.
Půjčit si můžete nejnovější modely horských kol Specialized pro děti i dospělé, a to včetně bezpečnostního vybavení (helmy, atd.) od 300,- Kč za 1 den. Otevřeno je denně od 9:00 do 17:00hod.