V rámci oslav pražských Navalis přijeli do Prahy Chorvaté z dalmatského ostrova Vis. Z města Komiža přivezli tradiční rybářské lodě falkuža. U Hergerovy cihelny nedaleko Karlova mostu je námořníci spustili na Vltavu. Majitel jedné z lodí profesor splitské univerzity Joško Božanič vysvětluje, že falkuži jsou tradiční lodě lovců sardinek v Jaderském moři.

Falkuže se využívají buď jako veslice nebo po zvýšení bortů a vztyčení stěžně jako plachetnice – Foto: David Černý – MilujuPrahu.cz

Budete-li na NAVALIS fotit, určitě pošletet svoje snímky na milujup@gmail.com rádi je na Miluju Prahu vystavíme. Autoři 10 nejlepších snímků vyhrají rodinné lístky na projížďku lodí z přístaviště Judita pod Karlovým mostem a hrnek Pražských benátek.

Loď se využívá dvěma způsoby buď bez postranic, kterým se říká falko, jako veslice nebo s nasazenými falky jako plachetnice. “S těmito loděmi jsme byli na několika výstavách v Norsku, Benátkách či Francii. Ale sladkou vodu ještě nepoznali. Je to pro naše falkuži premiéra na sladké vodě”, vysvětluje profesor Božanič. Na těchto lodích se koná tradiční regata, kdy se objíždí jaderský ostrov Palagruža, u kterého ve 12. století zachráníli chorvatští námořníci papeže Alexandra. Svatému otci po záchraně nabídli tradiční jídlo rybářů brudet, které se bude podávat také na břehu řeky u Hergetovy cihelny.

Čtěte také: Slavnosti NAVALIS nabídnou velkolepý ohňostroj a seskok pěti paragánů u Karlova mostu

Podívejte se na krásné lodě a rozhovor s profesorem Božaničem o falkužích a dalmatských tradicích. 

Lodě byli do Prahy přivezeny v rámci velkolepých oslav Navalis, které se v obnovené tradici konají letos už po deváté v Praze na Vltavě v okolí Karlova mostu. V neděli 14.května falkuže vyplují. Chorvatští námořníci budou předvádět na Vltavě své mořeplavecké umění. Na břehu u Hergetovy cihelny zavoní tradiční rybí jídlo chorvatských námořníků brudet.

V neděli 14. května odpoledne přijďte strávit příjemné odpoledne na náplavce u Hergertovy cihelny, kde proběhne chorvatské odpoledne, které v jednodenním předstihu uvede svatojánské slavnosti Navalis.

Během celého odpoledne budete moci vyzkoušet:
plavbu na pravých benátských gondolách
plavbu na chorvatských plachetnicích falkuších

Celé odpoledne bude probíhat ukázka stavění chorvatských lodí.

Tradiční rybářské lodě z chortvatského ostrovu Vis přistály v Praze u Hergetovy cihelnyy – Foto: David Černý – Milujuprahu.cz

Program:

Neděle 14. května

11:45
Třehusk
(staropražská kapela)

12:15
Slavnostní zahájení

12:50
Klapa – sv. Juraj Hrm
(chorvatský pěvecký sbor)

13:30
Prof. Božanič Přednáška o chorvatských plavidlech

14:10
Krušpánek
(Praha)

14:35
Malý handrláček + Lintavěnka
(Kunovice)

15:00
Rosénka
(Praha)

15:35
Malý handrláček + Lintavěnka
(Kunovice)

15:55
Klapa – sv. Juraj Hrm
(chorvatský pěvecký sbor)

16:15
Šomazguni
(chorvatský big beat)