30. 08. 2014   21.00

Malostranský hřbitov, Erbenova 5, Praha 5, Česká republika

Zobrazit na mapě
nahrávám mapu....

kultura kultura
Tajemné noční čtení na Malostranském hřbitově

V sobotu 30. srpna se od 21 hod. uskuteční již třetí tajemné noční čtení na Malostranskémhřbitově. Večer je věnován vzpomínce na Václava Michala Pešinu  rytíře z Čechorodu, který se  významně  zasloužil  o  dostavbu  katedrály  sv.  Víta  na  Pražském  hradě  a  je  pohřben  na Malostranském hřbitově. Čtena budou  tajemná díla, která se váží k příběhu  této katedrály.

Hřbitov  bude  otevřen  od  20:30  hod.  V  neděli  31.  srpna  se  od  14  hod.  uskuteční  také komentovaná vycházka. Akce připravilo Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů. Vstup je zdarma.

Václav Michal Pešina rytíř z Čechorodu  (1782 – 1859)  po svém vysvěcení působil jako kaplan a  kněz.  Ve  svěřených  obcích  usiloval  o  vzdělání  a  národní  uvědomění,  zapojil  se  do  šíření českých knih. V roce 1828, v den výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta, měl vidění, v němž mu byla uložena povinnost ujmout se jeho dostavby. Společně s Františkem hrabětem Thunem podal žádost o povolení vzniku Jednoty svatovítské. První setkání zájemců se  konalo  na  Staroměstské  radnici  28.  března  1859.  Pešina  tam  pronesl  plamenný  projev.

Svatovítskou  katedrálu  prohlásil  za  druhou  nejvýznamnější  gotickou  stavbu  a  varoval přítomné, aby později nelitovali své dnešní nečinnosti, protože jedinečná památka podléhá zkáze.  Navrhl  vyhlásit  národní  sbírku,  protože  podle  jeho  výpočtu  by  stačilo  10  zlatých  od každé obce po dobu 15 – 20 let. Další shromáždění bylo ohlášeno na 22. května. Toho se ale už  nedožil –  zemřel  na mrtvici  v  noci  ze  6.  na  7.  května  1859.  Autorem jeho  náhrobku na Malostranském  hřbitově  je  Emanuel Max.  Kanovník  Pešina  zde  klečí  na  levé  noze  před  sv. Janem  Nepomuckým,  kterému  podává  knihu  s  nápisem  „Dědictví  sv.  Jana  Nepomuckého“ (narážka na to, že Pešina byl správcem této instituce, která se zabývala vydáváním kvalitních a levných českých knih).

Více informací naleznete na www.malostranskyhrbitov.cz.

Kontakt na pořadatelku: alena.lehnerova@centrum.cz, 722 200 908.

Malostranský hřbitov | Erbenova 5, Praha 5, Česká republika