Ve čtvrtek 7. září se vypravte na Betlémské náměstí a přilehlých ulic a dvorků. Dvě desítky místních institucí připravily bohatý program pod širým nebem i v jindy nepřístupných prostorech, který potrvá od odpoledních hodin až do půlnoci. Těšit se můžete na vernisáže, koncerty, autorská čtení, gastronomické zážitky, prohlídky i program pro děti.

Už šestý ročník multižánrového jednodenního festivalu Betlémská kulturní noc/BKN, na jehož programu se podílí více než 20 sousedících institucí, připraví návštěvníkům sled zajímavých akcí od 15 hodin až do půlnoci. Jako každý rok se návštěvníci mohou těšit na velký open air koncert, noční prohlídku kláštera, charitativní Prostřený stůl na náměstí, řadu vernisáží, hudebních vystoupení, autorských čtení, degustací a prohlídek. Novinkou bude několik tras po okolí a jindy uzavřených prostorách nebo pořady pro děti. Festival je zdarma.

Umění na Betlémáku – architektura, výtvarné umění, hudba, film, divadlo a literatura

Cílem BKN je upozornit na velkou koncentraci zajímavých institucí, které se na Betlémském náměstí a v jeho okolí nacházejí. Kromě několika renomovaných galerií, Náprstkova muzea, Kina Ponrepo je zde řada kaváren a barů, které pravidelně pořádají výstavy, čtení, divadelní vystoupení nebo koncerty. Jsou tu i specifické podniky: kromě oblíbené Champagnerie se BKN účastní i nově otevřená Donuterie. Pravidelně je také velký zájem o noční prohlídku v dominikánském klášteře a kostele sv. Jiljí, letos ji doplní komentované prohlídky čerstvě zrekonstruovaného domu U Voříkovských v Liliové ulici a ve spolupráci s Policií ČR a Prague City Tourism budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si strážní věž z opevnění Prahy v Bartolomějské ulici. Pro akčnější a kreativní návštěvníky je nově připraven květinový workshop v galerii FOX.

PROGRAM PDF ke stažení

VIZUÁL LETOŠNÍHO ROČNÍKU & BANNER ke stažení

Koncerty na náměstí, galeriích, barech i sklepech

KampaNula ke svému tradičnímu charitativnímu Prostřenému stolu uprostřed náměstí přizvala swingovou kapelu Kočky mají pré a pražského harmonikáře. V koncertní galerii Art Space ve starém sklepení v Řetězové ulici vystoupí organic choir Krásné zpěvačky pod vedením Kateřiny Sodomkové a za doprovodu kytaristy Vladimíra Hájka.  Letošní hlavní open airový koncert ve dvorním traktu mezi Betlémskou kaplí a Galerií Jaroslava Fragnera bude patřit kapelám Nauzea Orchestra a WWW Neurobeat. V Champagnerii se návštěvníci mohou těšit na koncert komorní hudby, v Blues sklepu na bluesový koncert Filipa Zoubka „One Man Show“ a jeho hosta Jaromíra Hůlu. V Zázemí vystoupí pražská pop-rocková skupina DIVE.

Experimentální architektura, fotografie, obrazy, keramika a umění ve veřejném prostoru

Vernisážovou trasu mohou návštěvníci započít v Jilské v Galerii U Prstenu (výstava již 27. ročníku Mezinárodního sympozia keramiky Bechyně), pokračovat na náměstí v Galerii U Betlémské kaple (obrazy Lubomíra Typlta), dále v protější Galerii Jaroslava Fragnera (Bienále experimentální architektury #3: Zaha Hadid Architects) a nakonec se vypravit až do Stříbrné, do Galerie Fotografic (fotografie Dity Pepe, spolu s DJ Filipem z Radia 1). K aktuální výstavě Příběh Tibetu v Náprstkově muzeu provede zájemce přímo autorka výstavy Helena Heroldová. Ve FOX Gallery na rohu Náprstkovy a ulice Karoliny Světlé se kromě květinového workshopu (pod vedením floristek Míši Bachoríkové a Šárky Cerhové, zvýhodněná cena 250 Kč, rezervace: info@foxgallery.cz či na tel. 737 077 200) bude také křtít  murál nazvaný Nekonečno výtvarníka Davida Mazance.

