Na fotografiích ve videu uvidíte proměnu Václavského náměstí od roku 1606 po dnešek. Uvidíte Václavák v době, kdy mu ještě nedominovala budova Národního Muzea, ale Koňská brána, uvidíte první snímek náměstí čerstvě osazeném elektrickým osvětlením, čilý tramvajový provoz, který na náměstí utichla až v roce 1980 a mnoho dalšího.

Z promenády na hradbách v roce 1835 – Kresba: Vincent Morstadt

Václavské náměstí vzniklo jako součást plánu Nového Města pražského založeného Karlem IV v roce 1348. Původní Koňský trh byl společně s Dobytčím trhem (Karlovo náměstí) a Senným trhem (Senovážné náměstí jedním ze tří hlavních náměstí Nového Města.

Kalendáře Miluju Prahu 2018 objednávejte na miujup@gmail.com nebo eshopu Miuju Prahu

Koňský trh končil u novoměstkých bran Koňskou branou, která stála v místě dnešního Muzea. Brána byla společně s hradbami stržena v roce 1875. Původně protékal prostředkem současného náměstí Vinohradský potok, který ústil do rybníka v místech dnešního Můstku. Později byl potok sveden do kanalizační sítě.

  1. dubna 1895 byl Václavák osvětlen elektrickými lampami.
Spodní velmi rušná část Koňského trhu v roce 1785 na kresbě Josefa Camine

Dlažby se náměstí dočkalo až v druhé polovině 19. století.

V roce 1927 byl na náměstí vybudován střední pás pro tramvaje, které do té doby jezdily po okraji náměstí. Za první republiky se stal Václavák první místem v Československu, ke byly umístěny semafory.