Císař Karel IV. jako velký mystik miloval, když měly věci řád. Českého krále fascinovaly symboly. Když se rozhodl, že z Prahy udělá centrum světa, začal budovat úplně nové město. Město, které podléhalo vesmírnému řádu.

Text: David Černý

 

VYSÍLALI JSME PŘÍMÝ PŘENOS PRAŽSKÉHO MYSTÉRIA


Pražské mystérium, kdy slunce na letní slunovrat 21. června při pohledu z Křižovnického náměstí na úpatí Karlova mostu zapadne skrze lucerny věží svatovítského chrámu do hrobu svatého Víta, budeme vysílat na Miluju Prahu v živém přenosu. Pustíme Vám na našem facebooku i reportáže a budete moci sledovat toto fascinující představení živě. Děkujeme našemu partnerovi Jindřišské věži za podporu, bez které bychom se při vysílání neobešli. Z Jindřišské věže je jeden z nejkrásnějších výhledů na starou Prahu s dominantou Pražského hradu. Podívejte se – vysílali jsme živě. Určitě se na na věž podívejte, stojí to za to.

Výhled z Jindřišské věže na Prahu při dešti:

Výhled z Jindřišské věže, když je jasno

Slunce projde lucernou velké jižní věže chrámu svatého Víta - Foto: David Černý
Slunce projde lucernou velké jižní věže chrámu svatého Víta – Foto: David Černý

Hlavní dominanty města chrám svatého Víta, Staroměstskou mosteckou věž, Kamenný (Karlův) most tedy nechal vystavět tak, aby při slunovratu bylo patrno slavné Pražské slunovratové mystérium, na které se v Praze trošku zapomnělo.

BANNERFINAL01

6 tajemství Karlova mostu – díl 1. – Mostecká věž
Při západu slunce opustí lucernu velké věže a míří do západní menší věže gotické - Foto: David Černý
Při západu slunce opustí lucernu velké věže a míří do východní menší věže gotické – Foto: David Černý

Základní kameny chrámu na Hradě, mostu v podhradí a mostecké obranné věže na Starém Městě byly položeny s jasným záměrem dát těmto městským dominantám kosmický řád. Proto Karlův most dnes stojí o několik desítek metrů proti proudu než jeho předchůdce Juditin most. Posunutím pražského mostu o desítky metrů stvořili stavitelé Pražské mystérium, které je možné pozorovat každý rok.

Jindříšská věž z ptačí perspektivy - Foto: Jindřišská věž

Krásná a majestátní Jindřišská věž! Co ukrývá za tajemství?

Seznamte se! Toto je svatovítská katedrála…
Slunce prosvítí západní gotickou věž - Foto: David Černý
Slunce prosvítí východní gotickou věž – Foto: David Černý

V den letního slunovratu při západu slunce projde sluneční kotouč lucernou velké jižní chrámové věže. Na své dráze putuje dále do lucerny východní gotické věžičky, aby zapadl do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta, patrona chrámu a českého království. Ideální místo pro pozorování tohoto slunečního představení je pod Staroměstskou mosteckou věží nebo kdekoliv na Křižovnickém náměstí.

Pobořený Karlův most! Takhle to vypadalo, když ho strhla voda
Slunce prokreslí siluletu Hradu - Foto: David Černý
Slunce prokreslí siluletu Hradu – Foto: David Černý

Proč to všechno?

Ve středověku pohyby vesmírných těles zasahovaly do lidských životů daleko výrazněji. Jejich postavení sloužilo jako kalendář, hodiny. Umožňovaly lidem orientaci v čase. Při slunovratu má slunce vůči zemi jedinečné postavení a proto se tradičně využíval k orientaci staveb. Vzpomeňte na Stonehenge nebo třeba chrám Abú Simbel v Egyptě. Slunce zapadá na obzoru v nejzazší poloze a další dny se začíná zase vracet.

Jak se čte orloj?
Pražské mystérium je neuvěřitelná podívaná - Foto: David Černý
Pražské mystérium je neuvěřitelná podívaná – Foto: David Černý

Symbolika Pražského slunovratového mystéria

Symbolika pražského slunovratu má několik rovin. Vesmírné divadlo vyzdvihuje jméno Karla IV. Pocházel z rodu Lucemburků. Přičemž Lux znamená světlo a Burg je hrad tedy hrad světla .Západ  slunce do siluety Pražského hradu je jakýmsi podpisem vladaře Lucemburka.

Když promluví Zikmund…největší zvon království
Zapomenutá lanovka na Letnou
Slunce opouští západní věž a míří do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta
Slunce opouští východní věž a míří do míst, kde jsou uloženy ostatky svatého Víta – Foto: David Černý

Slunovrat je holdem svatému Vítu, jehož svátek připadá na 15. června. V době Karla IV. byl ještě používán Juliánský kalendář a svátek patrona katedrály a celého království tak připadal na tento den. Svatý Vít byl symbolickým nástupcem pohanského boha Svantovíta, který byl v našich krajích ještě v době Karla IV. místy uctíván.

Krásy Břevnovského kláštera – tudy šla nejstarší česká historie
Slunce opticky prolamuje střechu chrámu - Foto: David Černý
Slunce opticky prolamuje střechu chrámu – Foto: David Černý

Celé scenérie je poctou i patronovi českého království svatému Václavovi. Právě místo, ze kterého je možné sluneční představení pozorovat, je symbolické. Na místě, kde dnes začíná Karlův most, býval brod přes řeku, kde bylo podle legendy zázračně přeneseno tělo knížete Václava přes rozbouřenou řeku, když dorazil pohřební průvod po staroboleslavské vraždě do Prahy.

Fascinující krása Nového Světa – vesnice v srdci města
Slunce zapadá do chrámu svatého Víta - Foto: David Černý
Slunce zapadá do chrámu svatého Víta – Foto: David Černý

Dispozice k celému pozorování pražského mystéria vyžadovala vyvýšením mostu a umístěním jeho pravého konce dále proti proudu. Celé sluneční představení můžeme pozorovat i dnes po 657 letech.

Jak číst pražské limnigrafy. Hodiny, které hlídají řeku
Jakoby chrám zaplavily plameny - Foto: David Černý
Jakoby chrám zaplavily plameny – Foto: David Černý
Slunce zapadlo, dobrou noc - Foto: David Černý
Slunce zapadlo, dobrou noc – Foto: David Černý