Víte, že Hudební divadlo v Karlíně bylo založeno ve stejném roce, kdy se poprvé otevíralo Národní divadlo?

Víte, že Hudební divadlo v Karlíně bylo až do rekonstrukce s kapacitou 1244 míst největší divadlo v Česku?

Víte, že Karlínské divadlo bylo původně varieté, které nabízelo vše: artistická čísla, vystoupení zvířat, břichomluvce, baletky, zpěváky, divadlo, film, revue… ?

Víte, že zde údajně ve svých začátcích účinkovali Charlie Chaplin nebo Stan Laurel?

Víte, že Karlínské divadlo sloužilo za druhé světové války jako druhá scéna Národního divadla s názvem Prozatímní divadlo?

Před rekonstrukcí bylo hlediště Hudebního divadla v Karlíně největší v zemi
Před rekonstrukcí bylo hlediště Hudebního divadla v Karlíně největší v zemi

Osobnosti v historii divadla

Režiséři: Jiří Frejka, Oldřich Nový, František Paul, Karel Jernek, Rudolf Vedral, Otto Haas, Petr Novotný, Petr Kracík, Antonín Procházka, Miklós Gábor Kerényi, Gabriel Barre.

Dirigenti: Karel Vlach, Rudolf Kvasnica, Dalibor Brázda, Miroslav Homolka, Milivoj Uzelac, Arnošt Moulík, Ota Balage, Kryštof Marek.

Choreografové: Boris Milec, Manon Chaufour, Bedřich Füsseger, Josef Koníček, Luboš Ogoun, Zdeněk Prokeš, Jan Hartmann, Richard Hes, Helena Brousková, Gyorgy Gesler, Pavel Strouhal.

Hvězdy: Nelly Gaierová, Miloš Zavřel, Dagmar Rosíková, Věra Macků, Ivo Gübel, Věra Kalivodová, Věra Vlková, Milena Zahrynowská, Laďka Kozderková, Karel Fiala, Ladislav Županič, Karel Gult, René Gabzdyl, Pavla Břínková, Galla Macků, Vratislav Kadlec, Zdeněk Matouš, Jan Ježek, Jitka Molavcová, Lubomír Lipský, Vladimír Brabec, Petr Štěpánek, Radoslav Brzobohatý, Yvetta Blanarovičová, Kateřina Brožová, Monika Absolonová, Tereza Duchková, Daniel Hůlka, Lumír Olšovský, Michaela Dolinová, Daniel Rous, Iveta Dufková, Ivana Chýlková, Markéta Hrubešová, Zuzana Norisová, Aleš Briscein, Václav Vydra, Aleš Háma, Roman Vojtek, Martin Dejdar, Jaromír Dulava, Jiří Korn, Linda Rybová, Marián Vojtko, Martina Kociánová, Andrea Kalivodová, Lenka Šmídová, Tomáš Trapl, Martin Sobotka, Marek Vašut, Petr Kostka, Ladislav Mrkvička, Dasha, Hanka Křížková, Václav Noid Bárta, Lucie Bílá.

Ceny Thálie:

1995 Yvetta Blanarovičová za roli Elizy v My Fair Lady,

1996 Jitka Molavcová za roli Dolly Leviové v Hello Dolly!,

1997 Lubomír Lipský za roli komika Billiho Kippa ve Snech z Nového Yorku,

1998 Ladislav Županič za roli Albína v Kleci bláznů,

2000 Tomáš Černý za prince Su-Čonga v Zemi úsměvů,

2001 Lumír Olšovský za roli Cosmo Browna ve Zpívání v dešti,

2007 Pavla Břínková za roli Anhilty v Čardášové princezně.

Za celoživotní mistrovství v oboru operety byla vyznamenána Cenou Thalie 93 Nelly Gaierová, dlouholetá členka HD Karlín.

Podívejte se na současný repertoár.

Z historie Hudebního divadla v Karlíně

Budova je vystavěna v poměrně vzácném pseudobarokním stylu. Dokončena byla v roce 1881, tedy ve stejném roce, kdy se poprvé otevíralo Národní divadlo. Původně bylo divadlo varieté. V hledišti byly stoly a na jevišti se provozovaly cirkusová a varietní vystoupení. Břichomluvci, krotitelé zvířat, artistky a artisté, ale i i například film. Po první světové válce Karel Hašler rozšířil repertoár scény o kabaret.

Stolové hlediště se v klasické s divadelními sedadly proměnilo až v roce 1932.  Během války zde sídlilo Prozatímní divadlo jako druhá scéna Národního divadla. V roce 1944 se do Karlína přestěhovala i činohra Vinohradského divadla.

Po roce 1948 byli pověřeni vedením divadla Jan Werich a Oldřich Nový
Po roce 1948 byli pověřeni vedením divadla Jan Werich a Oldřich Nový

Po válce zahájil pravidelný provoz divadla E.F.Burian operetou Král tuláků. Z Karlínského divadla se definitivně stává hudební divadlo. Divadlo často měnilo názvy:  Divadlo v Karlíně, Opereta v Karlíně, Komická zpěvohra. Po nástupu komunismu dostalo název Divadlo umění lidu. V té době jej vedli Jan Werich s Oldřichem Novým.  Werich společně s Voskovcem uvedli jako první americký muzikál Divotvorný hrnec z Divadla V+W. V roce 1961 se stalo divadlo majitelem město Praha. Magistrát města vlastní karlínskou scénu dodnes.

V roce 1963 bylo ke „Karlínu“ přiřazeno Hudební divadlo v Nuslích; jeho provoz skončil v roce 1978. Roku 1981 přešlo pod karlínskou správu divadlo Semafor, které v suterénu budovy setrvalo do konce roku 1990 a roku 1992 bylo přestavěno na malou scénu Karlínek (1995–2002 zde opět sídlil Semafor). Provoz Hudebního divadla Karlín i Karlínku – Semaforu ukončily ničivé povodně v srpnu 2002.

