29. 11. 2015 - 03. 02. 2016   0.00

Muzeum Karlova mostu, Křižovnické náměstí 3 , Praha 1, Česká republika

Zobrazit na mapě
nahrávám mapu....

kultura kultura
Jak se rodí betlémy - výstava betlémů

Již na konci listopadu zavládne v Pražských Benátkách duch Vánoc.
V neděli 29. 11. od 11 hodin bude v Muzeu Karlova mostu slavnostně zahájena výstava betlémů.

Vánoční stromek se slaměnými ozdobami, adventní věnec a na něm svíčky, vůně skořice a cukroví – to jsou Vánoce v Muzeu Karlova mostu. Součástí Vánoc je neodmyslitelně také betlém – scenérie krajiny, v níž se uprostřed chléva mezi zvířaty narodil Ježíšek, za kterým se vydávají lidé ze všech koutů světa. Variací na toto téma existují desítky. Ty nejtypičtější betlémy, kterými dodnes v předvánočním čase zdobíme české domácnosti, ale hlavně ukázky, jak se betlémy rodí, uvidíte od 29. 11. 2015 do 3. 2. 2016 v Muzeu Karlova mostu v Praze.

VERNISÁŽ – neděle 29.11. od 11 hodin – vstup zdarma

Návštěvníci se již tradičně mohou těšit na slaměný betlém, který pro Muzeum Karlova mostu vytvořil výtvarník Andrzej Wrzecionko. V Muzeu Karlova mostu bude letos vystaven již po osmé a podívat se na něj chodí lidé i opakovaně. Jak by ne – postavy Marie, Josefa, Ježíška, zvířátek i všech gratulantů jsou vyvedeny v nadživotní velikosti.

Tento betlém je sice největší, ale nikterak nezastiňuje ostatní vystavené kousky. Muzeum Karlova mostu ve spolupráci s Pražskými Benátkami a Spolkem českých betlémářů připravilo sbírku, v níž mají své místo nejen díla hotová, ale i rozpracovaná. Výstava nabídne ukázky postupu vzniku betlémů dřevěných, keramických, ale také tištěných a ručně malovaných.

Vánoce voní cukrovím, jehličím a voskem svíček, v Muzeu Karlova mostu ale také dřevem či slámou, v Pražských Benátkách perníkem a svařeným vínem, které návštěvníci dostanou na zahřátí při kouzelné projížďce loďkou po vlnách Vltavy.

Muzeum Karlova mostu | Křižovnické náměstí 3 , Praha 1, Česká republika