16. 10. 2014 - 19. 10. 2014   Celý den


kultura kultura
FESTIVAL SVĚTLA SIGNAL

První ročník SIGNAL festivalu se stal vloni v říjnu největší kulturní událostí podzimu. V Praze se konala zcela nová akce, kterou navštívilo téměř 250 000 zvědavých diváků, získala mnoho fanoušků a také obdivovatelů současného audiovizuálního umění.

Foto: Jan Hamaďák
Foto: Jan Hamaďák

Letos Praha záplavu světelným uměním zažije podruhé. Pražskému festivalu světla budou dominovat 4 velkoformátové videomappingy, pro tento rok vzniklo více než 20 světelných děl, z nichž 10 diváci uvidí ve světové premiéře. Festivalu se účastní významné umělecké osobnosti ze světa i Čech – např. videomappingoví mágové z Austrálie, kteří rozsvítili i slavnou budovu opery v Sydney, The Electric Canvas, nebo americká umělkyně Jen Lewin se svou interaktivní instalací The Pool. Pro festival připravují svá díla také výtvarníci Petr Nikl nebo David Černý a mladá česká umělkyně Gabriela Prochazka dokonce vypustí do Vltavy Krakena.

Foto: Daniela Jirků
Foto: Daniela Jirků

Letos se budou moci návštěvníci sami do programu festivalu více zapojit díky několika interaktivním instalacím. Festival nabídne také zajímavý doprovodný program. Magická světelná podívaná v ulicích Prahy se odehraje od 16. do 19. října 2014 vždy od 19.00 do 24.00 hodin. Vstup je i letos volný. Podzimním festivalem světla SIGNAL vyvrcholí celoroční regionální projekt agentury CzechTourism CZECH THE LIGHT.

SIGNAL festival 2014 v číslech

– 16. – 19. října 2014
– Každý večer od 19.00 do 24.00 v ulicích Prahy
– 4 videomappingové projekce
– Více než 20 světelných instalací v ulicích, parcích, na náměstích Prahy či ve Vltavě
– Řada interaktivních světelných instalací
– Více než 10 světových premiér
– 450 projektů v otevřené výzvě a 6 nejlepších z nich se v rámci festivalu bude realizovat

Foto: Jana Ježková
Foto: Jana Ježková

Festival bude slavnostně zahájen na Staroměstském náměstí, a to spuštěním prvního videomappingu na palác Kinských ve čtvrtek 16. října v 19 hodin. V den zahájení se také uskuteční zcela výjimečná vernisáž světelné instalace The Pool americké umělkyně Jen Lewin v parku Kampa. Festival i letos slibuje jedinečné zážitky!

„Jsem moc rád, že město Praha si uvědomuje význam akce formátu SIGNAL festivalu v jeho inovativnosti a přístupu k práci s publikem ve veřejném prostoru. Tím, že nám město vyšlo i v letošním roce vstříc, potvrdilo svou pozici evropské kulturní metropole. Festival SIGNAL je teprve na začátku své existence, ale již prvním ročníkem s čtvrtmilionovou návštěvností dokázal rozvířit vody kulturního dění a upravit evropskou mapu významných kulturních událostí. V době, kdy Evropská unie klade velký důraz na oblast kreativních průmyslů, rádi na tomto poli budeme vlajkovou lodí,“ komentuje festival SIGNAL ředitel Martin Pošta.

Foto: Phuong Nguyen
Foto: Phuong Nguyen

Jaké druhý ročník přináší novinky?

…nová místa!

Do Prahy se po roce vrátí největší přehlídka audiovizuálního umění, která využívá jedinečného charakteru města Prahy k realizaci světelných uměleckých instalací. Pro letošní ročník festivalu se organizátoři snažili vybrat nové lokace i architektonické objekty, a zprostředkovat tak návštěvníkům další originální zážitek z festivalové procházky noční Prahou. Oblíbené videomappingy tak návštěvníci uvidí nově na paláci Kinských na Staroměstském náměstí nebo na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Pro jedinečnost místa i charakteru budovy si vybrala dvě umělecká uskupení stejně jako vloni kostel svaté Ludmily na náměstí Míru a také Michnův palác.

Festivalová mapka pak zavede návštěvníky na Náplavku, přes Platnéřskou ulici k Vltavě, do Zítkových sadů, na Střelecký ostrov, na Ovocný trh nebo Palackého náměstí. Festivalové instalace ale nebudou chybět ani na Karlově mostě.

… nové umělecké osobnosti!

Na festivalu bude k vidění více než 20 světelných děl – ani jedno však nebude totožné s loňským ročníkem. Jedním ze záměrů festivalu je totiž každý rok rozšiřovat návštěvníkům obzory v oblasti audiovizuálního umění. Přinášet něco nového a dávat také možnost tvorby ve veřejném prostoru i domácím umělcům, a to i takovým, kteří primárně se světlem nepracují. Letos proto svá díla v Praze předvede zcela odlišná skupina umělců půl na půl ze světa a z Čech.

