Ondřej Černín je mladý nadějný fotograf, hrdý Pražan, který navštěvuje maturitní ročník. Fotografování ho baví a jako všichni ostatní fotografové se svými díly rád pochlubí na svém facebooku. Baví ho i GIFy, které si můžete prohlédnou na této stránce: czechthecount.tumblr.com/tagged/gif

Odkdy a proč fotíš? 

Asi jako každý jsem si odjakživa něco cvaknul na foťák či na mobil, ale s tím, co bych označil jako pořádné focení, jsem začal zhruba před rokem a půl. Právě tehdy jsem měl překrásnou fotku z Staroměstksé Mostecké věže jako tapetu na ploše svého počítače, ale čím víc jsem se na ní den ode dne díval, začal jsem si uvědomovat, že vlastně k této fotce nemám žádný vztah a že to ani není moment, který jsem zažil. Proto jsem se jednou rozhodl, že si zajdu na Mosteckou věž, abych ten pohled mohl vidět na vlastní oči a zároveň si mohl i vyfotit svůj vlastní záběr. Byl jsem tak nadšen z toho zážitku focení, že jsem začal od tohoto večera fotit, co nejvíc to šlo. Teďka vyhledávám místa, na kterých jsem ještě nebyl, a nikdy si nezapomenu sebou vzít foťák, abych mohl lépe vzpomínat.

Fotograf Ondřej Černín
Fotograf Ondřej Černín

Co tě na focení fascinuje a jakou používáš techniku? 

Vždycky jsem toužil po schopnosti zastavit čas. S foťákem se k tomu asi přiblížím nejvíce. Focení ale nemusí být zaznamenáním jenom jednoho pouhého okamžiku, ale dokonce i delších intervalů! Jedna z mých nejoblíbenějších technik je použití dlouhé expozice, kdy foťák fotí delší dobu než by třeba bylo nutné. Za takovouhle trpělivost bývá fotograf odměněn o něco dynamičtější fotkou, obzvlášť v prostředí města jako je Praha, kde jezdí po ulicích mnoho aut a tramvají a po Vltavě zase jedna loď za druhou.

Proč fotíš Prahu? 

„Všude dobře, doma nejlíp.“ Čím víc příležitostí mám navštívit i jiné kouty světa, o to víc jsem přesvědčen, že Praha je opravdu nejkrásnější město na světě. Jako malý jsem si to neuvědomoval a nyní se snažím to všechno dohnat při focením, kdy pořád objevuju v Praze nové místa, o kterých jsem ani netušil, že existují. Díky focení taky koukám na Prahu úplně jinak, jelikož nyní si všímám i různých detailů, ať to jsou různé věžičky, sochy, domy či dokonce i krásné stromy – všechno , co bych předtím jednoduše přehlédl. 

kalendarbannerchalabalaKteré místo máš v Praze nejraději? 

Nikdy neodolám kouzlu Karlova mostu a kolemplujících lodí, ale nejradši mám úchvatné výhledy z různých pražských věží.  Takhle nahoře se opravdu dá pokochat krásou stověžaté Prahy, která nemusí být vždy k vidění zdola z ulice. Naštěstí je tu Staroměstská mostecká věž, která nabízí výhled na obojí. 

Proč tě baví spolupracovat s Miluju Prahu

Nejradši bych každý den strávil focením Prahy, ale jelikož to samozřejmě není možné, tak se aspoň díky webu Miluju Prahu můžu podívat každý den na nějakou překrásnou fotku i od jiných talentovaných fotografů z Prahy. Doufám, že aspoň někomu dělají radost moje fotky na webu Miluju Prahu jako fotky ostatních fotografů dělají mně.

1. SVÍTÁNÍ NAD PRAHOU – Nejhezčí výhled na Staré město je jednoznačně z Petřína, kde jsem si počkal na východ slunce i po tom, co mě ještě za tmy párkrát vystrašil ježek svými svižnými manévry pod stativem.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

2. KDYŽ MĚSTO JEŠTĚ SPÍ – Po několika marných pokusech vstát na východ slunce jsem poprvé uspěl až díky kamarádce, která slíbila, že půjde se mnou, takže jsem tentokrát nemohl budík pouze vypnout a spát dál. Při pořizování této fotky jsem si ještě neuvědomoval jaké jsem měl štěstí – Karlův most byl jakýmsi zázrakem zcela prázdný!

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

3. MALOSTRANSKÉ VEČERY – Pohled nahoru na chrám Sv. Mikuláše ze Staroměstského náměstí je úžasný, ale výhled z věže chrámu Sv. Mikuláše dolů právě na náměstí plné tramvají je možná i o něco lepší.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

4. NAD STAROMÁKEM – Pokud chcete, aby se vám vlezla celá Staroměstská radnice vedle Týnského chrámu na jednu fotku, tak je nejlepší si vylést nahoru na střechu.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

5. STMÍVÁNÍ V PRAZE – Není možné se nezamilovat do Staroměstské mostecké věže a jejího výhledu.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

6.  PRAHA STOVĚŽATÁ – Nejen na západní straně Staroměstské mostecké věže, ale i na východě je ojedinělý výhled na Prahu.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

7. RÁNO U VLTAVY – Nevím proč, ale z nějakého důvodu se rozhodly všechny labutě odplavat na druhou stranu Vltavy, když jsem začal vytahovat foťák.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

8. ZÁPAD NAD MALOU STRANOU – Když jdu fotit západy slunce, tak většinou mívám co dělat, abych to stihl. Tentokrát se to povedlo na Malostranské mostecké věži, i když to bylo o fous. 

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

9. KDYŽ VYCHÁZÍ SLUNCE – Právě jeden z případů, kdy jsem něco nestihnul. Bylo to jedno říjnové ráno, když jsem prošvihl modrou hodinku, ale náhrada za to pro mě a i pro ostatní zmrzlé turisty byl tento překrásný východ slunce.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

10. DOBROU NOC, PRAHO! – Na jaře jsem si koupil vstupenku na Pražské věže, mezi které samozřejmě patří i Prašná brána. Tehdy jsem ještě netušil jsem, co na mě čeká za výhled až vylezu nahoru, ale nyní už vím jak kouzelné to je být na Prašné bráně.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

11. KDYŽ SE PRAHA ROZSVÍTÍ – Co víc si přát na fotce než Pražský hrad, Karlův most a mé oblíbené lodě ve chvíli, kdy se celé panorama rozsvítí.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

12. ČEKÁNÍ NA VÝCHOD SLUNCE – Když v létě vychází slunce ve čtyři ráno, tak je možná i lepší strávit celý večer ve městě, abyste nepřišli o první denní světlo.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

13. VLTAVA A JEJÍ LODĚ – Teprve nedávno jsem mohl přidat i ND filtr mezi své vybavení. Tím, že blokuje světlo, umožňuje ND filter použití mé oblíbené dlouhé expozice i za dne, takže jsem tentokrát nemusel čekat až zapadne slunce, abych vyfotografoval pohyb lodí na Vltavě.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

14. MALOSTRANSKÉ TRAMVAJE – Asi půl hodiny jsem stál na tomto místě a fotil projíždějící tramvaje. Když už mě to přestávalo bavit a chtěl jsem jít dál, tak k mému štěstí se objevila tato historická tramvaj. I fotograf potřebuje to štěstí.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín

15. ZÁŘE NÁRODNÍHO DIVADLA – Nejen za dne, ale i večer rád fotím tramvaje, obzvlášť když je doprovází takovéhle pozadí.

Foto: Ondřej Černín
Foto: Ondřej Černín