Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) evidoval vloni celkem 4 746 ztracených předmětů, z toho cestu zpět ke svému majiteli našla zhruba třetina. Počet zapomnětlivců se přitom každým rokem zvyšuje. Umění, živá zvířata, ale i kanystr s naftou nebo tyče na ohňovou show. To vše Pražané v loňském roce zapomněli v pražských dopravních prostředcích.

Na širokou škálu kuriózních ztrát a nálezů narážejí zaměstnanci pražského Dopravního podniku. Dámský šperk, láhev s vodou nebo karimatka se řadí k předmětům, které se ztrácejí či zapomínají vcelku běžně. Mezi kuriozity, které se hledaly v loňském roce, však například patří: krokoměr, přebalovací pult, tiskárna, mixér, kadeřnická kulma, stroj na mytí oken, naslouchátko, koloběžka, housle, hrábě, dřevěný samopal, zlatý snubní prsten, francouzské hole, polštář, model letadla, kniha 990 otázek a odpovědí, krabice s vánočními ozdobami, taška s adventním věncem, advokátní talár, sesterská uniforma, kostým kostlivce, batoh s divadelním kostýmem, tyče na ohňovou show, kyblík s barvou, láhev s olejem či láhev se slivovicí s nápisem „Karlovi k narozeninám“. Ze zvířecí říše bylo zastoupení následující: rybky v igelitových pytlících, zapomenutá klec s potkanem nebo do svetru oděný jezevčík.

Trika z těch nejlepšich fotek Miluju Prahu. Kupujte na našem eshopu.
Trika z těch nejlepšich fotek Miluju Prahu. Kupujte na našem eshopu.

„Cestující v loňském roce zapomněli v metru řadu cenných i zajímavých věcí, včetně například desek s drahými obrazy, hrábí, přebalovacího pultu či malířského stojanu. O hodnotnější předměty se zpravidla majitel brzy přihlásí,“ uvedla Věra Nováková, vedoucí odd. Telefonické informace.

Pražané podle evidence Dopravního podniku zapomínají stále častěji. Z počtu 4 746 ztracených věcí v roce 2015 se jich podařilo dohledat 1 704. V roce 2014 bylo ztrát přesně o tisícovku méně, nálezů pak 1 206. V roce 2013 DPP evidoval 2 511 ztrát, z nichž 978 předmětů bylo nalezeno. Všechny nevyzvednuté ztráty a nálezy se sváží do kanceláře Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5 na Praze 1.

hamadakbannerkalendar

Co dělat v případě ztráty věci v MHD?

 Nahlášení ztráty – V případě ztráty v prostředcích MHD mohou cestující volat na informační linku 296 19 18 17, kde se po získání podrobnějších informací pracovník linky spojí s dispečerským pracovištěm, které informuje řidiče konkrétní linky. Pokud je věc dohledána, cestujícímu je sděleno, kdy a kde si může ztracenou věc vyzvednout.

Nahlášení ztráty v následujících dnech – Pokud cestující ztrátu nahlásí později, pracovník informační linky doporučí ztrátci obrátit se na kancelář Ztrát a nálezů, ulice Karolíny Světlé 5, Praha 1.

Ztráty a nálezy, u kterých je prokazatelně znám vlastník (např. OP, VZP kartička, knížka z knihovny, platební karta atd.) se předávají do Centrální podatelny Sokolovská 217, Praha 9, která následně vyřizuje předání vlastníkovi.

Nevyzvednuté ztráty a nálezy, u kterých není možná identifikace vlastníka, se sváží do kanceláře Ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5, Praha 1, tel. č. 224 235 085. Otevírací doba: po a st 8 – 17:30, út a čt 8 – 16, pá 8 – 14, polední přestávka 12:00 – 12:30.

 Co dělat v případě nálezu?

Pokud cestující nalezne ztracenou věc v prostředcích MHD, je nejlepší odevzdat předmět přímo řidiči autobusu či tramvaje, popřípadě v metru dozorčímu stanice, či v podatelně DPP.

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy