TEN VÝHLED BYL NESKUTEČNÝ. Reportér Jaroslav Mareš z partnerského projektu badatele.net vystoupal společně s orlojníkem Petrem Skálou do nejvyšší bodu velké jižní věže katedrály. Dostal se nad renesanční ochoz, ze kterého mohou Prahu ve výšce 56 metrů obdivovat návštěvníci. Výhledy na město jsou neskutečné, ostatně  podívejte se na videoreportáž:

Kalendáře Miluju Prahu 2018 objednávejte na miujup@gmail.com nebo eshopu Miuju Prahu

Reportér vystoupal, až do barokní helmice věže z roku 1770, která se zdvíhá nad nádvoří Pražského Hradu až do výše bezmála sta metrů (96,6 metrů). Reportér vystoupal do všech třech pater, které helmice střechy  skrývá. Uvidíte místo, kde dříve končila gotická věž, která se po ničivém požáru v roce 1541 z části ubourala. Barokní helmice je vlastně jen dřevěná konstrukce pokrytá měděným plechem, ve které odbíjejí věžní hodiny.  Na vrcholu svatovítské katedrály nejsou zvony ale cimbály a ve videu uvidíte, jak fungují.

Věž se tyčí do výšky bez mála 100 metrů (přesněji 96,6 m). Běžný návštěvník se dostane po 287 schodech na na její renesanční vyhlídkový ochoz, který je ve výšce 56 metrů. Při stoupáí můžete vidět ve zvonových komorách i největší zvon království Zikmund z první poloviny , 16. století.

Čtěte také: Když promluví Zikmund…největší zvon království

Vrcholovou odměnou je pak panoramatický výhled na pražské památky a řeku Vltavu. Kromě Pražského hradu tak uvidíme např. Malou Stranu, Petřínskou rozhlednu, Strahovský klášter nebo Karlův most.

A dá se vystoupat ještě výš. Žebříky se stále zužují a na jejich stáří jsme se ani netroufali zeptat.. Ale ty pohledy stojí za to.

Výhled z lucerny jižní velké věže Svatovítské katedrály. - Foto: Jaroslav Mareš - badatele.net
Výhled z lucerny jižní velké věže Svatovítské katedrály. – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net
Pohled na střechu novogotické dostavby katedrály svatého Víta - Foto: Jaroslav Mareš - badatele.net
Pohled na střechu novogotické dostavby katedrály svatého Víta – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net
Nádvoři Pražského hradu ze samého vrcholu svatovítské katedrály - Foto: Jaroslav Mareš - badatele.net
Nádvoři Pražského hradu ze samého vrcholu svatovítské katedrály – Foto: Jaroslav Mareš – badatele.net