 

Utržení ze řetězu, autorská čtení, slam poezie a povídání s tibetským mnichem

 

Literární trasa je v tomto ročníku nebývale silně zastoupena. Náprstkovo muzeum jako doprovodný program výstavy připravilo povídání o životě tibetských mnichů v Tibetu i exilu s gešem Ješe Gawou (jedním ze životopisců Jeho Svatosti dalajlámy). Na autorská čtení se mohou návštěvníci vypravit do Original Coffe (Lukáš Csicsely), do Donuterie (Tereza Sylva Klenorová, Teodor Kravál, Jan Faix, Marie Šťastná, Josef Straka, uvádí Robert Wudy, hudební doprovod Šimon Tamaki) a za zhudebněnými povídkami do Café Kampus. V Duende i letos vystoupí se slam poezií Anatol Svahilec a v Literární kavárně Řetězové uvede Poslední vlastenecká divadelní (HaF studio) Askalonu, po níž bude následovat pásmo stand-upů, skečí a výkřiků básníků i prozaiků.

Dobrodějka Anna Halánková, Dům v Liliové, klášter v Jilské a věž v Bartolomějské

 Odpolední a noční prohlídka dominikánského kláštera v Jilské ulici patří již k Betlémské kulturní noci několikátým rokem, další prohlídky se letos uskuteční poprvé: Národní památkový ústav připravil komentovanou prohlídku jednoho ze svých nových sídel v Liliové ulici (rekonstrukce domu U Voříkovských, Masák & Partner) a ve spolupráci s Policií ČR a Prague City Tourism se uskuteční hned několik prohlídek strážní věže z opevnění Prahy v Bartolomějské 4 a okolí Betlémského náměstí. V Donuterii se budou moci seznámit návštěvníci s příběhem o místní dobrodějce Anně Halánkové (uvede Helena Honcoopová).

Káva, šampaňské, benefiční Prostřený stůl a (koktejl) Agent Cooper

K BKN každoročně patří spolkem KampaNula pořádaný charitativní Prostřený stůl, na který přispívají svými dobrotami okolní kavárny a restaurace. Za stokorunové poukázky se pak jídlo prodává a vytěžené peníze dostanou handicapovaní občané Prahy 1. Během odpoledne až do pozdních hodin si zájemci budou moci vychutnat průřezovou degustaci sektů za zvýhodněnou cenu v Champagnerii a milovníci kávy zhlédnout ukázku pražení kávy v Original Coffee.  Filmovou Betlémskou kulturní noc si užijí fanoušci Davida Lynche v Kině Ponrepo, kde bude v rámci cyklu Midnight Movies uvedeno Twin Peaks: Fire Walk with Me. Kavárna Ponrepa se promění na jeden večer v Double R Diner, kde si bude možné objednat zatraceně dobrý kafe, palačinky se šunkou a javorovým sirupem nebo koktejl Agent Cooper.

Strašidla a pohádky podle Leonarda

Pro děti je letos připraven pořad v Náprstkově muzeu o Strašidlech a tajemných silách spojený s návštěvou historického interiéru knihovny a časově navazující pohádky s kytarou podle Leonarda da Vinci v historickém sklepním prostoru Art Space v Řetězové ulici.

UMĚNÍ NA BETLÉMSKÉM NÁMĚSTÍ

Betlémská kulturní noc je součástí Open Air Arény Betlémské náměstí, kterou již 6. rokem pořádá Galerie Jaroslava Fragnera ve snaze podpořit kultivaci veřejného prostoru v turistickém centru metropole. Z letního festivalu se posléze stal celoroční projekt, v jehož rámci dostávají prostor alternativní tvůrci, umělci i studenti a školy (zejména Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze), architekti i zahradní architekti, výtvarníci, hudebníci a herci, aby svými site-specific instalacemi či vystoupeními oživili dvorní trakt Galerie Jaroslava Fragnera (mezi vystupujícími autory byli např. hudebníci Mucha, Zrní, Kapitán Demo, Ty syčáci, Činna; výtvarníci Kurt Gebauer, Dominik Lang, Jiří Příhoda, Inghild Karlsen, Jan a Petr Stolínové, Lenka Klodová; architekti H3T, Martin Kloda, NL Architects, Kengo Kuma Architects; divadelní spolky Vosto5, V.A.D., Sektor pro hosty, Squadra sua, Depresivní děti).

 Již od roku 2012 se GJF ve spolupráci s okolními institucemi pořádá každé září společnou akci – Betlémskou kulturní noc, která propojuje zájemce o umění a kulturu v průběhu jednoho jediného dne, kdy se Betlémské náměstí a okolní ulice promění ve velkou open air galerii i koncertní sál. Během BKN v předchozích pěti ročnících vystoupily kapely Čankišou, Krausberry, Houpací koně, Mydy Rabycad, Garage, Kieslowski, Esa z lesa, Vložte kočku a DJ Gadjo.

