V samém centru Prahy se na levém břehu Vltavy nachází malý ostrov Kampa. Ten je od Malé Strany oddělen krátkým umělým kanálem, který se nazývá Čertovka. Z Vltavy odbočuje nad mostem Legií v prostorách smíchovského zdymadla a s řekou se opět spojuje po 740 metrech za Karlovým mostem u Hergetovy cihelny.

Kalendáře Miluju Prahu 2018 objednávejte na miujup@gmail.com nebo eshopu Miuju Prahu

Miluju Prahu připravilo ve spolupráci se společností Pražské Benátky speciální vánoční balíček obsahující kalendář Miluju Prahu a projížďku na patentní lodi Vodouch. Balíček je možné před Vánocemi pořídit za velmi výhodnou cenu 390,- Kč (ušetříte 230,- Kč, protože běžná cena kalendáře je 250,- Kč a lodní list na Vodoucha 370,- Kč).

Balíčkem darujete:
1) 45 minutovou plavbu Pražskými Benátkami s výkladem o pamětihodnostech staré Prahy
2) drobné občerstvení na palubě,
3) vstup do Muzea Karlova mostu
4) kalendář Miluju Prahu 2018

Balíček s kalendářem Miluju Prahu a lodním listem na projížďku patentní lodí Vodouch můžete objednat na tomto odkaze.

Lodní list můžete teď zakoupit za speciální předvánoční ceny společně s kalendářem Miluju Prahu 2018 v našem eshopu – klikněte na obrázek.

Již ve 12. století byl vytvořen náhon, který měl za úkol přivést vodu z Vltavy na kola devíti malostranských mlýnů, ze kterých se však dodnes zachovaly pouze tři. O vytvoření náhonu se zasloužil řád Maltézských rytířů, později známých jako Johanité. Na pozvání druhého českého krále Vladislava I. přišli Johanité do Prahy již v polovině dvanáctého století.

Přímo za Karlovým mostem se nachází skupina domů, jejichž zadní trakty jsou přímo omývány Čertovkou, mezi místními si tak tato skupina domů získala pojmenování pražské Benátky. Téměř od všech domů vedou k vodě přístupové cestičky, po kterých dříve obyvatelé chodili pro vodu, prát prádlo nebo lovit ryby.

Foto: David Šedivý
Foto: David Šedivý

Malostranské mlýny

Foto: Jan Jandák
Foto: Jan Jandák

Čertovka původně sloužila jako kanál, který přiváděl vodu k malostranským mlýnům. Dodnes se zachovaly tři z nich. Mlýn „Na Huti“ v Čertovce se nachází na samém začátku Čertovky. Původně raně barokní budova byla naposledy přestavěna po požárech v padesátých letech 20. století. Jeho dřevěné mlýnské kolo pochází z větší části z roku 1995.

Druhý dochovaným mlýnem na Čertovce je mlýn Zlomkovský, zvaný též Velký dům Wendlingerovský. Nachází se zhruba uprostřed Čertovky a přístup k němu je z Nosticovy ulice.

Třetím a nejznámějším mlýnem na Čertovce je mlýn Velkopřerovský, též zvaný Štěpanovský. Nachází se vedle mostku, který vede směrem k Lennonově zdi. Jedná se také o poslední zachovalý starý renesanční mlýn ze 16. století s velkým dřevěným kolem. Právě vedle tohoto dřevěného kola je umístěna socha vodník Kabourka. Jeho autorem je malostranský patriot sochař Josef Nálepa.

Foto: David Šedivý
Foto: David Šedivý

Původ jména Čertovka

Původně Čertovka nenesla žádný oficální název. Obyvatelé Prahy ji nazývali pouze jako strouha, až později získal kanál název Rožmberská strouha, dle majitele okolních pozemků Viléma z Rožmberka. Ke vzniku názvu Čertovka se váže pověst o jedné problémové ženě, která chodila do strouhy prát prádlo. Jednou prý při praní halekala na nedalekou skupinku mladíků. Ti ji za to označili jako „čertovskou bábu“ nebo „čertovku“ a následně na její dům namalovali sedm čertů.

Čertovka - Foto: Robin Puškáš
Čertovka – Foto: Robin Puškáš

Je však možné, že se Čertovka jmenuje přímo podle domu, který nese název U sedmi čertů. Podle další verze vznikl název podle rozdílu v proudění vody. Zatímco Vltavou voda protéká pomalu a spíše se přavaluje, Čertovkou protéká „rychle jako čert“. Nejméně elegantní verze praví, že je název odvozen podle „čertovského“ zápachu, který vycházel z míst výše zmíněných pražských Benátek. V tamních domech totiž dlouhou dobu nebyla zavedena kanalizace a veškeré splašky se tak vylévaly rovnou do strouhy.

Na Štědrý den ráno vyfotila Jana Ježková
Na Štědrý den ráno vyfotila Jana Ježková
Čertovka - Foto: Roman Lutkov
Čertovka – Foto: Roman Lutkov
Foto: Michal Grosman
Foto: Michal Grosman
Jan Hamaďák: "Čertovka by night"
Jan Hamaďák: „Čertovka by night“
Večerní Čertovka - Foto: David Šedivý
Večerní Čertovka – Foto: David Šedivý


Máte tip na zajímavé místo v Praze? Málo navštěvované památky nebo dosud neobjevená pražská zákoutí? Napište nám na mail milujup@gmail.com. O vaše tipy se podělíme s ostatními fanoušky Miluju Prahu.

Total
1
Shares