V letech 1563-1566 se pokusil změřit nadmořskou výšku hory slezský učenec Kryštof Schilling. Naměřil neuvěřitelných 5880 m (o 1000 metrů více než má Mont Blanc). V roce 1569 pan Jiřík z Řásně naměřil 2035 m.

Foto. Skimu
Foto. Skimu

Prostě, kdo nebyl na Sněžce, jako by nebyl!

Každý Čech by se měl vydat na naší nejvyšší horu. Z Mále Úpy vede pohodlná, turisticky vlídná trasa. Nejsnazší výstup na Sněžku, vzdálenou jen 7 km od Malé Úpy, vede přímo po hranicích Čech a Polska. Ze Sněžky je možné sejít přes Růžohorky do Spáleného Mlýna a vrátit se zpět do Malé Úpy. Dvacetikilometrová trasa vás provede nedotčenou přírodou Krkonošského národního parku až k Portášovým boudám, odkud je možné sjet sedačkovou lanovou dráhou do Velké Úpy a odtud přes Janovy Boudy a Spálený Mlýn do jdete do Malé Úpy. Cesta přes lanovku a Velkou Úpu se vám prodlouží přibližně o šest kilometrů. Nebo se můžete vydat po Pěnkavčí stezce do Spáleného Mlýna a až do Dolní Malé Úpy.

Tento článek vznikl ve spolupráci se SkiMU – Ski areálem Malá Úpa

Co je Pohádková stezka? V Malé Úpě na vás čeká deset zastavení s pohádkami od české spisovatelky Marie Kubátové. Dřevěné panely s pohádkou doplňuje dětská prolézačka, která jistě na chvilku zabaví ratolesti a vy si můžete odpočinout.

www.skimu.cz
www.skimu.cz

U každého zastavení naleznete také plastický ornament, který obkreslíte tužkou do knížečky. Knížečky s mapkou i popisem tras získáte za malý poplatek v Infocentru na Pomezních Boudách. Cílem celého putování je získání ornamentů všech pohádek na Pohádkové stezce, za které obdržíte odměnu – maloúpský groš. Trasa je dlouhá přibližně 17 km, a proto si její zdolání většina turistů musí rozdělit na několik okruhů. Celá se dá projít průměrně za tři dny.

Ubytujte se ve SKiMU Apartmánech a využijte slev u partnerů SkiMU.

Kam dál z Malé Upy? Vyrazíme na Sněžku

Ubytujte se ve SKiMU Apartmánech a využijte slev u partnerů SkiMU.

Jak naplánovat cestu

Po žluté turistické značce vede asfaltová cesta, která vede k boudě Jelenka a měří 3,3 km. Cesta stále mírně stoupá nahoru a vede lesem, proto je Sněžka zatím schovaná. Stezka je ideální pro rodiny s kočárky a pro cyklisty, je to i oficiální cyklotrasa. Ocení ji také ti, kteří nemohou chodit náročnějším a členitým terénem. Pokud vyrazíte od Jelenky na Sněžku, kola nebo kočárky nechte tady, dál už se s nimi nedostanete. V zimě tudy vede i neoficiální sáňkařská dráha. Po červené turistické značce vede nejznámější cesta na Sněžku protínající celé Krkonoše, Cesta česko-polského přátelství. Vyrazte od Infocentra v Horní Malé Úpě směrem k polským hranicím, před Pomezní Boudou odbočíte doleva, tady začíná turistické značení. Přibližně 3,5 km dlouhá přírodní cesta vede rovněž k boudě Jelence. Připravte se na kameny, kořeny, mírná stoupání i klesání. Cesta po modré turistické značce je zdaleka nejméně známá. Měří přibližně 4,5 km a vede po polské straně. Vyrazte od Infocentra z Horní Malé Úpy směrem k Pomezní Boudě. Po levé straně minete budovu bývalé celnice a u rozcestníku odbočte doleva nahoru. První kilometr vás čeká prudké stoupání přírodou, na jehož konci je odměna v podobě nádherného výhledu na Malou Úpu a do Polska. Po stoupání sledujte vrstevnici v délce zhruba 2 km až dojdete na vyhlídku Skalní stůl. Tady na vás čeká jeden z nejkrásnějších pohledů na Sněžku v popředí s boudou Jelenkou, vpravo pak dohlédnete do Karpacze. Z vyhlídky seběhnete přibližně 1 km do Sovího sedla, kde se sbíhá modrá s červenou turistickou značkou a odtud už je kousek bouda Jelenka.

Foto: ceskehory.cz
Foto: ceskehory.cz

Od Jelenky na Sněžku vedou dvě cesty, po červené a po zelené. Na cestě po červené vás čeká prudké půlkilometrové stoupání klečí na vrch Svorové hory, na jeho vrcholu se otevře další nádherný výhled na Sněžku. Přesto, že se vrchol zdá na dosah, čekají vás ještě 3 km cesty. Pokud se vydáte po zelené, vyrážíte na tzv. Travers, cestu po vrstevnici bez náročného výšlapu. Právě na této cestě potkáte místo, kde v roce 1945 do úbočí hory narazilo německé letadlo Junkers převážející raněné německé vojáky z fronty. Cestou nahlédnete do Slunečného údolí a Lvího dolu. Poslední úsek na Sněžku pak vystoupáte po žluté, která vede podél trasy lanovky z Pece pod Sněžkou.

Mapa: google.com
Mapa: google.com