Nejatraktivnější částí programu jsou videomappingové projekce – ty pro Prahu připravili experimentátoři ze Španělska Onion Lab, mágové videomappingu z Austrálie The Electric Canvas, kolektiv autorů z Turecka Nerdworking a maďarští Maxin10sity. Ze světelných instalací se diváci mohou těšit na interaktivní dílo americké umělkyně Jen Lewin nebo francouzského kolektivu Chevalvert. Střelecký ostrov ovládnou Kimchi & Chips – korejsko-britské duo. Na dalších místech se představí umělci z Holandska nebo Finska. Světelné objekty a nová díla představí z českých umělců Petr Nikl a David Vrbík, Richard Loskot, Gabriela Prochazka nebo svérázný umělec David Černý a další.

…nové zážitky!

Náměstí Míru zažije videomappingovou evoluci
Po loňském úspěchu videomappingu od českého uskupení The Macula na kostel sv. Ludmily na náměstí Míru na stejné místo zavítají experimentátoři z Barcelony Onion Lab, aby adaptovali projekt spojený s tématem evoluce. Diváci se mohou těšit na souhru světla a zvuku s důrazem na témata transformace a alterace reality prizmatem času.
http://www.onionlab.com

Městská knihovna se stane gigantickým projekčním plátnem
Australští mágové videomappingových projekcí The Electric Canvas
rozsvítili například slavnou budovu opery v Sydney. V Praze se jejich um předvede na fasádě Městské knihovny, kterou promění v jedno gigantické plátno. Umělci jsou známí svým nekompromisním jasem obrazu, barevností a humorem obsahu, který se nevyhýbá ani figurativním motivům. Připravují animované epizody, spojené s kouzlem a posláním místa.
http://www.theelectriccanvas.com.au

I letos budou potřeba 3D brýle!
Jediný videomapping, který si diváci vychutnají ve 3D, připravuje turecký kolektiv autorů Nerdworking pro fasádu Michnova paláce. Jedná se o abstraktní poezii linií, ploch a iluzivních prostorů.
http://nerdworking.org/works.html

Maximálně intenzivní zážitek na Staroměstském náměstí
Palác Kinských na Staroměstském náměstí je připraven na „maximální intenzitu“ z dílny maďarských kreativních profesionálů Maxin10sity, kteří jsou mistry obrazu i zvuku.
http://www.maxin10sity.com

Na Kampě si budou hrát se světlem velcí i malí
Do parku Kampa by měl zavítat každý, kdo si rád hraje, nejen se světlem. Po úspěchu instalace The Pool autorky Jen Lewin v Sydney nebo Singapuru si budou moci diváci také v Praze užít tuto výjimečnou interaktivní instalaci americké umělkyně. Skládá se ze stovky na zemi v kruhovém uspořádání rozložených světelných stupínků, které jsou vzájemně propojeny. Pohybem po tomto poli mohou návštěvníci svou pozicí a pohybem společně ovlivňovat barevnost a změnu uspořádání světla v prostoru.
http://jenlewinstudio.com/community-sculpture/the-pool/

256 svítících balónků se vznese nad Zítkovy sady
Zítkovy sady ožijí sítí 256 héliem a ledkami plněných balónků, které autoři Maxime Houot & Nohista používají jako interaktivní světelné pole. V instalaci CYCLIQUE programují souhru pulzujícího a putujícího světla spolu se zvukem, aby diváky vtáhli do nepřeberných variací světelných vzorců a pohybů. Podle autorů se jedná o dílo, které se nachází mezi „digitálním minimalismem a monumentální kinetickou instalací.“
http://www.collectif-coin.com/projet/cyclique

Ve Vltavě se objeví Kraken, legendární mořský živočich
„Kraken je legendární mořský živočich gigantických rozměrů, o kterém se tvrdí, že přebývá na pobřeží severních zemí. Podle některých zdrojů, se má tento podzim objevit na tajném místě ve Vltavě, v Praze. Zajímavosti: ve dne je lehce k přehlédnutí, v noci však spouští svou magickou světelnou show, připomínající bioluminiscenci hlubinných tvorů.“ Projekt umělého svítícího organismu vytváří Gabriela Prochazka. Ve Vltavě na návštěvníky čeká instalace KRAKEN.
http://www.gabrielaprochazka.com

Uprostřed dvora taneční konzervatoře vznikne světelná vodní instalace
Instalace autorské dvojice Petra Nikla a Davida Vrbíka navazuje na předchozí práce významného českého výtvarníka Petra Nikla. Světlo reflektoru se odráží o zrcadlovou plochu, která je ponořena do mělkého bazénku s vodou. „Na projekční ploše se kombinuje přímý odraz a odraz deformovaný zčeřenou vodní hladinou. Vodu lze čeřit nejen mechanicky, ale i elektroakusticky zvukovými vlnami.“ Autoři použijí čtyři bazénky pro každou stěnu uzavřeného prostoru dvora taneční konzervatoře, a tímto způsobem navodí spolu s ambientním hudebním doprovodem sugestivní atmosféru.
http://www.petrnikl.cz

