Ve skleníku Fata Morgana se vylíhl motýlí krasavce. Druh Argema mittrei patří mezi největší motýly světa  a pro svůj vzhled se mu přezdívá „kometový motýl“. Pochází z tropických lesů Madagaskaru a v Evropě se vystavuje jen zřídka. Ve skleníku Fata Morgana se vylíhl teprve podruhé. Poprvé to bylo v roce 2004 krátce po tom, co byl skleník slavnostně otevřen pro veřejnost.

V Botanické zahradě jsou ještě nevylíhnuté kokony, takže se čeká na další motýlí – Foto: Botanická zahrada

Zahrada vystavuje ještě dalších 12 kokonů tohoto druhu, lze tedy předpokládat, že tropický skleník v blízké době ozdobí další krásné „madagaskarské komety“. Skleník Fata Morgana mohou návštěvníci navštívit denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.

Kalendáře Miluju Prahu 2018 objednávejte na miujup@gmail.com nebo eshopu Miuju Prahu

 Druh Argema mittrei patří mezi martináče a přirozeně se vyskytuje pouze v deštných lesích Madagaskaru. Ohrožen je úbytkem svého přirozeného prostředí. Do trojské botanické zahrady byly kokony tohoto druhu dovezeny z madagaskarské motýlí farmy.

Samec motýla Argena Mittrei – Foto: Botanická zahrada v Tróji

„Rozpětí křídel těchto nočních motýlů dosahuje úctyhodných 18 cm. Patří díky tomu mezi jedny z největších na světě. Prvenství si drží v délce ostruh, což jsou protažené konce spodních křídel. Samci tohoto druhu mají na křídlech ostruhy dlouhé až 20 cm,“ uvádí Eva Smržová kurátorka sukulentních rostlin a výstavy motýlů v Botanické zahradě hl. m. Prahy a dodává: „V roce 2004 se v tehdy nově otevřeném skleníku Fata Morgana vylíhla samice. Letos mohou návštěvníci vidět samce tohoto druhu.“ Druh Argema mittrei je v Evropě vzácností, protože se sem živé kokony tohoto druhu dovážejí jen velmi zřídka. Botanická zahrada hl. m. Prahy vystavuje ještě dalších 12 živých kokonů a lze proto v blízké době čekat líhnutí dalších „kometových motýlů“.

Tradiční výstava tropických motýlů se v Botanické zahradě hl. m. Prahy konala od 4. dubna do 28. května. Letos křehcí krasavci zkrášlili skleník Fata Morgana již popatnácté. Návštěvníkům, kterých během konání výstavy dorazilo bezmála 56 tisíc, se představilo více než 50 druhů exotických motýlů, kteří se postupně líhli z 6000 kukel dovezených z motýlí farmy ve Velké Británii.