15. 03. 2017 - 04. 06. 2017   Celý den

Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8, Česko 18000 Česká republika

Zobrazit na mapě
nahrávám mapu....

kultura kultura
Proměny Staroměstského náměstí ve vedutách 18. století

Výstavu Pražské veduty 18. století připravovali autoři z Muzea hlavního města Prahy a Archivu hlavního města Prahy několik let, jedná se o prezentaci grafických pohledů na Prahu z 18. století, uložených v českých institucích. Jedinečná kolekce originálů z kmenových sbírek Muzea hlavního města Prahy představuje proměnu města a zasazuje fenomén vedut do dobového kontextu.

Praha se v průběhu 18. století stala jevištěm mnoha významných historických událostí, korunovací, obléhání, vojenských obsazení, ale i přírodních katastrof, které určují charakter a obsah vedut 18. století. Ty jsou tak velmi pestré a různorodé. Výstava, která představuje téměř 200 vedut, je členěna tematicky jako prohlídka Prahy, ale také jako svědek událostí.

Samotné grafické listy jsou nejen historickým pramenem, ale také výtvarným dílem. Návštěvník tak může obdivovat i umělecký rozměr vystavovaných vedut.

Součástí projektu je i doprovodná česko‒anglická publikace, která se stane základním kompendiem pragensistické grafiky 18. století pro instituce i soukromníky.

Muzeum hlavního města Prahy | Na Poříčí 52, Praha 8, Česko 18000 Česká republika