Podívejte se na program 6. Betlémské kulturní noci 

HUDEBNÍ TRASA
17:30 KampaNula: Kočky mají pré – swing
18:30 KampaNula: Pražský harmonikář
19:30–21:00 Art Space: organic choir Krásné zpěvačky pod vedením Kateřiny Sodomkové a za doprovodu kytaristy Vladimíra Hájka
19:30–22:00 Galerie Jaroslava Fragnera: koncert kapel Nauzea Orchestra a WWW Neurobeat
20:00 Champagneria: koncert komorní hudby
21:00 Blues sklep: Filip Zoubek „One Man Show“ + host: Jaromír Hůla – bluesový koncert
22:00 Zázemí: koncert pop-rockové kapely DIVE

VÝTVARNÁ TRASA
17:00 Náprstkovo muzeum: komentovaná prohlídka výstavy Příběh Tibetu s autorkou Helenou Heroldovou
18:00 Galerie U Prstenu: zahájení 27. ročníku Mezinárodního sympozia keramiky Bechyně
18:30 Galerie U Betlémské kaple: zahájení výstavy Lubomíra Typlta
19:00 Galerie Jaroslava Fragnera: zahájení 3. ročníku Bienále experimentální architektury – Zaha Hadid Story
19:30 Galerie Fotografic: zahájení výstavy Dity Pepe & DJ Filip Radio 1
18:00–21:00 FOX Gallery: Květinový workshop & křest murálu
LITERÁRNÍ TRASA
18:00 Náprstkovo muzeum: krátká modlitba a povídání s tibetským mnichem gešem Ješe Gawou
19:00 Original Coffee: autorské čtení Lukáše Csicselyho
19:00–22:00 Literární kavárna Řetězová: Askalona – Poslední vlastenecká divadelní (HaF studio); Stand-upy, skeče, výkřiky – básníci a prozaici utržení ze řetězu
19:30 Kavárna a galerie Café Kampus: zhudebněné povídky
20:00 Donuterie: Autorská čtení poezie – Tereza Sylva Klenorová, Teodor Kravál, Jan Faix, Marie Šťastná, Josef Straka. Uvádí Robert Wudy, hudební doprovod Šimon Tamaki
20:00 Duende: Slam poetry Anatola Svahilce

HISTORICKÁ TRASA
15:00 Obvodní ředitelství policie Praha 1: komentovaná prohlídka strážní věže z opevnění Prahy v Bartolomějské 4 a procházka s průvodcem po zajímavých místech v bezprostředním okolí
16:00 Dominikánský klášter: odpolední prohlídka kláštera
16:30 Obvodní ředitelství policie Praha 1: komentovaná prohlídka strážní věže z opevnění Prahy v Bartolomějské 4 a procházka s průvodcem po zajímavých místech v bezprostředním okolí
17:00 Národní památkový ústav: prohlídka nově rekonstruovaného domu U Voříkovských v Liliové ulici 219/5
18:00 Donuterie: povídání o místní dobrodějce Anně Halánkové, uvádí Helena Honcoopová
18:00 Obvodní ředitelství policie Praha 1: komentovaná prohlídka strážní věže z opevnění Prahy v Bartolomějské 4 a procházka s průvodcem po zajímavých místech v bezprostředním okolí
21:00 Dominikánský klášter: noční prohlídka kláštera
KULINÁŘSKÁ TRASA
16:30–23:00 Champagneria: průřezové degustace za zvýhodněnou cenu
17:00 Original Coffee: ukázka pražení kávy
17:00–19:30 KampaNula: Prostřený stůl
21:00 Kavárna Ponrepo: Double R Diner – Twin Peaks Menu
FILMOVÁ TRASA
21:00 Kino Ponrepo: Midnight Movies – Twin Peaks / Fire Walk with Me
TRASA PRO DĚTI
16:00 Náprstkovo muzeum: Strašidla a tajemné síly kolem Náprstkova muzea v Praze – prohlídka historického interiéru knihovny
17:30–18:00 Art Space: Pohádky podle Leonarda da Vinci – pohádky s kytarou

 

 Pořadatel: Galerie Jaroslava Fragnera

Spolupořadatelé: ART SPACE, BeCulture, Blues Café-Bar, Café Kampus, Dominikánský klášter a kostel sv. Jiljí, Donuterie, duende, FOX Gallery, Galerie Fotografic, Galerie U Betlémské kaple, GALERIE U PRSTENU, Champagneria, KampaNula, Literární kavárna Řetězová, Náprstkovo Muzeum Asijských, Afrických A Amerických Kultur, Národní památkový ústav, Obvodní ředitelství policie Praha 1, Original Coffee, Kavárna Ponrepo, Ponrepo,
Zázemí

Za podpory: Hlavní město Praha, MČ Praha 1, Státní fonf kultury ČR, Nadace české architektury, České vysoké učení technické v Praze, Halla, AED, Archicad, Schüco

Mediální partneři: Radio 1, Full Moon, Prague City Tourism, Miluju Prahu