Návštěvníci budou ovládat světlo vlastním hlasem
Interaktivní instalace MURMUR od Chevalvert
převádí vlny zvuku na vlny světla. Pomocí speciálního zařízení umožňuje návštěvníkům hlasem ovládat projekci, a to v pražském případě přímo na boční stěnu Staroměstské mostecké věže.
http://m-u-r-m-u-r.me

Oči návštěvníků ošálí iluze barevného spektra
Skupina výtvarníků, designérů, programátorů a pedagogů Ring Ging Bling přetvoří prostor galerie na náplavce v unikátní světelné prostředí. Rychle problikávající základní barvy, červená, zelená a modrá, iluzivně rozpohybují statické grafické elementy na stěnách i další objekty. Vznikne tak svérázný efekt animace.
http://ringgingbling.com

Na Smetanově nábřeží se rozzáří socha z luceren
Smetanovo nábřeží se rozzáří poutavým, leč intimním sochařským objektem FYR LIGHTHOUSE od Jari Haanperä, který tvoří desítky postupně se rozsvěcujících a zhasínajících luceren. Inspirací projektu jsou majáky, nikoli nadarmo byl proto prvně uveden v Dánsku.

Na Ovocném trhu se na čtyři večery rozzáří duha
Autor Richard Loskot, letos podruhé nominovaný na Cenu Jindřicha Chalupeckého, připravuje speciálně pro prostor Ovocného trhu světelnou instalaci inspirovanou duhou – jejím spektrálním efektem. „Duha je přírodní optický jev. Provází člověka už od nepaměti, ale i tak je stále pro mnoho lidí záhadou.“ Umělec využije pomalu rotujících skleněných hranolů, které rozloží bílý paprsek na všechny barvy duhy. V tomto zvětšeném experimentu se stíny diváků stanou součástí spektra. „Můžete přistoupit k duze, ale tentokrát vám neunikne. Dochází k míchání, sčítání a odečítání barev. Krása je v jednoduchých věcech, záleží na formě podání. Světlo je vše, co vidíme, nic víc. Světlo má v sobě veškeré informace.“
http://www.richardloskot.net

Světelný tunel z křišťálových ověsů dotvoří sami diváci
Před budovou Rudolfina se ocitne unikátní světelně-krystalová instalace Jaroslava Bejvla ml. CRYSTALLATION, do jejíhož dotvoření se budou moci zapojit tisíce návštěvníků festivalu. Instalace v podobě průchozího tunelu bude vyzdobena tradičními skleněnými ověsy pouze z poloviny. Druhou část instalace dotvoří sami návštěvníci. Souhra světla a broušených krystalů slibuje jedinečný zářivý zážitek. Instalace vzniká ve spolupráci s přední českou sklářskou firmou Preciosa.

Hra pohybu a světla v iluzivním aerodynamickém tunelu
Interaktivní světelná instalace FLOW, která návštěvníky zve k hravému prozkoumávání proudu barevných částic v iluzivním prostředí aerodynamického tunelu. Pohybem rukou se částice dávají do pohybu a obtékají tvar karoserie automobilu, aby zviditelnily jeho geometrii. Instalace vzniká ve spolupráci se společností Mercedes-Benz. Autory jsou Andrej Boleslavský & SIGNAL team.

A co na to David Černý?
Autor slibuje návštěvníkům festivalu, jak jinak, unikátní sochařské dílo, tentokrát pracující se světlem. Více ale zatím prozradit nelze…
http://www.davidcerny.cz

…nový doprovodný program!

Návštěvníci se budou moci zapojit do festivalového dění i díky doprovodnému programu, a to nejen po setmění. Během všech čtyř festivalových dnů se mohou zájemci účastnit workshopů malování světlem, tagtoolingu nebo videomappingu. Festival bude také organizovat komentované prohlídky světelných instalací – pěšky, na kole i na vodě. Pro odbornou veřejnost jsou připravené diskuze a kulaté stoly na různá témata. Každý festivalový večer si pak mohou návštěvníci užít hudební program v klubu La Loca. Podrobné informace se včas dozvíte na www.signalfestival.com.

…nové festivalové Light Pointy! Podpořte již nyní svou oblíbenou akci!

V centru města vznikne během akce několik Light Pointů – stánků, kde bude možné se občerstvit, zakoupit upomínkové předměty festivalu a letos nově navíc zakoupit brožuru v dvojjazyčné verzi – průvodce festivalem s mapou a popisem instalací za 40 Kč. Festival mohou ale podpořit jeho fanoušci již za krátkou dobu, kdy bude spuštěn e-shop s festivalovými předměty. Připojte se na SIGNAL, sledujte www.signalfestival.com!