Vánoce jsou za dveřmi, a po sněhu v Praze ani památky. Místo bělostné pokrývky, která Praze sluší o to víc, o co je zde vzácnější, se o trochu svátečnější atmosféru starají někdy alespoň červánky. Snímky zaslala na milujup@gmail.com Dagmar Veselková.
Tady červánky zdobí pohled na věž kostela sv. Tomáše, založeného roku 1285 českým králem Václavem II. pro řád augustiniánů-poustevníků. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn slavným K. I. Dientzenhoferem. Neméně slavný Peter Paul Rubens namaloval pro hlavní oltář obraz Umučení sv. Tomáše (originál obrazu je dnes v Národní galerii) a na výzdobě se podíleli další nejlepší umělci té doby: Karel Škréta, Václav Vavřinec Reiner, Bartoloměj Spranger, Antonín Stevens ze Steinfelsu a další. A když jsme u sv. Tomáše: v pozadí na obzoru stojí na baště sv. Tomáše známá Kramářova vila. – (Foto: Dagmar Veselková)
Červánky zkrášlují i pohled přes malostranské střechy na klášter Královské kanonie premonstrátů na Strahově, jeden z nejstarších premonstrátských klášterů na světě (v Čechách nejstarší), založený roku 1143 Vladislavem II., českým knížetem a od roku 1158 českým králem. – (Foto: Dagmar Veselková)
A do třetice červánky nad Karmelitskou ulicí: po pravé straně část lodi chrámu Panny Marie Vítězné (Pražské Jezulátko), po levé České muzeum hudby v bývalém kostele sv. Máří Magdalény. – (Foto: Dagmar Veselková)
Když červánky pohasnou, jsou na řadě lidé, aby osvětlením dodali pražským dominantám náležitého lesku. Pohled Mosteckou ulicí přes malostranské mostecké věže a Vltavu na Staré Město s osvětlenými kostely sv. Františka z Assisi, Nejsvětějšího Salvátora a sv. Jiljí. V pozadí vykukují věže kostela sv. Havla a pro pozorné oko i kostel Panny Marie Sněžné, který se podle plánů římského císaře a českého krále Karla IV. měl stát chrámem korunovačním. Postavena byla ale pouze jeho malá část (presbytář) a další stavbu přerušily husitské války. – (Foto: Dagmar Veselková)
Větší detail pohledu na pravý vltavský břeh: vlevo na obzoru přibyl Národní památník na Vítkově, níže pak neosvětlené kostely sv. Jakuba a sv. Mikuláše, osvětlený kostel Matky Boží před Týnem a za ním Prašná brána, vpravo od nich věž Staroměstské radnice. – (Foto: Dagmar Veselková)
Na posledním obrázku se snoubí zbytky červánků s iluminací chrámu Panny Marie Vítězné a se světelnými liniemi – jedinými stopami lidí, kteří spěchají za vánočními nákupy, úklidem, pečením cukroví a jinými všeobecně „oblíbenými“ činnostmi… – (Foto: Dagmar Veselková)