V předvánoční čas se opět do pražkých ulic opět vydává muž s dlouhou tyčí, který v dobovém oblečení rozsvěcuje plynové lampy. Plynové osvětlení, které se postupně vrací do historického centra města, se dnes rozsvěcuje na dálku z dispečinku, ale je také možné zažehnout plynové světlo v lampě po staru potažením za táhlo vahadla klasickou lampářskou tyčí.

Kalendáře Miluju Prahu 2018 objednávejte na milujup@gmail.com nebo eshopu Miluju Prahu

Charakteristické pro plynové lampy je typické blafnoutí při zažehnutí ohně a v zimě nenapodobitelné tiché syčení. Bílé plynové světlo je příjemnější než světlo dnes používaných sodíkových výbojek, především proto, že je svým spektrem bližší světlu dennímu a oproti „chladné“ elektřině v plynových lampách hoří plameny.

Lampář na Karlově mostě – Foto: Pražská plynárenská

S rozsvěcením se začíná v době, kdy ve městě začíná svítit veřejné osvětlení, tedy v době mezi 16:05 a 16:15 (podle toho, jak se bude zkracovat den). Lampář vychází od Křižovnického náměstí a přejde po jedné straně mostu a vzápětí se po druhé straně mostu vrací.

Lampář v dobovém oděvu rozsvěcuje plynovou lampu na Karlově mostě – Foto: Pražská plynárenská

Historie:
V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Plynové světlo se používalo i v pražských parcích, zahradách, na nábřežích a ostrovech. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo ve starých částech Prahy. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.