Daniel Bína – bojovník s osudem, kterého dokud osobně nevidíte, rozhodně nepoznáte, že by měl jakýkoli handicap. Jachtař, který jakmile sedne do lodě, prohání nejen handicapované, ale i zdravé sportovce.

Pokud chcete Daniela Bínu podpořit v jeho paralympijském snu, klikněte na tento banner a řiďte se instrukcemi.

↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓↓

 

banner dan bina

Narodil se v roce 1970 v Českých Budějovicích.  Do kontaktu s jachtingem přišel v roce 1982. Dvanáctiletý kluk si tehdy chtěl vyzkoušet strýcovu loď třídy Pirát. Nebylo nic jednoduššího než vzít hadr a vodu a uvést zanedbanou loď do provozuschopného stavu. Stačila jedna jízda a o Danově osudu bylo rozhodnuto.

„Někdo začíná od píky, někdo od hadru,“ vzpomíná Dan na své začátky. Přihlásil se do prvního klubu TJ Koh-i-Noor. Teď by měly přijít skvělé zprávy o tom, jakých Dan hned v prvním závodě dosáhl výjimečných výsledků, ale ono mu to vlastně zas tak nešlo.

Foto: archiv Dana Bíny
Foto: archiv Dana Bíny

„ Dělal jsem zároveň karate a tam jsem to dotáhl na třetí kiu. V jachtingu jsem ale  v počátku jednoduše zametal, což v našem žargonu znamená, že jsem jezdil poslední.  Možná to zní divně, ale nedělal jsem jachting kvůli výsledkům, ale kvůli pocitu z jízdy. O to víc mě to bavilo.“ První výsledky přišly až v roce 1988, od té doby můžeme konstatovat, že se stal na české poměry slušným jachtařem.

Foto: archiv Dana Bíny
Foto: archiv Dana Bíny

Jenže pak přišel rok 1989, nezaviněná autonehoda a Danův boj o vlastní život. Dan si po havárii, která ho upoutala na invalidní vozík vůbec nemyslel, že by mohl ještě závodit. Ale právě plachetnice ho vytáhla zpátky nad pomyslnou hladinu. A od roku 2003 znovu závodí. A to nejen mezi handicapovanými sportovci, ale i mezi zdravými jachtaři. Což je zcela unikátní status.

Foto: archiv Dana Bíny
Foto: archiv Dana Bíny

Jak si mezi jachtaři stojíš?

„Hned od prvního závodu po úraze se mi daří umisťovat na předních příčkách. 4 x jsem dosáhl na titul mistra republiky, 7 x zvítězil v seriálu Českého poháru, loni jsem se stal vítězem poháru středoevropského a mezinárodním vicemistrem Belgie. Kvalifikaci na paralympijské hry v Riu jsem si vyjel 14. místem na Mistrovství světa handicapovaných v Melbourne.

Co pro tebe jachting a hlavně paralympiáda v Riu znamená?

„Jachting je pro mě cesta ke snu – ke snu olympijskému, respektive v mém případě paralympijskému. Podřídil jsem mu 8 let své sportovní kariéry. I přesto, že jachting není až tolik věkově omezen, uvědomuji si, že tato šance se nebude opakovat. I proto se pokusím udělat maximum, abych reprezentoval se ctí a získal pro Českou republiku dobré umístění.“

Foto: archiv Dana Bíny
Foto: archiv Dana Bíny

„O paralympiádu jsem se snažil už v roce 2011, tenkrát mi ale nominace nevyšla. Považuju to také za můj jediný větší sportovní neúspěch. Dodnes jsem přesvědčený o tom, že patřičná výkonnost byla, regatu jsem ovšem, lidově řečeno, zazdil. Přitom stačilo zopakovat výsledek z předchozího týdne, kterého jsem dosáhl v závodě Světového poháru. Tehdy jsem si řekl – to je konec „velkého“ jachtingu a už zůstanu jen u rekreačního ježdění sem tam pro zábavu a dám si dohromady osobní život, kariéru, atp. Vydržel jsem to půl sezóny. Pak mne Španělé a Nizozemci pozvali na společné zimní soustředění jako sparinga a bylo.“

Kde vidíš tajemství úspěchu?
„Velká část výsledků je závislá na počtu hodin, které mám možnost strávit tréninkem na vodě. Čím víc jezdím a čím tvrději na sobě pracuju a čím je moje loď dražší a líp seřízená, tím mám větší šanci uspět. Jenže všechny tyto úspěchy jsou o penězích a ty postupně docházejí. Od státu dostanu zhruba na jednu sadu plachet a na jeden závod evropského poháru. Jsem odkázán na sponzory, protože úspory už jsou dávno pryč. A vzhledem k tomu, že i sponzorů je jak šafránu, rozhodl jsem se letos vyzkoušet crowdfundingový server startovac.cz.

Pokud i vy máte chuť Dana podpořit, mrkněte na jeho projekt – 

banner dan bina

Foto: archiv Dana Bíny
Foto: archiv Dana Bíny