Herci si užívají aplausu spokojeného obecenstva
Herci si užívají aplausu spokojeného obecenstva

Začátkem padesátých let působili v Hudebním divadle Karlín významní divadelníci: režisér Jiří Frejka, jako umělecký šéf Jan Werich, Oldřich Nový, režíroval tu Alfréd Radok, spolupracoval Vítězslav Nezval. V karlínském divadle působila v té době řada známých umělců: Ljuba Hermanová, Jaroslava Adamová, Soňa Červená, Jiřina Steimarová, Rudolf Cortés, Vlasta Burian, Jára Pospíšil, Vladimír Ráž aj. Od roku 1962 se natrvalo vrátil do „Karlína“ se svým swingovým bigbandem Karel Vlach (předtím 1948–53).

V šedesátých letech byl operetní repertoár obohacen o muzikály – My Fair Lady, Kankán, Hello, Dolly!, Líbej mne, Katko!, Muž jménem La Mancha, West Side Story a také díla domácí – Schneiderovi a Ondráčkovi Gentlemani, Horníčkův Tvrďák aj. Úspěch měla v roce 1964 opereta Rose Marie, které se osobně zúčastnil i její skladatel Rudolf Friml – HDK potom navštívil ještě několikrát. Menší české hudební komedie byly uváděny v Nuslích – např. Otec, matka, Jan a Katka. Koncem sedmdesátých let se začaly znovu uvádět hry Jiřího Voskovce a Jana Wericha s hudbou Jaroslava Ježka (např. Golem) a na repertoáru byly další světové muzikály – např. Kabaret. V osmdesátých letech úspěšná česká hudební komedie Zvonokosy (podle G. Chevalliera), muzikály Sugar (Někdo to rád horké) a Cikáni jdou do nebe.

Devadesátá léta zaznamenala návrat operety – Cikánský baron, Čardášova princezna, Polská krev, Veselá vdova, Netopýr, Hraběnka Marica, Země úsměvů, ale i klasických muzikálů – My Fair Lady, Hello, Dolly!, Někdo to rád horké, Řek Zorba.

Po revoluci 1989 vybral Magistrát hl. m. Prahy do funkce ředitele divadla Zdeňka Pospíšila, který byl v roce 1993 nahrazen Ladislavem Županičem.

Od roku 2003 je ředitelem divadla Egon Kulhánek, producent nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula, který shlédlo přes 1.250.000 diváků. Uměleckým ředitelem je Pavel Polák, první český Mario z legendárních Les Misérables a technickým náměstkem Jiří Blažek. Dramaturgem je Adam Novák, překladatel, textař a bývalý muzikálový producent.

S novým vedením přicházejí spolupracovníci zvučných jmen: choreograf Richard Hes, Pavel Strouhal, Gyorgy Gosler, výtvarníci Daniel Dvořák, Lucie Loosová, Martin Černý, Kateřina Štefková, Andrea Bartha, americký dirigent Alexander Frey, aranžéři Koen Schoots a Kim Scharnberg, maďarský režisér Miklś Gábor Kerényi či americký režisér Gabriel Barre.

Nové premiéry: klasický muzikál West Side Story, Svobodova a Podskalského Noc na Karlštejně, broadwayský muzikál Jekyll & Hyde, jehož českou premiéru navštívili autoři Frank Wildhorn a Leslie Bricusse. Byla obnovena inscenace Straussova Netopýra v české verzi.

Nové premiéry v historické budově po rekonstrukci: broadwayský hit Producenti, česká klasika Limonádový Joe a dílo operetního klasika Emmericha Kálmána – Čardášová princezna a Polská krev Oskara Nedbala.

V Hudebním divadle v Karlíně se potkali i LImonádový Joe Karel FIala a Carmen Lucie Bílá
V Hudebním divadle v Karlíně se potkali i LImonádový Joe Karel FIala a Carmen Lucie Bílá

V říjnu roku 2008 byla uvedena světová premiéra amerického muzikálu Carmen autorské trojice Frank Wildhorn, Jack Murphy a Norman Allen. Frank Wildhorn je jedním z nejúspěšnějších muzikálových autorů na světě. Jako jeden ze tří hudebních skladatelů v historii měl současně uváděna na Broadwayi tři svá díla! Pražská inscenace již rok a půl po premiéře přilákala přes 200.000 diváků. V hlavní roli Carmen exceluje Lucie Bílá.

V listopadu roku 2010 bylo premiérově uvevedeno nejnovější a nejvýpravnější zpracování rockové opery Jesus Christ Superstar s Kamilem Střihavkou v hlavní roli. Následoval detektivní crazy muzikál Vražda za oponou (v originále Curtains; premiéra v září 2011, ozdobená účastí autora Johna Kandera), muzikál Aida autorů Eltona Johna a Tima Rice (září 2012). Autor Aidy, Tim Rice (sir Timothy), rád navštěvuje Hudební divadlo Karlín, viděl již zmiňovanou Aidu i Jesus Christ Superstar a nikdy nešetřil slova chvály!

V říjnu 2013 byl ve světové premiéře uveden púvodní český hitmuzikál Lucie, větší než malé množství lásky (s hity skupiny Lucie), v listopadu 2014 americký muzikál “pro celou rodinu” The Addams Family.

U příležitosti 20 výročí nejúspěšnějšího českého legendárního muzikálu byl v březnu 2015 uveden na prkna Hudebního divadla Karlín Dracula 2015. Podívejte se na videoukázku.

Text vznikl  s využitím stránek Hudebního divadla v Karlíně.