Ve spolupráci s městskou částí Praha 8 si Dopravní podnik hl. m. Prahy v sobotu 19. března 2016 připomene 120. výročí elektrické tramvajové tratě Praha – Libeň – Vysočany. Pro návštěvníky i kolemjdoucí bude od 12.30 hodin do 18.30 hodin zdarma v provozu historická tramvajová linka číslo 92.

BANNERFINAL01

Tato tramvajová trať byla provozována soukromým dopravcem Elektrické dráhy Praha, který byl založen předním českým elektrotechnikem Františkem Křižíkem. Původně se jednalo pouze o jednokolejnou trať s výhybnami. Když však 5. srpna 1907 převzaly Křižíkův soukromý dopravní podnik Elektrické podniky královského hlavního města Prahy (tzn. dnešní Dopravní podnik hlavního města Prahy), trať byla zrekonstruována a zdvoukolejněna. Právě část tratě mezi Šaldovou a Balabenkou, která oslaví významné výročí, je dodnes nejstarší provozovanou tramvajovou tratí na území hlavního města Prahy.

Slavnostní zahájení provozu tratě Praha – Libeň – Vysočany, 19. března 1896. - Foto: Archiv DPP
Slavnostní zahájení provozu tratě Praha – Libeň – Vysočany, 19. března 1896. – Foto: Archiv DPP

Na návštěvníky čeká bohatý program

Hlavní část oslav, konající se přesně v den samotného výročí, proběhne od 13.00 hodin do 18.00 hodin na Elsnicově náměstí. O hudební doprovod se postarají staropražská kapela Třehusk, dechový soubor Pralinka a také Pěvecký sbor Dopravního podniku hlavního města Prahy. Při slavnostním zahájení a ukončení oslav vypálí c. a k. vojáci 8. zeměbraneckého pluku slavnostní salvu. Pro všechny milovníky módy bude připravena dobová módní přehlídka, po které se svými sportovními schopnostmi vystoupí v dobových stejnokrojích libeňští sokolové. Na místě bude zároveň probíhat výstava mapující historii tramvajové tratě Praha – Libeň – Vysočany.

Vozovna a elektrárna Elektrické dráhy Praha – Libeň – Vysočany v březnu 1896. - Foto: Archiv DPP
Vozovna a elektrárna Elektrické dráhy Praha – Libeň – Vysočany v březnu 1896. – Foto: Archiv DPP

Na trase mezi zastávkami Vysočanská a Vozovna Kobylisy zároveň budou zdarma v době od 12.30 hodin do 18.30 hodin jezdit historické tramvajové vozy (jízdní řád naleznete ke stažení na tomto odkazu). Současně bude pod Libeňským zámkem v době konání akce zřízena mimořádná tramvajová zastávka, jež poslouží k lepší dostupnosti návštěvníků na hlavní program oslav na Elsnicově náměstí.

Motorový vůz dráhy Praha – Libeň – Vysočany. - Foto: Archiv DPP
Motorový vůz dráhy Praha – Libeň – Vysočany. – Foto: Archiv DPP
Vůz Elektrických podniků na Palmovce v roce 1907 po převzetí dráhy. - Foto: Archiv DPP
Vůz Elektrických podniků na Palmovce v roce 1907 po převzetí dráhy. – Foto: Archiv DPP
Desetihaléřová jízdenka z roku 1897. - Foto: Archiv DPP
Desetihaléřová jízdenka z roku 1897. – Foto: Archiv DPP

Více informací o akci naleznete také na webu městské části Praha 8.

Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy