Úvodní fotografii pořídil Michal Fic – jeho další snímky můžete najít na jeho facebookovém profilu nebo webových stránkách.

TOP – Šílený řidič, vyhřívání holubů a zobání z ruky

Na pražském pravém břehu Vltavy stojí dva limnigrafy nebo-li vodočty. Na první pohled zařízení vypadá jako hodiny u řeky. Ale na břehu stojí právě proto, aby měřilo vodu ve Vltavě . Varuje Pražany před případnou povodní. Jde tak vlastně o poněkud sofistikovanější obdobu známého kamenného bradáče, který je umístěn na nábřežní zdi u Karlova mostu. Jak známo, když Vltava smočí bradáčovy vousy, do Starého města se vlije voda a na druhé straně Kampou už protékají proudy vody.

PŘEKVAPÍ TO! Pražská tramvaj jede v metru…
Liminigraf na Výtoni - Foto: Street view
Liminigraf na Výtoni – Foto: Street view
Po zimě nezimě, jakoby už jaro klepalo na dveře….

Takhle jste petřínskou rozhlednu ještě neviděli…

Výšku vody na limnigrafu ukazuje velká černá ručička, která už déle než sto let na papírový kotouč vykresluje inkoustovým hrotem aktuální výši hladiny ve Vltavě. Když si dáte dohromady údaje o výšce hladiny a meteorologická hlášení z jihu Čech, můžete určit, která přeháňka daleko po proude v povodí Vltavy, Otavy, Sázavy, Lužnice zvedla hladinu v Praze.

12 nejkrásnějších lednových fotek na Miluju Prahu…

Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.

Pokochejte se. Pražská rána Michala Fice…

To, co je patrné na první pohled, je velká černá ručička, která je viditelná na Výtoni z tramvaje a na Františku třeba z autobusu či auta.

Liminigraf na Františku - Foto: Street view
Liminigraf na Františku – Foto: Street view
Záhada! Centrem Prahy převáželi letadlo. Víte proč?

Při pohledu na vodoměr se okamžitě dozvíte několik věcí. Kromě aktuálního stavu vody ve Vltavě také přesný čas, neboť hned nad ukazatelem průtoku jsou osazeny hodiny. A nad nimi, na vrcholku měděné kopule, korouhvička ukazující směr větru.